• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

طوفان ذهنی چگونه می تواند در بهبود ایده ها کمک کند؟

طوفان ذهنی

طوفان ذهنی

احتمالاً با عنوان طوفانی ذهنی آشنا هستید و یا در کسب و کار خود به صورت حرفه ای از آن استفاده می کنید.

خلق ایده های جدید و متحیرکننده چندان آسان نیست! و اگر شغل شما می طلبد که هر روز در چنین موقعیتی قرار بگیرید احتمالاً از همین حالا خود را باخته اید.

در همین جا به اهمیت و فواید جلسات طوفان ذهنی پی می بریم. اما بسیاری از شما براساس تجربه ای که کسب کردید ممکن است برخی از این دسته جلسات را مفیدتر و کارآمدتر از سایر آنها بدانید. شاید در جلساتی حضور داشته اید که به شما احساس پوچی دست داده و فکر کردید که هیچ عضوی از تیم با فکر و نظر مفیدی حاضر نشده است. این دسته از جلسات، گویی برای هدر دادن زمان اشخاص ایجاد شده اند. خارج از سایر مزیت های جلسات “طوفان ذهنی“، این جلسات بسیار احیاکننده ی روحیه ی افراد می باشد.

بهترین راه برای اینکه به ایده های افراد دست یابید این نیست که کل اعضای تیم به دور یک میز گرد هم آیند و از یکدیگر درخواست نظر و ایده کنند! خیر. این اتفاق، با ایجاد فضایی ساخته می شود که افراد را از عادت ها و سنت فکری رها می کند.

امروز برخی راهکارهای خلاقانه را به شما پیشنهاد می دهیم تا جلسات طوفان ذهنی خود را در شرکت تان بهبود بخشیده و خروجی را کارآمدتر کنید.

۵ ترفند طوفان ذهنی برای کشف ایده های نوین

۱- با ایده های بد شروع کنید

بهترین جلسات طوفان ذهنی و همفکری زمانی ست که همه ی اعضا (بدون درنظر گرفتن سِمت های یکدیگر) در اتاق احساس راحتی داشته باشند. اما همواره ممکن است افرادی را بین همان اعضا داشته باشید که وقتی ایده های شان را می گویند احساس حماقت به خودشان دست دهد و خود را دست کم بگیرند. مطالعات نشان می دهد که حضور افراد والا مرتبه و پرقدرت در چنین جلسات احساس نگرانی را در سایرین ایجاد کرده و موجب کاهش خلاقیت و کارآیی جلسه می شوند.

یکی از راه هایی که به شما کمک می کند تا ایده های بهتری کسب کنید این است که حدود ۱۰ دقیقه ی اول از زمان جلسه را به بیان “ایده های بد” صرف کنید. می توانید این کار را از خودتان شروع کنید تا دیگران متوجه منظورتان شوند و به خودشان سختی راه ندهند. همینطور باعث می شود تا این لحن بیان شما به هنگام این ایده ی نامناسب نشاط را در محفل برقرار ساخته و جو را از حالت رسمی و خشک خارج می کند.

۲- ایده ها را تفکیک کنید، بسازید

منظور ما از این عنوان، این است که یکی دیگر از راه هایی که باعث می شود تا از ایده های ناچیز، ایده های بسیاری به دست آورید این است که آنها را از هم تفکیک کنید و یا از نو بسازید. اگر جلسه طوفان فکری را با یک موضوع بسیار کلی آغاز کردید سعی کنید آن را به شاخه های متعدد و با جزئیات بیش تر تقسیم کنید بدین گونه ایده ی دیگری می تواند از آن شاخه سرچشمه بگیرد.همینطور عکس این کار را نیز می توانید انجام دهید. از یک موضوع کاملاً ریز شروع کنید تا به مفهوم بسیار گسترده ای دست یابید.

یکی از راه هایی که باعث می شود تا ایده ها را از هم تفکیک کرده و یا تشکیل دهید این است که از تک تک اعضا بخواهید ۲ الی ۳ ایده را در برگه مخصوص خودشان یادداشت کنند. سپس با سایر اعضای گروه به تبادل بپردازند. با تلفیق کردن برگه ها می توانید موضوع جدیدی را خلق کرده و بحث را آغاز کنید.

۳- بازی با کلمات

بازی با کلمات، می تواند یک راه بسیار قدرتمند باشد تا شما ذهن شما را از افکار سنتی و قدیمی خارج کرده و به سمت تولید ایده های خاص هدایت کند.

یک تمرین بسیار مهیج و مفید برای این کار، “طوفان واژه” است. برای ایجاد آن، یک کلمه یادداشت کنید. سپس هر واژه ای را که به دنبال آن (با ذهنیت از اولین کلمه) به ذهن تان می آید را ثبت کنید. با فکر کردن به عملکرد، زیبایی و کاربرد آن کلمه می توان آن را درک کرد. اجازه دهید تا ایده ها، به خودیِ خود جاری شوند نه اینکه بیش از حد به آن فکر کنید!

وقتی تعدادی از واژگان را لیست می کنید براساس ارتباطی که به یکدیگر دارند آنها را گروه بندی نمائید. با این کار، اذهان نیز آماده خواهند شد.

۴- نقاشی های ناخودآگاه

آیا می دانستید که این دسته از ترسیم ها، به بینش خلاقیت شما کمک می کنند؟ همینطور دقت و توجه شما را افزایش داده و حافظه ی کوتاه مدت و بلندمدت شما را آزاد می سازند.

جلسات طوفان ذهنی معمولاً بر پایه ی گفتمان و مطالعه صورت می گیرند و از مزیت این ترسیم ها غافلند. حالا، این ترسیم را چگونه باید انجام دهیم؟ دو ایده برای انجام اینکار وجود دارد:

  • شیء را انتخاب کنید و به صورت بصری آن را به قطعات کوچکتر شکیل دهنده تقسیم کنید. برای مثال، اگر واژه ی انتخابی شما “سگ” باشد، شما باید پنجه، دم و گوش سگ را ترسیم کنید. فکر کردن درباره ی همه ی بخش های آن شیء و محیطی که در آن یافت می شود باعث می شود شما از دریچه ی جدیدی به آن بنگرید.
  • دو چیز غیرمرتبط را انتخاب کنید. مثل “فیل و بستنی” سپس آنها را در بخش های مجزا ترسیم کنید. سپس نقاشی را رسم کنید که اینها را به صورت رندومی در کنار هم قرار دهد.

 

۵- تغییر محیط فیزیکی

تغییر در محیط و شرایط فیزیکی شما، تنها باعث شادی و تنوع نیست؛ بلکه در نحوه ی کار کردن مغز شما نیز تأثیر دارد. یعنی جایی که شما برای انجام جلسات طوفان ذهنی انتخاب کردید نیز در ایده هایی که اعضای تیم بیان می کنند تأثیرگذار است.

بنابراین،‌سعی کنید این گونه جلسات را در محیطی متفاوت با جلسات طبیعی شرکت برقرار سازید. اگر توانایی تغییر اتاق را ندارید، سعی کنید قبل از شروع جلسات طوفان ذهنی چیزی را از اتاق تغییر دهید که اثر مستقیم در اذهان دارد. این تغییر می تواند در ترتیب صندلی های اتاق صورت بگیرد یا با قرار دادن تصاویر روی دیوار حاصل شود.

 

[تعداد: 3   میانگین:  2.7/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar