• ژانویه 28, 2020

ظرفیت های مغز چگونه است؟

ظرفیت های مغز

 

ظرفیت های مغز

سوالات زیادی هست که ذهن بسیاری از ما را درگیر می کند. برخی از آن مربوط می شود به مغز، توانایی ها و ظرفیت های آن! خب البته که این موضوع توسط دانشمندان و متخصصان زیادی مدام در حال بررسی ست و ایشان هستند که ما را در جریان یافته های جدید قرار می دهند، اما به نظرم بد نیست که یک سری اطلاعات پایه راجع به ظرفیت های مغز داشته باشیم. از این رو، وقتی در حال مطالعه ی کتاب Developing Second-Language Skills بودم، برخی از مطالب بخش مغز و یادگیری را برای شما خوبان گلچین کردم. امیدوارم مفید باشد.


اندازه ی مغز انسان از روزی که زندگی اجداد اولیه ی ما در سطح زمین آغاز شده افزایش یافته است. این رشد قابل توجه در طول قرن ها، خصوصاً وقتی که درمی یابیم ذهن حیوانات در طول همین دوره ی یکسان هیچ افزایشی نداشته اهمیت بیش تری می یابد.

همه ی انسان ها منحصربفردند زیرا هر یک از ما یک مغز منحصربفرد داریم.  تجربه ها و یادگیری های ما باعث تغییرات فیزیکی و شیمیایی در ذهن می شوند و از آنجایی که هیچ دو نفری وجود ندارد که از تجربه های یکسانی برخوردار باشند؛ ذهن هر فردی نسبت به سایر افراد در سراسر دنیا متفاوت خواهد بود.

حتی اندازه ی دو نیمکره ی مغز هم در افراد برابر نیست. گفته می شود که نیمکره ی راست در مغز مردان و در مغز زنان نیمکره ی چپ، اندازه ی بزرگ تری دارد. در حقیقت، تحقیقات اخیر نشان می دهد که امواج ذهن مرد و زن، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی متفاوتی نسبت به هم دارند.

عملیاتی که توسط مغز انجام می شود را می توان به سه دسته ی مجزا تفکیک کرد: the Primal، Emotional، Rational

مغز Primal ، انسان را قادر می سازد تا عملکردهای موردنیاز را در سطح ناخودآگاه به انجام برساند. این در حالی ست که برای تمرکز کردن در فرآیندهای دیگری که توجهِ “خودآگاه” را می طلبد آزاد است.

مغز Emotional این امکان را برای انسان ممکن می سازد که به همان خوبی که فکر می کند، احساس هم بکند.

مغز Rational ایده ها را پردازش کرده و زبان را تولید می نماید.

در حالت ایده آل، هر دو بخش (Emotional و Rational) باهم کار می کنند اما ذهن متفکر باید قادر باشد ذهن احساسی را کنترل کند.

قابل توجه ترین ویژگی مغز، توانایی آن برای تجربه ی دنیای بیرونی، درک این تجربه، ذخیره ی آن در حافظه و استفاده کردن از آن برای انجام کارهایی ست که دنیا را تغییر می دهد. مغز، تنها برای جمع آوری اطلاعات ایجاد نشده است، بلکه استفاده کردن از اطلاعات برای درک کردن دنیای پیرامون ما جزو مهم ترین پردازش های مغز به شمار می رود.

اساس همه ی فعالیت های فیزیکی در مغز اقامت دارد. حتی ساده ترین فعالیت مثل قدم برداشتن یا بلند کردن یک مداد از روی میز لازمه ی حمایت کردن یک مدار پیچیده ی از عملکرد نورون هاست.

ظرفیت مغز، فوق العاده عجیب است. Griffith ، ریاضیدان، حجم میانگین مغز در طول زندگی یک فرد را تقریباً یک تریلیون بیت اطلاعات تخمین زده است. Von Neumann تئوریست اطلاعات معتقد است که مردم هرگز، چیزی را واقعاً از یاد نمی برند! یعنی تخمینِ قبلی خودش را ۲۸۰ quintillion افزایش داد.

یعنی اگر کسی فقط یک دهم درصد از اطلاعاتی که در طول زندگی اش یاد گرفته است را فراموش کند، ذهن او باز هم قادر است با جستجوی بیش از بیلیون ها بار، به تحقیق گسترده ای از میان اندوخته ها بپردازد.


 

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar