۳ عامل مهم برای موفقیت در دورکاری و کار در منزل

دورکاری و کار در خانه جزو جدیدترین روش هایی ست که هم برای کارفرما و هم برای کارمند مفید واقع شده و به سرعت رواج پیدا کرده است. هنگامی که کارتان را در خانه انجام می دهید، با استفاده از این سه نکته ی مفید خودتان را برای موفقیت آماده کنید.

 

3 عامل مهم برای موفقیت در دورکاری و کار در منزل

 

 

دورکاری

 

در سال ۲۰۱۷، نقش ها و کسب وکارهای بسیاری وجود خواهند داشت که اجازه می دهند تا فرد از راه دور کار کند. امروزه، کار در خانه (و یا در هر جایی) نه تنها آسان تر از قبل است، بلکه به طور فزاینده ای رایج نیز هست. در یک مقاله ی منتشر شده در Forbes  در سال  ۲۰۱۳ گفته شده که بیش از ۳۰ میلیون آمریکایی در خانه کار می کنند.

می توان گفت که کار خانگی تمام وقت نه تنها یک تجربه ی با ارزش است، بلکه چالش هایی را به همراه دارد که شاید اصلاً پیش بینی نکرده باشید! مثل:

منظم باقی ماندن (و اجتناب از بسیاری از عوامل حواسپرتی در خانه)

ایجاد شفافیت بین خودم و همکارانم در مورد انتظارات قابل ارائه و ارتباطات.

یادگیری نحوه ی جداکردن فضای کار از فضای شخصی (که هم برای  بهره وری و هم حفظ توازن کار / زندگی سالم مهم است)

 

مطلب پیشنهادی: عادت های روزانه که باعث هدر رفتن زمان می شوند

 

۱- نظم و انضباط بسیار مهم تر از انگیزه است

چند بار بجای آنکه کارتان را انجام دهید در دام عوامل مخرب و از بین برنده ی تمرکز افتاده اید؟ تعداد عوامل حواسپرتی که می توانند شما را تسلیم خود کنند، فراوان هستند (این امر به ویژه زمانی که در خانه کار می کنید نمود پیدا می کند)، و در عین آنکه این عوامل مخرب لذت و شادی  آنی را جهت گذراندن زمان برای شما به ارمغان می آورند، می توانند مانع از آن شوند که کارتان را به شکل موثری به اتمام برسانید.

بسیار شنیده می شود که مردم بخاطر عدم انگیزه ناراحت و نالان هستند. تسلیم شدن در برابر وسوسه ی به تاخیر انداختن کار و یا زمان تحویل آسان است زیرا انگیزه کافی برای انجام دادن کار وجود ندارد. متاسفانه کار در خانه می تواند این عادت بد را تشدید کند. شما همیشه انگیزه ی ادامه دادن به کار را نخواهید داشت، بنابراین باید به چیز دیگری تکیه کنید تا مطمئن شوید که کارتان را تمام می کنید. و اینجاست که نظم و انضباط معنا پیدا می کند.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه بهترین عملکرد را از تیم های غیرحضوری دریافت کنیم؟

 

نظم و انضباط باعث می شود که کارها انجام شوند

انگیزه، مداومت بر کار را بسیار راحت تر می کند، اما لازم نیست که برای شروع کار حتما انگیزه داشته باشید. ما مقالات زیادی را درباره ی  چگونگی بهره ور بودن به هنگام دورکاری در وب سایت گنجانده ایم، و طبق تجربه های بدست آمده می گوییم که مهم ترین جزء بهره وری فقط و فقط شروع کار و مداومت بر آن است. اگر شما فاقد انگیزه برای شروع و یا ادامه دادن به کار هستید، بدانید که نظم و انضباط چیزی است که به شما در این باره کمک خواهد کرد.

 

مطلب پیشنهادی: چگونه انگیزه را درون خود ایجاد کنیم؟

 

نظم کافی را برای انجام یک دقیقه از کار ایجاد کنید

روش های زیادی برای ایجاد نظم وجود دارد، و تعیین اینکه کدام یک برای شما بهتر است چیزی است که فقط شما می دانید. برخی افراد از رویکرد “یک دقیقه ای” پیروی می کنند، و اگر شما نیز به ایجاد نظم و انضباط فکر می کنید، پیشنهاد می شود که این رویکرد را امتحان کنید.

نحوه ی کار رویکرد یک دقیقه ای:

  • روی صندلی کار خود بنشینید با این درک که شما آنجایید تا کار کنید.
  • زمان بگیرید و کارتان را شروع نمایید.
  • تنها پس از ۶۰ ثانیه، پیشرفت خود را ارزیابی کنید. اگر کاری را انجام داده اید هر کار ممکن- به آن ادامه دهید و چیزی را که آغاز کرده به پایان برسانید.

بسیاری می گویند که معمولا پس از یک دقیقه به قدری کار زیاد انجام داده اند (حداقل به لحاظ روانی) که به آنها قدرت می بخشد تا به کارشان ادامه دهند. حتی اگر تمام کاری که کرده اند خواندن یک یادداشت و یا مقدمه ی کلی یک سند باشد ، به محض تصمیم به شروع کار، ادامه ی کار را راحت می بینند.

 

 

۲- ایجاد شفافیت بین موارد قابل ارائه و انتظارات

هنگامی که با افراد دیگر کار می کنید، این موضوع حیاتی است. تصورات غلط، سوءتفاهم ها و عدم اطمینان می تواند به سرعت موجب انحراف از محیط محرک شود.

 

با همکاران خود ارتباطی صاف و صادقانه داشته باشید

در دورکاری ، ارتباط امری کلیدی است. این موضوع در هر نقش یا سازمانی که در آن کار گروهی و همکاری مورد نیاز است، شدیدا بروز می یابد. اتخاذ چندین فرآیند که ارتباط موثر را تسهیل می کند موجب اطمینان از بهره وری خواهد شد، حتی در هنگام کار با تیمی که به ندرت آنها را می بینید.

در مورد موعدهای تحویل و ضرب الاجل ها شفاف باشید، و آنها را با نوشتن تثبیت کنید. حتی باید به وضوح روز، تاریخ و زمانی را که قصد تحویل کار را دارید، اعلام کنید. این کار از ایجاد هر گونه سردرگمی بالقوه بین شما و سایر ذینفعان جلوگیری می کند.

از ابزارهای معمول و رایج برای مطلع کردن ذینفعان، استفاده کنید. استفاده از نرم افزار مدیریت پروژه (مانند Basecamp ) راهی عالی است تا برای یک پروژه به صورت سازمان یافته حفظ شود. با این برنامه نه تنها می توانید وظایف و موعد های خاص را اعلام کنید، بلکه می توانید تمام طرف ها را به نحوی که هر کسی به آن دسترسی داشته باشد، از پیشرفت کار مطلع سازید.

 

۳- ایجاد یک فضای کاری معین

کار در خانه به این معنا نیست که شما می خواهید بقیه ی عمرتان را با لباس خانه در اتاق نشیمن سپری کرده و کار کنید. می توانید امتحان کنید، اما قطعاً این کار دوام چندانی ندارد.

 

یک فضای کاری اختصاصی مشخص کنید

وقتی کارتان را روی میز آشپزخانه و یا مبل اتاق نشیمن انجام بدهید، مسلما به راحتی تمرکز خود را از دست خواهید داد. با آماده شدن برای موفقیت، خودتان را از سرخوردگی ها (و مهلت های از دست رفته) حفظ کنید: جای خاصی را برای کارتان در نظر بگیرید.

برای مولد بودن نیازی نیست که یک دفتر کار خانگی داشته باشید (هر چند قطعا می تواند مفید باشد)، اما ضروری است تا یک فضا را به عنوان محل کار خود مشخص کنید.

 

 

در دورکاری فضای کار خود را تمیز، ساماندهی شده، و عاری از موارد سرگرم کننده نگه دارید. وقتی که میز کارتان پر از قوطی های نوشیدنی و بشقاب های کثیف باشد، قطعا تمرکز حواس بسیار سخت خواهد بود. همچنین وقتی که محل کار پر از عوامل تمرکز زدا باشد( مثلا: کنترل های کنسول بازی، مجلات و …) چسبیدن به کار و مداومت بر آن دشوار خواهد بود.

عوامل حواسپرتی را محدود کنید. برای نشنیدن صداهای محیط از هدفون استفاده کنید و مطمئن شوید که محل کارتان راحت است.

این منطقه را متعلق به کار نگه دارید. اگر فضای کارتان جایی است که شب ها نیز در آن استراحت می کنید مرز بین کار و تفریح می تواند به سرعت ناپدید شود. در صورت امکان، سعی کنید اتاق کارتان همان اتاق خوابتان نباشد. جدایی ذهنی بین دو فضا کمک خواهد کرد تا این فضاها برای اهداف مورد نظر موثرتر باشند.

 

مطلب پیشنهادی: عادت های کارآفرینان جوان و میلیونر

 

عادات به سرعت شکل می گیرند

با به کار گیری نکات فوق، هر چیز مفیدی را که موجب می شود از دورکاری لذت ببرید، در اختیار خود می گذارید. این کارها برای تبدیل شدن به عادت ممکن است به زمان نیاز داشته باشند، اما نتیجه بسیار ارزشمند خواهد بود. قبل از اینکه متوجه شوید، عادتی ثابت خواهید داشت که دفتر کار خانگی تان را به یک محل کار موثر و سازنده تبدیل می کند.

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar