• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

بازاریاب ماشینی و گذر از بازاریاب محتوا؛ عصر جدید بازاریابی

بازاریاب ماشینی

در این مقاله از زبان آقای ریکی آبوت، مدیر بازاریابی و استراتژی در شرکت Pulse  ، به موضوع آغاز عصر بازاریاب ماشینی  و برخی مزایا و معایب آن می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

مقدمه ای بر بازاریاب ماشینی

ریکی ابوت می گوید: “به نظر می رسد مارتِک (مارکتینگ تکنولوژی) در حال ظهور و اوج گرفتن است”. اما چگونه می توان خلاقیت را در این دنیای جدید و پیچیده حفظ کرد؟

آیا همه در بازاریابی B2B تبدیل به یک ربات می شوند؟ سوال عجیب و غریبی است ، اما روزهای خوبی را که محتوا پادشاهی می کرد به خاطر دارید؟ دیگر تقریبا قدرت خود را از دست داده است.  دیگر زمانی که یک کمپین بزرگ B2B از محتوای قدرتمند را می بینیم خوشحال می شویم! اما امروزه “بازاریابان برند” به نظر خیلی کم شده اند. حتی اصطلاح “بازاریاب دیجیتال” نیز کم کم دارد قدیمی می شود. ما حالا داریم وارد عصر بازاریاب ماشینی می شویم.

من اخیرا در B2B Marketing Ignite حضور داشتم و اولین چیزی که مرا متعجب کرد فقدان غرفه های نمایندگی بود. این تقریبا کل پلت فرم های مارتک است، که بسیاری از جلسات بسیار موفق و البته جلسات غیر حضوری را نیز میزبانی می کند.

به نظر می رسد تکنولوژی در حال تغییر است و  تقریبا هر جلسه ای که من در آن حضور دارم، یک مباحثه شگفت انگیز است. که عمدتا مارتک محور است. شاید این مسئله کمی متظاهرانه و اغراق گرایانه باشد. به این خاطر که من فکر می کنم مارتک روش و رویکرد بسیار بزرگ و خوبی است. اما یک سوال اینجاست – شما چه مقدار یک بازاریاب مبتنی بر ماشین هستید؟

چگونه از غربال مارتک عبور می کنید؟

چقدر تصمیمات شما به اطلاعات، تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی (AI)، الگوریتم ها یا یادگیری ماشینی، متکی هستند؟ چگونه خلاقیت را می توان در دنیای صفر و یک زنده و سر پا نگه داشت؟

این کار یک کار متعادل سازی بسیار سخت است. چگونه از غربال و ازدحام مارتک عبور خواهید کرد؟ چگونه می دانید که کدام بخش را باید اولویت بندی کرد؟

  • اثبات مفهوم. اگر ارائه دهندگان این مفهوم به همان اندازه ای که تعریف شان شنیده می شود خوب باشند، باید مایل به ارائه اثبات مفهوم باشند. در مورد یافته های آنها تحقیق کنید و بپرسید که سیستم های آنها چگونه کار می کنند. سیستم های مشکوکی وجود دارند که می گویند: “خب، توضیح آن بسیار پیچیده است”.
  • نیازمندی / مرتبط بودن. ما همه عاشق داشبورد ها (جعبه ابزار) و ویژوال های دوست داشتنی هستیم. اما آیا شما نیز به آنها نیاز دارید؟ آیا آنها برنامه های شما را تکمیل می کنند و شما برای استفاده از آنها آماده اید؟
  • خلاقیت / محتوا. اکثر پلت فرم های مارتک عمدتا روی داده ها / اطلاعات متمرکز شده اند، آنها کاملا محتوا را فراموش کرده اند. مشتریان به داده های مورد استفاده شما اهمیتی نمی دهند، آنها فقط پیام را می بینند. بهترین «بازاریاب ماشینی»، خلاقیت را در کنار داده ها به کار می برند تا برنامه هایشان کاربردی تر باشد.

نگران نباشید. صرفا بازاریاب ماشینی بودن همیشه جواب مسائل نیست. مهارت های خود را بشناسید. با افرادی همنشین شوید که مهارت هایی دارند که شما آنها را ندارید و سوالات مناسب سوالات خود را مطرح کنید.  این کار باعث می شود بهترن بازرایاب ماشینی باشید. که برای موفقیت خود هم از فناوری استفاده می کند و هم از مهارت های اجتماعی.

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar