• اسفند ۹, ۱۳۹۸

عوامل تخریب کننده خواب سالم در افراد

خواب سالم باید برای همه ی ما اتفاق بیفتد تا سلامت کامل خود را حفظ کنیم. اما گاهی بسیاری از ما از بی خوابی و یا خواب زیاد رنج می بریم.

 

عوامل تخریب کننده خواب سالم در افراد

خواب سالم

بدون خواب، سلامتیِ شما -هم جسمی هم ذهنی- مثل توانایی تان برای تمرکز، به طور جدی رنج می برند. حتی اگر قرار باشد صادقانه گفت، موضوع این است که هیچ یک از ما بدون استراحت و خواب کافی، اصلاً تمایل نداریم در جایی که هستیم باشیم.

راه هایی هست که می توانند به تجربه ی خواب بهتر در شب کمک کنند. مثل مصرف نکردن کافئین بعد از ساعت مشخص یا دور کردن دستگاه ها از فضای خواب تان. در مقابل، فاکتورهایی هم هست که خواب راحت را از شما سلب می کنند. برخی از این حرفه ای ترین دزدهای خواب را در این پست، می خوانید.

سن

مطالعه ی اخیر، به این نتیجه رسیده که هرچه سن افزایش می یابد بخش هایی از مغز وی، که بطور ویژه برای خواب منظم است شروع به فرسودگی می کند. که منجر به بی خوابی می گردد. این اتفاق می تواند خیلی زودتر از آنچه که فکر می کنید شروع به رخ دادن کند: مثل وقتی که در دهه ی سوم زندگی خود باشید.

 

ژنتیک

اگر شما تمایل دارید که همه ی ساعات را بیدار بمانید می تواند بخاطر جهش ژنی در شما باشد. دانشمندان دانشگاه Rockefeller در نیویورک یک ژنی را به نام CRY1 مطالعه کردند که به منظم شدن ریتم شبانه روزی و زمانی که احساس خستگی می کنیم کمک می کند. کسانی که در CRY1 خود تنوع دارند از چرخه ی شبانه روزی طولانی تری نسبت به سایرین، برخوردارند که باعث می شود طولانی تر بیدار بمانند.

 

جنسیت

تحقیقات اخیر نشان می دهد که خانم ها بیش تر از آقایان به بستن چشم هایشان نیاز دارند. و علت این امر، بخاطر راه های بیش تر و پیچیده تری ست که در طول خواب از مغزشان استفاده می کنند. خانم ها ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طولانی تر باید بخوابند.

شغل

کسانی که بطور شیفتی کار می کنند -پزشکان، آتش نشانان، متصدی،- برنامه خواب مشخصی دارند که بخاطر سایر برنامه های شان ایجاد شده است. اما کارکنانی در برخی صنایع وجود دارند که قطعاً اصلاً انتظار ندارید آنها هم درگیر این مسئله باشند.

مطالعه ی اخیر توسط CDC دریافته که گروه های شغلی برجسته، جایی که کارکنان مشکلات خواب دارند در افسران تجهیزات ارتباطی، کارکنان باربری و کارکنان حمل و نقل ریلی می باشد.

 

آخر هفته ها

پس از یک هفته ی کاری طولانی و استرس زا، البته که تمایل دارید تاحد امکان استراحت کنید اما خوابیدن در روزهای پنجشنبه و جمعه می تواند منجر به اختلال خواب در طول باقی هفته شود. (طبق social jet lag)

زادگاه

مطالعه ی اخیر از CDC نگاهی به عادت های خوابِ مردم آمریکا انداخت و دریافت که بهترین خواب و استراحت را منطقه ی داکوتای جنوبی تجربه می کنند. یکی از گزارش ها اعلام کرده که بدترین زمان خواب ماندن هم در هاوایی است.

وضعیت تأهل

همان تحقیق از CDC نگاهی هم به جمعیت های مختلف داشت تا دریابد که کیفیت خواب مردم براساس وضعیت رابطه شان چگونه است. این مطالعه دریافت که ارتباطات مردمی حاصل خوش مشربی خوابِ بهتری را نسبت به افراد تنها تجربه می کنند. ۶۷ درصد از افراد متأهل خواب ۷ ساعته (و یا بیش تر) را در یک شب، نسبت به ۶۲ درصد کسانی که هرگز ازدواج نکرده و ۵۶ درصد افرادی که جدا شده و یا بیوه مانده اند؛ دارند.

 

آموزش

CDC همینطور دریافت که شیوع مدت زمان خواب سالم در بین شرکت کنندگان این تحقیق، بین کسانی که مدرک کالج (و یا بالاتر) داشته اند ۷۱.۵ درصد بوده است. پس اگر خواب نامنظمی را تجربه می کنید شاید بهتر باشد چند دوره و کلاس را ترتیب داده و یا به مدرک بالاتر رجوع آورید.

 

 

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar