• اسفند ۹, ۱۳۹۸

عوامل رضایت شغلی چیست؟

عوامل رضایت شغلی

عوامل رضایت شغلی چه تاثیری در کسب و کار شرکت ها دارد؟تعریف دقیقی از رضایت شغلی و مشکلات کارکنان وجود ندارد دلیل عدم وجود چنین تعریفی رضایت نداشتن کامل مدیران از کارکنان است.

عوامل رضایت شغلی

عوامل مختلفی در رضایت کارکنان شرکت ها تاثیر می گذارد. مدیران نیز باید به مسائل فراوانی دقت کرده تا کارکنان خود را خشنود سازند. در این پست به بررسی عوامل عدم رضایت شغلی اشاره می کنیم با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

تعریف رضایت شغلی

رضایت شغلی در خیلی از فرهنگ ها به معنی احساس خوشبختی و شادی از کسب و کار می باشد. با این که این تعریف جوهر اصلی رضایت شغلی است اما رضایت شغلی از نظر مردم و کارشناسان دید وسیع تری دارد.

عوامل رضایت شغلی عبارتند از؛

محیط کار

همیشه محیط روی کارکنان تاثیر می گذارد، رنگ دیوارها، نظم مکان، امکانات امنیتی، روشنایی و طراحی و … در شادی و رضایت کارمندان تاثیر می گذارد. طبق تحقیقاتی که بر روی بیشتر کارمندان انجام پذیدفته حدود ۸۴ درست از کارکنان بازگو کردند که محیط کار باعث عدم تمرکز آن ها روی وظایف و تعبیر ایده ها به شکل آزاد گشته است. به طور عامیانه به دفتر خود بنگرید آیا جذاب به نظر می رسد؟ اگر مکان خسته کننده و بی روح باشد چگونه می توانید در طراحی آن برای فرهنگ شرکت خود تغییراتی ایجاد کنید. از ابزارهایی جهت استراحت کارکنان و باز شدن روحیه آن ها استفاده نمایید.

رضایت از حجم کار

اگر کارمند احساس کرد حجم کارش افراطی است، بدون شک این احساس روی رضایت شغلی اش تاثیر می گذارد متاسفانه بیشتر کارکنان در بیشتر کشورهای جهان با تلاش فراوانی کار می کنند تا رقابت کسب و کار خود را حفظ نمایند اما مدیران به عنوان سرپرست اینجا وظیفه دارند از کارکنان زحمت کش تقدیر به عمل آورد. طبق تحقیقات صورت گرفته کارکنان در حال حاضر بیشتر از گذشته کار می کنند اما کار سخت باعث افسردگی و تاثیر روی رضایت شغلی می شود. کارکنان بعد از ۵۰ ساعت کار با کاهش بهره وری روبرو می شوند و کارکنانی که ۷۰ ساعت مشغول کار باشند هیچ گونه بهره وری را در کار خود ایجاد نخواهند کرد.

توقعات کارکنان

کارمند کم توقع یک مشکل برای شرکت به شمار می رود زیرا در ابتدای کار بدون هیچ توقعی وارد شرکت شده و سپس با دیدن ارتقاء مقام یا افزایش حقوق همکاران به بحث با مدیر می پردازد این امر یا سبب اخراج او می شود و یا باقی ماندن او در همان رتبه، از همان ابتدای استخدام در هر کسب و کاری توقعات خود را بیان کنید، غیر ممکن است موسسه ای موفق گردد و آن کارمند اهداف یا توقعات خود را از همان ابتدا بیان نکرده باشد. از خودتان به عنوان مدیر بپرسید، آیا وظایف کارکنان را تعیین کرده اید؟ در واقع این یک وظیفه است که با انجام آن خودتان به موفقیت بیشتری دست می یابید.

ساعت های کاری و رضایت کارکنان

بهره وری خوب فقط مختص یک کارمند در شرکت نیست، بلکه شرکت با تامین کارکنان مناسب و ساعت های کاری قانونی هم رضایت شغلی کارکنان را کسب می نماید هم بهره وری خود را افزایش می دهد. ساعات کاری اضافه نه تنها در افزایش بهره وری تاثیری ندارد بلکه باعث کاهش آن می شود. افزایش رضایت شغلی کارکنان کل شرکت و ارائه خدمات کلی در سطح کیفیت کار نقش دارد.

رازهای ارتباط عمیق کارکنان

ساخت ارتباطات عمیق با همکاران جهت به دست آوردن تجربه یکی از نقاط رضایت شغلی در شرکت هاست. اما اگر همکاری دارید که در کار کمک تان نمی کند تا راحت تر باشید، این کار او باعث تمرکز شما روی کار را بیشتر خواهد کرد. تقسیم مشکلات شخصی و تبادل مشکلات زندگی در محیط کار باعث تقویت ارتباط بین همکاران می شود اما ارتباط کاری و حل مشکلات کار با کمک تجربیآت افراد با تجربه میزان رضایت شغلی را افزایش می یابد.

پول تنها کافی نیست مثبت اندیش باشید

کارکنان ابزاری که راحتی و خوشبختی را برایشان به ارمغان می آورد به منافع مادی ترجیح می دهند. شرکت های تجاری در تلاش اند مجموعه ای از امتیازات را به کارمندان خود ارائه دهند، مانند سالن های ورزشی، زمانی برای استراحت و … تمام شرایط راحتی باعث مثبت اندیشی در کارکنان می شود. عدم رضایت شغلی کارکنان سالیانه می تواند هزینه های سنگینی برای شرکت ها داشته باشد.

حقوق

موضوع حقوق کارکنان سخت و پیچیده و تحکم شما به عنوان مدیر را در مراحل اولیه کار با مشکل روبرو می سازد. برای برخی کارکنان پول مهم نیست اما حقوق می تواند مانند یک حق عادل در مقابل زحمت به کارکنان تعلق گیرد. هر فردی می تواند با کار میانگین زحمت خود را تخمین بزند پس طبق زحمتی که می کشند برایشان حقوق واریز کنید تا حق کسی ضایع نشود، وقتی کارکنان احساس کنند حقوق شان را طبق زحمت محاسبه نکردید اشتیاق کار خود را به اسم عدالت کاری خود از دست می دهند. نظریه عدالت در مفهوم روانشناسی رفتاری تفسیر می کند که هر آن چه که انجام می دهیم و احساس می کنیم باید مقابل آن را به دست آوریم. عوامل رضایت شغلی و نظر اشتباه مدیران صفتی که در هر مکانی می تواند باعث رکود با پیشرفت کار شود.

[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar