• بهمن ۲۹, ۱۳۹۸

فرآیند تحقیقات بازار اولیه و ثانویه چگونه عمل می کنند؟

با دانستن فرآیند تحقیقات بازار اکثرا هر سازمان از ابتدایی ترین تحقیقات بازار نیز بهره مند خواهد شد. این تحقیقات حتی اگر اطلاعات جدیدی را ارائه نکند، آنچه را که شناخته شده تایید خواهد کرد.

فرآیند تحقیقات بازار

فرآیند تحقیقات بازار

فرآیند تحقیقات بازار ، فرآیند کسب اطلاعات در مورد بازار است. ترجیحا، اطلاعات خاصی در مورد بازار هدف شما و عوامل کلیدی است که بر تصمیمات خرید افراد هدف تاثیر می گذارد. فرآیند تحقیقات بازار می تواند گاه به گاه و محدود باشد. و  اگر چه ممکن است از لحاظ آماری تحقیق معنی داری نباشد. اما باز هم می تواند ارزشمند باشد. ارزش و “درجه ی تناسب” ممکن است براساس کیفیت، هزینه، یا مقدار زمان برای به دست آوردن اطلاعات با استفاده از این ابزارهای تحقیقاتی عملی بازار باشد. مشخص کنید که چه نوع تحقیق بازاری برای شما مناسبتر است. تصمیم گیری را بر اساس ارزش دریافتی در مقایسه با زمان و سایر منابع مورد نیاز برای سرمایه گذاری جهت دسترسی به آن اطلاعات، انجام دهید.

تحقیقات بازار اغلب در یک فرایند دقیق توسط یک شخص ثالث انجام می شود. که زمان و پول زیادی را صرف می کند. از این رو شاید مهم باشد که یک دیدگاه متفاوت درباره فرآیند تحقیقات بازار و نحوه انجام آن داشته باشیم.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه تحقیقات بازار انجام دهیم؟

تحقیقات بازار اولیه

تحقیقات بازار اولیه تحقیقاتی است که خودتان انجام می دهید. و به جز اطلاعاتی که قبلا منتشر شده است، اطلاعات جدیدی کسب می کنید. تحقیقات بازار اولیه ممکن است نتیجه ی تماس مستقیم با مشتریان یا عموم مردم باشد. این نتایج را می توان از طریق روش های جمع آوری اطلاعات زیر به دست آورد.

 • گروه های متمرکز که گروه کوچکی از مردم را برای بحث با یک رهبر تعیین شده جمع می کنند.
 • نظرسنجی های مشتری
 • مشتریان موجود
 • مشتریان بالقوه
 • حوزه ی رقابت
 • راه حل ها
 • فن آوری ها
 • پیشه ها

تحقیقات بازار ثانویه

همچنین ممکن است فرآیند تحقیقات بازار از منابع ثانویه صورت گیرد. اینها اطلاعاتی است که دیگران به دست آورده اند و قبلا منتشر کرده اند. و شما آن را مرتبط با بازار خود می دانید. دسترسی به اطلاعات تحقیقاتی بازار ثانویه ممکن است نیاز به درخواست داشته باشد. و هزینه ی آن تنها به اندازه ی ارسال یک ایمیل، نامه، تماس تلفنی یا حتی هزینه بسیار کم برای کپی کردن و ارسال پستی باشد. بخش عمده ای از آن اطلاعات کاملا رایگان است. و بسیاری نیز برای جستجو در اینترنت در دسترس هستند.

 • انجمن های تجاری
 • اطلاعات دولتی
 • گزارش های استانی و محلی
 • اداره ی کسب و کارهای کوچک- SBA
 • مرکز توسعه کسب و کارهای کوچک- SBDC
 • خدمات مدیران بازنشسته- SCORE
 • منابع آموزشی
 • اتاق بازرگانی
 • شرکت های تحقیقات بازار
 • مشخصات عمومی بازار
 • اطلاعات خاص

چگونه اطلاعات موجود در اینترنت را پیدا کنیم؟

وب سایت های بسیاری وجود دارند که توسط سازمان های مختلفی پشتیبانی می شوند. و می توانند اطلاعات کسب و کار را که  برای کسب و کار و برنامه های بازاریابی نیاز دارید در اختیارتان بگذارند. این وب سایت ها یک نقطه ی آغاز، و  یک نقطه ی پرش را برای تحقیقات عمیق تر و دقیق فراهم می کنند.

اطلاعات انجمن های صنعت و معدن

بسیاری از صنایع دارای یک انجمن تجاری فعال هستند. که به عنوان یک منبع حیاتی اطلاعات خاص صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. چنین انجمن هایی به طور منظم دایرکتوری ها را برای اعضای خود منتشر می کنند. ولی انجمن های برتر اطلاعاتی آماری را منتشر می کنند که در آن فروش ها، سودها، نسبت ها، روند های اقتصادی و سایر اطلاعات ارزشمند را پیگیری می نمایند. اگر نمی دانید که کدام انجمن های تجاری مر بوط به صنعت شماست، پس دنبال آن بگردید. به انجمن های موجود در اینترنت نگاه کنید:

داخل کشور:

 • با مراجعه به وب سایت وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی  شما می توانید لیست انجمن ها را به تفکیک استان و شهر جستجو کنید.

خارج از کشور و مواردی مشترک:

 • فهرست انجمن های تجارتcom ، فهرست شگفت انگیزی از صدها انجمن تجارت و صنعت است.
 • دایره المعارف انجمن های منتشر شده توسط The Gale Group احتمالا یکی از معتبرترین منابع در مورد انجمن هاست. این مورد چند صد دلار هزینه دارد و به طور معمول در کتابخانه مرجع موجود است. این سازمان همچنین پایگاه داده آنلاین انجمنهای نامحدود که بیتشرین به روزسانی را داشته اند و بیش از ۴۰۰ هزار سازمان را شامل می شوند، پیشنهاد می دهد.
 • کتابخانه عمومی اینترنتی فهرستی بزرگی از انجمن های موجود در اینترنت دارد.
 • انجمن آموزش یک پایگاه داده از انجمن ها را در وبسایت دارد که نام بیش از ۱۰ هزار انجمن در آن فهرست شده است.
 • اقدام بدون مرز” که از کار org  پیروی می کند، هزاران سازمان غیر انتفاعی را در فهرست دارد.

اطلاعات هدف نهایی است. اکثر این انجمن ها دارای آمار صنعتی، آمار بازاری، راهنماها، منابع سالانه، دایرکتوری حاضران در صنعت و دیگر اطلاعات مربوط به صنعت هستند. بسیاری از آنها  نسبت های کسب و کار را بر اساس منطقه یا اندازه کسب و کار قابل مقایسه، ارائه می کنند. با انجمن های در دسترس و مقدور تماس بگیرید، از وب سایت های آنها دیدن کنید تا ببینید چه اطلاعاتی در دسترس است. وقتی که تردید داشتید، با دفتر انجمن صنعت تماس بگیرید یا ایمیل ارسال کنید و با مدیران ارتباط برقرار نمایید.

اطلاعات مجلات و نشریات

مجلات مربوط به صنعت، اطلاعات زیادی در مورد کسب و کار و بازار شما ارائه می دهند. مجلات تجاری منبع مهمی از اطلاعات کسب و کار هستند. گذشته از نشریات تجاری مهم عمومی، تعداد زیادی از نشریات تخصصی وجود دارند که به صنایع خاص می پردازند.

تخصص در انتشار و کسب و کار اینترنتی، مسئله ی مهمی است. Dingbat  ها و Widget  ها ممکن است برای عموم مردم خسته کننده باشند. اما برای تولید کنندگان Dingbat و Widget که در مجلات تخصصی خود آنها را به طور منظم می خوانند، هیجان انگیز هستند. مجلات رسانه های مهمی برای تبلیغات مختص صنعت هستند. همان مجلاتی که برای خوانندگان و تبلیغ کنندگان اهمیت دارند.

سردبیران این مجلات باید فضای بین تبلیغات را پر کنند. آنها این کار را با انتشار اطلاعات دقیق صنعت مشخص می کنند. اطلاعاتی از قبیل آمار، پیش بینی ها و مشخصه های صنعت. پیگیری یکی از این مجلات یا بازدید از یک وب سایت گاهی اوقات می تواند بسیاری از پیش بینی های کسب و کار و بازار، و اطلاعات اقتصادی را در اختیار بگذارد.

پیدا کردن انتشاراتی مناسب

اگر نمی دانید چه مجلاتی روی کسب و کار شما تمرکز می کنند، بهترین مکان برای شروع، جستجو در اینترنت است.

برای دایرکتوری های چاپی سنتی، مرجع های خوب متعددی فهرست مجلات، ژورنال ها و نشریات دیگر را منتشر  می کنند. آنها همچنین شاخص هایی را برای مقالات منتشر شده ارائه می دهند. که می توانید برای یافتن منابع دقیق مورد نیاز خود از آنها استفاده کنید. این شاخص ها در بخش مرجع بیشتر کتابخانه ها نگهداری می شوند.

دریافت  اطلاعات در فرآیند تحقیقات بازار

هنگامی که مجلات مناسب و درست را شناسایی کردید، با استفاده از وب سایت، فکس یا شماره تلفن و اطلاعات تماس منتشر شده ی آنها، با آنها تماس بگیرید. بسیاری از مجلات مختص صنعت، مجلات آماری و بررسی های بازار را در فواصل منظم منتشر می کنند.

از شاخصها برای شناسایی اطلاعات منتشر شده ای استفاده کنید که می توانند به برنامه بازاریابی شما کمک کنند. هنگامی که شاخص های یک مقاله را پیدا کردید که صنعت شما را پیش بینی می کند و یا درباره اقتصاد یا روند صنعت صحبت می کند، اطلاعات اصلی موجود در نشریه را یادداشت کنید و از کتابخانه بخواهید تا یک نسخه ی انتشار یافته از آن را در اختیارتان بگذارد.

فرآیند تحقیقات بازار به شما این امکان را می دهد تا با چشم باز در مسیر پیشرفت و توسعه حرکت نمایید. حرکن بدون تحقیقات بازار، مثل رانندگی در شب بدون چراغ روشن است.

[تعداد: ۷    میانگین: ۲.۹/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar