فرسودگی ۸۰ درصدی تجهیزات نانوایی ها

ما بطور روزانه، در کل دنیا شاهد پیشرفت در بخش های تولیدی هستیم. اما متأسفانه در ایران این تغییرات بسیار کند پیش می رود. یکی از نمونه های بارز این امر، نانوایی ست! نان پختن در کشور ما هنوز هم همانند ۳۰-۴۰ سال پیش و سنتی ست. شاید هم بخاطر ذائقه ی ما ایرانی ها باشد که با نان های صنعتی و جدید آشنا نیستیم. البته کارشناسان معتقدند که نان های سنتی را هم می توان با ماشین آلات جدید و با کیفیت بهتر و بدون ضایعات تولید کرد.

نهمین نمایشگاه صنعت آرد و نان تهران در حال برگزاری ست و تولیدکنندگان ماشین آلان صنعت نان نیز در کنار سایر بخش های مرتبط مشغول ارائه جدیدترین دستگاههای خود هستند. دستگاههایی که امید است به زودی باعث تحولی در نانوایی های کشور و بهترشدن تولیدات آنها شود.

نانوایی

 

۸۰ درصد ماشین‌آلات کشور مستهلک هستند

سیدمرتضی حسینی، مدیرعامل شرکت گروه صنعتی حسینی که در استان البرز مشغول به تولید انواع ماشین‌ آلات نانوایی و قنادی ست درباره وضعیت نانوایی‌های کشور گفت: درحال حاضر حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد ماشین‌ آلات نانوایی‌ ها  در  کشور مستهلک  هستند  و  نیاز  فوری  به  تعویض  و  به‌ روزرسانی  دارند.  این  وضعیت  در  حالی ست  که  توان  ماشین‌ سازان  داخلی  بسیار  بالاست  و  تقریباً  از  شرکت‌ های  خارجی  چیزی  کم  ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که پس چرا نانوایی‌های ما با چنین ماشین‌آلات قدیمی‌ای کار می‌کنند، گفت: متاسفانه هیچ ارگانی به فکر تعویض و نوسازی نانوایی‌ها نیست. وی افزود: به‌طور کلی نانوایی در کشور ما از شغل‌های کم‌درآمد به حساب می‌آید و به همین دلیل نمی‌توان از صاحبان نانوایی انتظار داشت که برای نوسازی واحدهای خود اقدام کنند زیرا توان پرداخت هزینه را ندارند به همین دلیل باید با تخصیص تسهیلاتی، آنها را در این امر یاری کرد. هرچند به‌ نظر این تولید‌کننده ماشین‌آلات نانوایی، ظرف دو سه سال آینده خودبه‌خود تمام نانوایی‌ها ناچارند دستگاه‌های خود را تعویض کنند زیرا بازده این دستگاه‌ها بسیار پایین است.

آقای حسینی درباره مزایای ماشین‌آلات جدید گفت: دستگاه‌های فعلی میزان انرژی بسیار بالایی مصرف می‌کنند و همچنین نان کم‌کیفیت با دورریز فراوان را به دست مردم می‌دهند. درحالی که ماشین‌آلات جدید ما مصرف انرژی بسیار پایین‌تری دارند و همچنین به‌دلیل نیاز کمتر به نیروی انسانی و کم شدن دورریزها، هزینه‌های نانوایی را تا حد زیادی کاهش می‌دهند و می‌توانند ظرف مدت کوتاهی منجر به سود شوند. وی درباره نهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت آرد و نان تهران گفت: نمایشگاه بسیار خوب و با استقبال مردم و تولیدکنندگان برگزار شده است. وی درباره حضور شرکت‌های خارجی در این نمایشگاه گفت: به‌نظر من بازار این شرکت‌ها در ایران سال‌به‌سال در حال کاهش است زیرا تولیدکنندگان داخلی در حال پیشرفت هستند و ما دیگر نیازی به واردات ماشین‌آلات از کشورهای خارجی نداریم.

 

 ۲ هزار میلیارد تومان ضایعات نان در کشور

 

دکتر علی قنبری در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در جمع خبرنگاران درباره ضایعات نان در کشور گفت: رقم مربوط به ضایعات نان کشور سالانه ۲ هزار میلیارد تومان است که برای کاهش ضایعات باید در زمینه ارتقای ماشین‌آلات پخت نان، ارتقای کیفیت مواد اولیه مورد استفاده در نان و بالا بردن سطح آموزشی نانوایان اقدام کنیم. وی در عین‌حال از تشکیل کمیته ارتقای کیفیت و سلامت آرد و نان توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران با مشارکت بخش خصوصی در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: برنامه اصلی ما در این کمیته، سرمایه‌گذاری برای ارتقای سطح آموزش نیروهای انسانی برای افزایش کیفیت آرد و نان کشور است. محمدرضا کوچک‌زاده، عضو اتحادیه نانوایان استان اصفهان، درباره قیمت نان در کشور گفت: در حال حاضر بسیاری از نانوایی‌‌ها آزادپز هستند و پیش‌بینی می‌شود تا یک سال آینده همه نانوایی‌ها آزادپز شوند. وی درباره کیفیت نان نیز گفت: یکی از عوامل تعیین‌کننده کیفیت نان، دستگاه‌های پخت آن است که وضعیت مطلوبی ندارد. وی در ادامه گفت: نانوایی ذاتا کم‌درآمد است. به همین دلیل باید تجهیز و نوسازی آن با تسهیلات صورت بگیرد. وی افزود: متاسفانه تاکنون تسهیلاتی که مورد استقبال نانوایی‌ها قرار بگیرد در اختیار آنها گذاشته نشده است.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar