فرهنگ سازمانی خود را ارزیابی کنید

فرهنگ سازمانی مناسب موجب نشاط کارمندانفرهنگ سازمانی

اگر در حال کشف این موضوع هستید که بدانید فرهنگِ سازمانی تان چگونه است، با پاسخ دادن به سوال هایی که در این پست قرار داده ایم شروع کنید.
وقتی حرف از فرهنگ سازمانی به میان می آید؛ گفتنی های زیادی درباره ی اینکه چه چیزی شرکت ها را به “بهترین شدن” تبدیل می کند ایجاد می شود.
اما واژه هایی مانند درگیر کردن کارکنان، باز بودن به روی تغییر و … را چطور می خواهید به فرهنگ رویایی که در ذهن تان جای دارد بیفزایید؟
می تواند به سادگی این کار باشد که نگاهی به اطراف خود (درون سازمان) بیندازید و سپس چند سوال صادقانه از خودتان بپرسید.
برای اینکه درک کنید فرهنگ سازمانی شما می تواند تبدیل به چه چیزی شود  نیاز دارید که همین حالا به ارزیابی آن بپردازید.
در این پست ۵ سوال اصلی را گنجانده ایم تا از خودتان بپرسید و پاسخ های صادقانه ارائه دهید.

۱- برای کسانی که در دفتر شما کار می کنند آنجا چگونه به نظر می آید؟

به اطراف محیط کاری (فیزیکی) خود نگاه کنید و بیندیشید که در کارکنان چه تاثیری دارد؟ آیا با کابین ها و اتاق ها مملو است یا همه در یک فضای باز باهم کار می کنند؟
آیا فضای کاری که در اختیار کارکنان قرار داده اید ابزار لازم برای بهره وری را در آنان ایجاد می کند؟

۲- فرآیند استخدام در سازمان شما چگونه است؟

کارکنان، اولین چشمه ی سازمان شما را در همان فرآیند استخدام مشاهده می کنند. شما باید ببینید که آیا فرآیند استخدام در کارکنان بالقوه احساس خوبی را درباره ی شرکت ایجاد می کند؟ برای پاسخ دادن به این سوال، از دریچه ی نگاه کارکنان بالقوه به موضوع بنگرید. ببینید آیا درباره ی فرهنگ سازمان و کارهایی که قرار است انجام دهند احساس خوبی را تجربه می کنند یا خیر!

۳- تکنولوژی در سازمان شما چه نقشی دارد؟

سازمانی را درنظر بگیرید که برای ساخت محیطی دیجیتالی از تکنولوژی های زیاد (مطابق با فرهنگ سازمانی موردانتظار شما) استفاده می کند. سوالی که در اینجا ایجاد می شود چنین است: آیا کارکنان ابزار تکنولوژیکی لازم برای رشد را دارا هستند؟
شرکت هایی با فرهنگ های سازمانی قدرتمند، تمایل دارند که تکنولوژی را وارد همه ی جوانب زندگی کاری خود بکنند. استفاده از تکنولوژی های جدید به کارکنان و مشتریان نشان می دهد که شرکت شما به سوی آینده فعالیت دارد.

۴- شرکت شما چه مزیتی دارد؟

همه ی ما درباره ی بخش تفریحی- تفننی دفاتر در شرکت هایی مانند گوگل شنیده ایم که مزایای بسیار خوبی برای کارکنان درنظر گرفته تا در افزایش روحیه و روابط شان نقش موثری را ایجاد کند.
قرار نیست همه ی شرکت ها مزایای یکسانی را به کارکنان پیشنهاد دهند. اما همه ی آنها باید بیندیشند که چه چیزی برای کارکنان شان باارزش تر است. مزایا می تواند به سادگی خرید بستنی یا ساندویچ رایگان در هر هفته، مجهز شدن به دستگاه های تناسب اندام و یا فراهم کردن تعطیلات اضافی باشد.
کارکنان را در نوع مزایایی که می خواهند درگیر کنید و بدانید که چه چیزی تجربه ی کاری آنها را خوشایندتر کرده و به آنها کمک می کند تا در سازمان احساس ارزشمند بودن کنند.

۵- تعامل انسانی در سازمان شما به چه شکلی ست؟

اگر ایده ای در سر داشته باشید می توانید به سادگی آن را با کسی در میان بگذارید؟ آیا از ترس گفتن/ نگفتن چیزی در درون خود احساس ناخوشایندی را تجربه کردید؟ شاید هم از شدت هیجان به وجد آمده اید.
فرهنگ سازمانی در هر مجموعه ای به شکل متفاوتی به نظر می آید. اما لازم است که با خودتان صادق باشید.
در دنیایی که کارکنان نیاز دارند احساس قدرت و ارزشمند بودن را تجربه کنند شرکت ها با فرهنگ های سازمانی قوی در مقابل سایرین قدم علم کرده و می توانند به موفقیت های بیش تری دست یابند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar