فروشندگان ناموفق چگونه نارضایتی و ناامیدی خود را ابراز می کنند؟

فروشندگان ناموفق هم نشانه هایی از خود بروز می دهند که شاید خودشان متوجه آن نباشند! در این پست ۶ نشانه ای را که فروشندگان خودشان را ناامید و ناراضی نشان می دهند بیان می شود.

فروشندگان ناموفق چگونه نارضایتی و ناامیدی خود را ابراز می کنند؟

 فروشندگان ناموفق

بسیاری از ما حد فاصل بین اشتیاق و ناامیدی را در موقعیت های اجتماعی نمی شناسیم.

فروشندگان موظف اند مقدار قابل توجهی از فروش را در هر ماه، برای شکستن رکورد بدست آورند. در این بین، فشار موجود ممکن است باعث شود رفتارهایی از آنان سر بزند. برخی هم اصلاً متوجه نیستند کارهایی که انجام می دهند آنها را فردی ناامید و شکسته نشان می دهند. برخی از رفتارهایی که توسط فروشندگان ناموفق سر می زند در این پست معرفی می شود:

 

  • فرض اینکه مشتری باالقوه، علاقمند است

بسیاری از فروشندگان، ناامیدانه از راه می رسند چون اصلاً از مخاطب شان نمی پرسند که آیا آنها علاقه دارند یا خیر! آنها فقط با تصور اینکه مشتری علاقمند است پیش می روند. یکی از راه هایی که این رفتار خودش را آشکار می سازد زمانی ست که فروشنده در اولین دیدار خود با مشتری بالقوه پیشنهاد برگزاری یک جلسه یا تماس را می دهد. اصولاً در دیدار اولیه نمی توان بطور واقعی دریافت که این مشتری بالقوه آیا یک فرصت خوب است یا خیر.

 

  • اصرار زیاد برای تشکیل جلسه

مشتریان بالقوه معمولاً با گفتنِ “نه ما زیاد علاقه نداریم” یا “الان زمان خوبی نیست” خیلی سریع فروشندگان را رد می کنند. اما فروشندگان خوب در سپری کردن این بهانه ها تبحر دارند. اما با این حال، اگر فروشنده دریابد که مخاطب بالقوه واقعاً علاقمند نیست باید جهت خود را تغییر دهد. پس موضوع اینجاست که فروشنده از کجا باید علاقه ی واقعی را دریابد؟

در چنین شرایطی یک سوال ساده می تواند کمک کننده ی خوبی باشد: شما نمی تونید زمانی را برای صحبت درنظر بگیرید چون سرتون شلوغه یا اینکه من ارزش کافی برای اینکه شما یک تماس مجدد با من برقرار کنید ایجاد نکردم؟

پاسخ این سوال، نشان می دهد که واقعاً “الان نمی توانند” یا هرگز نمی خواهند!

 

  • پرش سریع به مشکلات

فروشندگان سوالات اکتشافی را از مشتریان بالقوه می پرسند تا به نقاط درد و ضعف آنها پی ببرند و بفهمند که آیا محصول یا سرویس خاصی هست که بتواند به مسئله ی آنان کمک کند. با اینکه خیلی خوب است اگر بین مشکل و راهکار هماهنگی ایجاد شود اما فروشندگان، نباید خیلی هم مشتاق به ایجاد ارتباط بین این دو باشند.

یک فرآیند فروش ایده آل، یعنی اینکه شخصِ خودِ مشتری دریابد که گزینه ی پیشنهادی شما راهکار درستی است. با پرسیدن سوالات فروشنده و داستان هایی راجع به افرادی مشابه آنها، مشتری بالقوه خودش را درون آنها خواهد دید.

اغلب فروشندگان بجای اینکه اجازه دهند همه ی اجزا در ذهن مشتری، خود به خود شکل بگیرد می گویند “ما می توانیم با محصول X به این مشکل شما کمک کنیم.” این راهکار صحیح و پیشنهادی نیست که بتواند همیشه سازنده باشد.

 

  • ایجاد توافق نامه های جانبی

فروشندگان از فروشی که منجر به انحراف از قوانین شود بیم دارند. بنابراین، این موضوع اغلب باعث ایجاد یک سری فرم ها می شود که خارج از شرایط قرارداد درنظر گرفته می شود.

شاید فروشندگان گمان کنند که این نوع از قراردادهای جانبی، نسبتاً بی ضررند. در نهایت مشتری همه ی آنها را امضا می کند. اینطور نیست؟ اما به یاد داشته باشید که این رفتار سابقه ی وحشتناکی از استثناها و انتظارات نامساوی در وی ایجاد می کند. کسی که در چنین وضعیتی این توافق نامه را امضا می کند، به نظر مشتریِ بیچاره و ضعیفی ست.

 

  • صدور اولتیماتم

فروشنده باید کاسه ی صبرش لبریز باشد تا بخواهد اولتیماتم به مشتری صادر کرده و یا او را تهدید کند. اما ظاهراً این اتفاق زیاد می افتد. مثال هایی از این دسته جملات از این قبیل اند: من تا وقتی که شما تصمیم درست رو بگیرید، اینجارو ترک نمی کنم، من اگر این قرارداد را منعقد نکنم شغل م را از دست می دهم، لطفا اینکار را بخاطر من انجام دهید …

اولتیماتم، تهدید و یا خواهش و التماس، احساس خوبی در مخاطب ایجاد نمی کند. هرگز به این روش سوق نیاورید.

 

  • برقراری ارتباط با صدا

هرچه فروشنده با اعتماد به نفس بیش تری به نظر برسد، مشتری بالقوه احساس اعتماد بیش تری خواهد کرد تا با تصمیم خرید پیش برود. با نگاه داشتن این نکته در ذهن، به شدت توصیه می شود که لحن عصبی و یا ناامیدی در تن صدای فروشندگان حس نشود. حتی اگر آخرین روز ماه باشد و احتمالِ شکست ماهانه زیاد! همچنان باید با لحن صدایی آرام و خوب صحبت کنید.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar