فواید دورکاری کارمندان چیست ؟

دورکاری کارمندان

دورکاری کارمندان
بر اساس پژوهش های علمی، انعطاف پذیری بهره وری را افزایش می دهد و از استرس می کاهد. در دهه های مختلف، کارفرمایان نظرات مختلفی درباره دورکاری داشته اند. برخی آنرا راهی برای افزایش رضایت کارمندان می دانستند که درنتیجه شادتر و موثرتر خواهند بود . اما دیگر کارفرمایان آنرا یکی از ایده های طلایی احمقانه می دانستند، نظریه ای که درابتدا به نظر موثر بود ولی در نهایت منجر به عدم تمرکز در کار و نتایج کاری ضعیف شد.

ولی در واقع به نظر من حقیقت مابین این دو نظریه نهفته است. به جای رویکردی صددرصد ویا صفر، من از ترکیبی از انواع عوامل دو نظریه در شرکت خودم استفاده کرده ام : کارمندان چهارروز در هفته را به شرکت می آیند ولی اگر بخواهند می توانند روزهای جمعه از خانه وظایف کاریشان را انجام دهند.

می توانم تصور کنم که چطور بیشتر مدیران از اینکه به کارمندان خود اطمینان کنند واهمه دارند . درحالیکه راه حل کاملا بر اساس نوع کار و صنعتی که در آن فعالند و عوامل محیطی کاملا واضح است. در اینجا پنج دلیلی که یک روز در هفته و یا هر دوروز یکبار ، دورکاری می تواند باعث رشد یک شرکت یا سازمان شود را بیان می کنیم:

رضایت کارمندان

برای روشن شدن موضوع بهتر است بدانید مدل اداری ۹به ۵ مانند دیسک های فلاپی کاملا از رده خارج اند. اغلب مردم از محیط رسمی و غیر قابل انعطاف فراری هستند و بدنبال برنامه هایی غیر رسمی و راحت تر هستند، حتی اگر مقدار حقوق دریافتی شان کمتر باشد. بر اساس یک رای گیری از Global Workplace Analytics به نظر میرسد که از ۱۵۰۰ نفر کارمند شاغل حرفه ای مشخص شده که ۳۷ درصد از آنها حاضرند ۱۰ درصد درآمدشان را از دست بدهند تا از خانه کار کنند. درحدود ۳۶ درصد حاضرند به جای افزایش حقوق از خانه کارهایشان را انجام دهند.

تاثیر محیطی

جدا از افزایش میزان علاقه مدیران به کارکردن کارمندان از خانه ، این جابجایی محیط کاری بر محیط زیست هم تاثیرگذار است . به طور فزاینده ای از افزایش آلاینده های کربنی می کاهد چون دیگر نیاز نیست کارمندان به جلسات بیایند و می توانند از اتاق نشیمن خود در جلسات حضور داشته باشند.
این استدلال به طور کمی نیز بیان شده است: یک رویکرد نوین مسئولیت در قبال محیط زیست ، یک برنامه درحال گسترش که در سال ۲۰۰۷ توسط Sun Microsystems پذیرفته شد و نشان داد که ۳۲۰۰۰ تن گاز Co2 کمتر به اتمسفر منتشر شده چون کارمندان کمتر به محل کار خود رفته اند.
حتی قبل از اجرای گسترده برنامه هایی مانند اسکایپ و Slack ، محیط های کاری مانند Sun Microsystems با ۲۴۰۰۰ کارمند اجازه کار از راه دور را داده اند. از طریق این برنامه کاری باز Sun Microsystems به تمام کارکنان اجازه کار از خانه را داده است چه بصورت پاره وقت چه تمام وقت.

کاهش استرس

شما لایق این هستید که بدون هیچ استرسی کار کنید . هیچ استرسی . گاهی مواقع شما نمی توانید هیچ کمکی انجام دهید اما به گفته جس مک کارتنی که در ابتدا ذکر شد را به یاد بسپارید. بر کسی پوشیده نیست که استرس محیط کاری مشکلی اساسی است و در واقع بر اساس مطالعات انجام شده در سال گذشته توسط پژوهشگران دانشگاه استنفورد و هاروارد مشخص شده است که استرس محیط کاری یه اندازه استنشاق دود مضر است.
پس احتمالا دور کاری خود یک راه حل است. با کم کردن رفت و آمد ها و نگرانی های ناشی از حضور فیزیکی در محل کار، یک روز کاری از خانه یک روز در هفته و یا هر دو هفته یکبار می تواند بسیار مفید باشد.
نیازی به گفتن نیست که نزدیک بودن به اعضای خانواده موجب احساس راحتی و آرامش بیشتری می شود. بله درست است ، کار کردن از خانه با وجود عوامل زیادی که برای پرت شدن حواس ایجاد می کند تا اندازه ای نیاز به اراده دارد . اما حس راحتی و آرامش بودن در خانه میتواند به کاهش استرس کمک کند و این برای هر کسی مفید است.

شگرد به کارگیری

وقتی در یک مصاحبه کاری به افراد گفتم که روزهای جمعه از خانه کارها را انجام می دهیم از خوشحالی چشمانشان درخشید. موضوع این است که مردم علاوه بر علایقشان همگی دارای زندگیهای مخصوص به خود هستند. چه در زندگی مسئولیت بچه داشته باشند یا مراسم ها و آیین های مذهبی و یا غیره به هر حال آرامش و انعطاف کار از منزل برای همه خوشایند است.
و درآخر اینکه بهترین کارمندان آنهایی هستند که از یک تعادل و هماهنگی در تمام جنبه های زندگی بهره می برند. به افراد اجازه دهیم یک روز را از خانه کار کنند تا ابزاری قدرتمند برای افزایش استعداد و جذب قدرت های فکری در اختیار داشته باشند.
این دلیلی است که چرا بهترین و بزرگترین شرکت های حوزه تکنولوژی از این تکنیک برای کارمندان استفاده می کنند.
درست است که مقدار زیاد انعطاف خیلی خوب نیست و باید در این شرایط مقدار بیشتری روی کارمندان نظارت داشت ولی یک روز دورکاری در هفته یا هر دو هفته یکبار بهترین اتفاقی است که میتوانید برای اعضای تیم کاریتان فراهم کنید. امتحان کنید و نتیجه را ببینید.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar