قانون خرچنگ چیست ! کارآفرینان با چه خطراتی رو به رو خواهند شد؟

قانون خرچنگ

در این مقاله قصد داریم به تشریح قانون خرچنگ بپردازیم. قانون خرچنگ از جمله قوانینی است که در کارآفرینی مسیر یک کارآفرین را هموار می کند.

آیا از اولین قانون کارآفرینی خبر دارید ؟

مسیر کارآفرینی یک مسیر پر پیچ و خمی است که اگر بخواهم بگویم آسان است ، بزرگترین دروغ زندگیم را گفته ام.
دارن هاردی نویسنده معروف و ناشر مجله ساکسس، کارآفرینی را به قطار وحشتی تشبیه کرده که پر از پستی و بلندی های ترسناک است.
در این مسیر پر پیچ و خم اولین قانونی را که باید رعایت کنید قانون خرچنگ است!
چرا خرچنگ ؟ چرا به این قانون نام خرچنگ داده شده است ؟
برای شکار خرچنگ از تله ای بسیار ساده استفاده می کنند که از یک قفس سیمی که بالایش سوراخی دارد تشکیل می شود.طعمه در قفس گذاشته می شود و قفس را داخل آب می اندازند ، خرچنگی وارد می شود و شروع می کند به خوردن طعمه ، دومین خرچنک خرچنگ اول را میبیند و همراهش می شود، بعد نوبت خرچنگ سوم است.

قانون خرچنگ

ولی در نهایت طعمه تمام می شود!
در این مرحله خرچنگ ها خیلی راحت می توانند بروند بالا و از سوراخ خارج شوند، ولی این کار را نمی کنند و درقفس می مانند و مدت طولانی بعد از تمام شدن طعمه بازهم خرچنگ ها وارد قفس می شوند (جمعیت داخل قفس جذبشان می کند……آشناست ، نه ؟ )
هیچ خرچنگی آنجا را ترک نمیکنند ، چرا ؟ چون اگر خرچنگی متوجه شود چیزی آنجا نیست و بخواهد از قفس برود بقیه خرچنگ ها  هر کاری را می کنند که مانع اش شوند.بارها و بارها از دیواره ی قفس می کشندش پایین ، اگر مقاومت کند خرچنگ های دیگر حتی چنقال هایش را می شکنند تا دیگر نتواند بالا برود.
اگر باز هم مقاومت کند می کٌشندش!
خرچنگ ها تحت تاثیر قدرت گله ای در قفس می مانند ودر ادامه ، مراسم شام خرچنگ در اسکله !
خیلی از انسان ها مثل خرچنگ ها همرنگ جماعت اند ، این ذهنیت گله ای از طرف آموزش پرورش ، فرهنگ شرکتی ، رسانه ها ، به خوردمان رفته است .
تشویقمان می کنند شرایط فعلی را دنبال کنیم ، این موضوع برای بیشتر مردم یعنی کارمند شدن ، و این دقیقا همان کاریست که ۹۰ درصد مردم دنیا می کنند.
وقتی میخواهید از آن ۹۰ درصد فاصله بگیرید ، مثل خرچنگ تنهایی هستید که میخواهد قفس را ترک کند !
خرچنگ های انسانی نیاز ندارند دست و بال شما را بکنند ، یعنی اصلا نیازی نیست . آنها سلاح قوی تری دارن مثل ، کنایه ، شک ، تمسخر ، بی اعتنایی ، طعنه ، اهانت ، ریشخند ، تحقیر ، متلک و …..
آنها شما را نه ، رویا هایتان را میکٌشند.
ولی چرا باید این کار را کنند ؟ بیشتر آن ها شما را دوست دارند !
خیلی خوب دقت کنید
وقتی از شرایط فعلی خارج می شوید ، تبدیل می شوید به آینه ی غول پیکری که بزدلی شان را به رخ شان می کشید و نشان می دهید که در آن شرایط مانده اند.
برای موفقیت در این راه و کارآفرینی هرچه زود تر آنها را شناسایی کنید واز خرچنگ های اطرافتان فاصله بگیرید.

[تعداد: ۲۳    میانگین: ۳.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی بازرگانی بین الملل ،علاقه فراوانی به حرفه ی بازاریابی دارم بازاریابی و فروش و کارآفرینی به نظر من یک کار نیست ، یک سبک متفاوت زندگی هست. در خدمت شما هستم که بیشتر با این سبک آشنایتان کنم.

مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3 نویسندگان دیدگاه
ح پرامین صلحی راداکرم ستار
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
اکرم ستار
مهمان

سلام
خیلی بی نظیر ودرست بود
دقیقا مسایلی که در حال لمسش هستم و دوستان موفقم نیز لمسش میکنن
پیروز باشید

ح پ
مهمان
ح پ

متاسفانه زمان زیادی را صرف این مقوله کردم.ولی هیچوقت در بر قراری ارتباط با مشتری موفق نبودم.و امروز زندگی من جریانی معکوس را در پیش گرفته به نوعی که تبدیل به یک شرکت ورشکسته با بدهی زیاد و بدون فعالیت شدم.به نوعی تنها شدم.در حالی که تمامی مراحل و مسیرهای کسب و کار را رعایت کردم.صداقت بهترین برگ برنده ی من بود اما کاربردی و کافی نبود.بین این همه مسائلی که برای موفقیت کسب و کار مطرح میشه علاوه بر این که سردرگم شدم بلکه عملا دیگه اعتماد و اعتقادی ندارم.و به این نتیجه رسیدم که ای کاش روزگاری که… موارد بیشتر »