قوانین یک بازخورد موثر

بازخورد موثر

بازخورد موثر

یک بازخورد موثر، اساس موفقیت در هر سازمان است. از مدیریت اجرایی گرفته تا امنیت کارکنان، یک بازخورد به موقع و موثر می تواند بین عملکرد پرقدرت یک سازمان و یک سازمان ورشکسته تفاوت هایی را ایجاد کند. در این مطلب، برخی از قوانینی را که برای فراهم کردن بازخورد نیاز است مطالعه می کنیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

کسب اجازه برای ارائه بازخورد

شاید عجیب و غریب به نظر برسد، اما فقط به این خاطر که شما چیزی برای گفتن دارید، ممکن است دیدگاهتان مورداستقبال واقع نشود! شاید هم اصلاً زمان مناسبی نباشد تا فرد آن را بشنود. شما باید خودتان را برای شنیدن “نه” در مکالمه ی پیشِ رو آماده کنید. همینطور، باید از فرد کسب اجازه کنید تا بازخوردی مثبت و سازنده ارائه دهید. مطمئن باشید که مردم پس از گفتن “بله” به شما و با شنیدن چیزهای خوب غافلگیر خواهند شد.

به موقع باشد

یک بازخورد عالی بهتر است تا حد امکان نزدیک به زمانی باشد که رفتار موردنظر رخ داده است. البته دقت کنید که بازخورد شما نباید به هنگام عصبانیت ارائه شود. این که بگویید ۱۰ دقیقه تأخیر آنها در جلسه ی ماه گذشته تا چه اندازه شما را رنجانده، به نفعِ هیچ کس نیست! بلکه شما را فردی کم عقل و کندذهن نشان می دهد.

خاص باشید

اینکه به کسی بگویید “کار خوب/بدی کردی!” در حقیقت، هیچ اطلاعاتی را به فرد منتقل نمی کند و در واقع، هدر دادن زمان است. شما باید دقیقاً توضیح دهید که از چه چیزی خوش تان آمده و یا اینکه بگویید چه چیزی در رفتار فرد تغییر کرده است. (گاهی اوقات هم هر دو مورد)

روی رفتار تمرکز کنید

اینکه به کسی بگویید از دیدگاه شان خوش تان نمی آید، مثل این است که بگویید از خودش خوشتان نمی آید! دیدگاه ها، ابرازهای رفتاریِ احساسات هستند. پس دقت کنید و ببینید که آیا واقعاً نگرشِ آنهاست که موردتوجه شما واقع شده، یا رفتارشان است؟!

آنچه را که دیده اید توضیح دهید، نه آن چیزی را که دیگران به شما گفته اند

بعضی چیزها هم هست که خیلی بدتر از این است که رئیس شما به شما بگوید “افرادی به من گفتند که شما …” اولین بازخورد منطقی در مقابل این حرف رئیس، این است که با حالت تدافعی بپرسید چه کسی این حرف های زشت را درباره ی من به شما گفته؟ بدون اینکه بدانید چه کسی چنین اطلاعات نادرستی را در اختیار فرد قرار داده، نمی توانید داستان را از جنبه ی خودتان هم بیان کنید. برخی افراد بطور غریزی، دیده های خودشان را به منبع شخص سوم تبدیل می کنند. این نامردی ست!

وقتی ارائه ی بازخورد برای گفتن به شخص اول، موضوع مهمی ست؛ برای مثال: من شنیدم که شما پای تلفن در حال مکالمه با مشتری بودید و گفتید “خب برای ما مهم نیست که شما جنس رو پسندید، موضوع اینه که قانون ما اینو قبول نمیکنه!” این رفتار بی ادبانه و غیرمحترمانه بود که از شما سر زد. با سروکار داشتن با رفتارهایی که مستقیماً مشاهده کردید می توانید تاثیر عمیق تری هم روی رفتار فرد ایجاد کنید و همینطور در مقابل سوال “کی به شما گفت؟” هم بهانه های کم تری به میان خواهد آمد.

به حریم شخصی فرد احترام بگذارید

تا وقتی که رفتار خیلی فاحش و انگشت نما نباشد که مجبور شوید عکس العمل فوری بروز دهید، بازخورد را در معرض عموم قرار ندهید. پس از اینکه برای ارائه ی دیدگاه، کسب اجازه کردید به یک محل خصوصی، ساکت و خنثی نقل مکان کنید. انجام این کار باعث می شود تا به حریم شخصی فرد احترام بگذارید. خنثی بودن محل هم کمک می کند تا اگر شخص دیگری هم خواست دیدگاهش را ارائه دهد راحت باشد.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar