• اسفند ۹, ۱۳۹۸

قیمت دادن در شروع کسب و کار چگونه است؟

قیمت دادن در شروع کسب و کار

قیمت دادن در شروع کسب و کار

۱- ایجاد یک نرخ کسب و کار

به طور مفصل ، قیمت دادن که به خوبی سنجیده شده، برنده کار است. دانستن اینکه چگونه یک فاکتور برنده بنویسید، بخش مهمی در رشد کسب و کارتان است. اما بدست آوردن درست قیمتتان ، می تواند یک مساله بزرگ باشد. شما می خواهید کار را با یک قیمت رقابتی برنده شوید اما باید مطمئن شوید که این قیمت دهی هزینه هایتان را پوشش می دهد و سود مناسب و معقول کسب برایتان دارد.
فاکتور ، رویکرد کسب و کارتان را به نمایش گذاشته و هزینه ها و شرایط شما را برای ارائه محصول و خدماتتان بیان می کند. در حالی که پیش فاکتور حدود هزینه های درگیر با کار را تخمین زده و الزام آور نیست. فاکتور یک قیمت ثابت را برای محصول یا خدمات ارائه می دهد -که زمانی که مشتری آن را بپذیرد – تبدیل به یک قرارداد با الزام قانونی خواهد شد.
آموزش مهارت قیمت گذاری، به شما کمک می کند که از کسب و کارتان در مقابل خطرات و زیان ها محافظت کنید. قیمت دادن خوب شامل موارد زیر می باشند :

 • برداشتن قدم های سنجیده برای رسیدن به یک قیمت که کارتان را در برابر رقیبانتان برنده می کند.
 • اطمینان از برگشت یک سود مفید از سرمایه کار شما.
 • شرح دادن اجزای کار به صورت واضح و دقیق .
 • بخش بندی تمام منابع و مواد مورد نیاز
 • شرح دادن کامل هزینه ها و مالیات
 • شرح واضح شرایط و ضوابط فاکتورتان
 • استفاده از یک رویکرد حرفه ای و واضح برای ارائه فاکتور

این مقاله به شما کمک می کند که چگونه یک فاکتور و پیش فاکتور برنده و سنجیده بنویسید. با گروه پدیده فکر مهتر همراه باشید.

۲- قبل از قیمت گذاری

دادن فاکتورهای حرفه ای ، دقیق و به موقع، حس خوبی در مشتریتان ایجاد کرده و شانس برنده شدن کارتان را افزایش می دهد.
اولین مرحله قیمت گذاری خوب ، بررسی دقیق طرح پیشنهادی کارتان است. توجه دقیق به در خواست های مشتریان به شما اجازه خواهد داد که در مورد چه و چگونگی قیمت کارتان تصمیم بگیرید.

مواردی که قبل از قیمت دادن باید بسنجید

در اینجا به سوالات مهمی که قبل از قیمت دادن برای یک کار باید از خودتان بپرسید اشاره شده است:

 • آیا من می توانم محصول یا خدماتی را که مشتری درخواست می دهد ارائه دهم؟
 • آیا من می توانم خدمات یا محصولات را با تعداد و در بازه زمانی درخواست شده ارائه دهم ؟
 • آیا من می توانم مبلغی اعلام کنم که برای مشتری امکان پذیر بوده و سودآور باشد ؟
 • آیا من می توانم به مشتری یک قیمت رقابتی پیشنهاد بدهم ؟

اگر می خواهید پس از پاسخِ منفی دادن به هر یک از این سوالات، قیمت را اعلام کنید، مطمئن شوید که به صورت خیلی واضح به همه ی شرایط و سلب مسئولیت ها در قیمت و فاکتور خود اشاره کرده اید.
طبیعتا، هر چه قیمت و شرایط شما بهتر باشد، فاکتورتان جذابیت بیشتری خواهد داشت. اما باید مراقب باشید که ارزش محصولات و خدماتتان را کمتر از ارزش واقعی قیمت ندهید یا در ارائه توانایی هایتان غلو نکنید. هنگامی که فاکتورتان را صادر کرده و مشتری آن را می پذیرد، تبدیل به یک قرارداد الزامی می شود.

قبل از آماده کردن فاکتور چه باید بکنید؟

قبل از آماده کردن قیمت تان ، زمانی را برای تکمیل مراحل مهم زیر صرف کنید:

الزامات کسب و کار خود را در نظر بگیرید

برای تعیین اینکه آیا مشتری که در حال ارائه قیمت به او هستید با بخش های بازار هدفتان همخوانی دارد یا خیر، برنامه بازاریابی و برنامه فروشتان را مرور کنید به اهداف فروش تان بنگرید و محاسبه کنید که چه تخمین قیمتی مورد نیاز است که خدمات را ارائه داده و سود حاصل کنید.
دستورالعمل هایی تنظیم کنید تا به شما برای قیمت گذاری بر کالا و خدماتتان کمک کند _ رقابت ، هزینه و سودتان را متعادل کنید. هزینه هایی که برای صدور فاکتور –مانند ارزش افزوده- باید بپردازید را در نظر گرفته و تصمیم بگیرید که آیا آنها را در فاکتورتان لحاظ کنید یا نه، اگر چنین است ، آیا کسر این هزینه قابل قبول خواهد بود یا خیر.

درک خصوصیات کار و قیمت گذاری

جزئیات درخواست های مشتریتان را به صورت کتبی دریافت کنید. از مشتریتان بخواهید که آن را تهیه کنند و یا جلسه ای ترتیب دهید تا تمام جزئیات را خودتان بگیرید. مطمئن شوید که تمام درخواست ها را مستند می کنید تا بعدا شما و مشتریتان بتوانید به آن مراجعه کنید.
اگر شما بعضی از نیاز های خاص را متوجه نشدید از مشتریتان بخواهید تا جزئیاتش را شفاف توضیح دهد مشتریتان می خواهد که شما کاملا متوجه شده باشید و دقیقا آنچه که آنها می خواهند را انجام دهید.
از همه جزئیاتی که باز هم حل نشده باقی می ماند یادداشت برداری کنید سپس می توانید آنها را در تعیین قیمتتان محاسبه کنید. برای مثال اشاره به اینکه شما برای آن مورد خاص اجازه نداشته اید و یا ارائه انتخاب و پیشنهاداتی برای حل آن موضوع.

در تعیین قیمتتان عجله نکنید

مطمئن شوید که فراتر از توانتان برای ارائه خدمات یا محصول، چه از لحاظ زمانی و چه از لحاظ قیمت، فاکتور ارائه نکرده اید. از تواناییتان برای انجام کارهای خواسته شده مطمئن باشید. پیشنهادتان را تحقیق و بررسی کنید و و قیمتتان را قبل از اینکه به آن متعهد شوید، بسنجید.

هزینه های پنهان

در فرایند قیمت گذاری تان تمام هزینه های پنهان را شناسایی و مقدارش را مشخص کنید. از خودتان بپرسید که چه مقدار پول باید پرداخت کنید تا پروژه کامل شود و پس از آن اطمینان حاصل کنید که با قیمت تعیین شده، کسب سود خواهید کرد.

۳- یک فاکتور چه مواردی را شامل می شود

یک قیمت گذاری خوب و کامل حرفه ای بودنتان را نشان داده، مشتریان جدید را جذب کرده ، معاملات تجاریتان را منعقد کرده و کسب و کارتان را از خطرات حقوقی و مالی محافظت می کند.
یک قیمت گذاری خوب شامل موارد زیر خواهد بود :

جزئیات کسب و کار

مشخصات کامل کسب و کار و جزئیات تماس

هزینه کل

ویژگی های کار را شرح دهید و مشخص کنید چه هزینه هایی را پوشش می دهند و اگر لازم است ، هزینه هایی که تحت پوشش قرار نمی گیرند را بنویسید. به عنوان مثال ، هزینه های تحت پوشش قطعات و نیروی کار هستند ولی ارسال را شامل نمی شود.

تفکیک هزینه ها

طرح پیشنهادی تان را شرح دهید. و عناصر درگیر را تجزیه کنید، و هزینه های مربوط به نیروی کار و مواد را بخش بندی کنید.

تغییرات

توضیح دهید که چگونه سناریو های مختلف و تغییرات روی هزینه ها تاثیر می گذارد. به عنوان مثال ، این قیمت فقط برای زدن چمن است با در نظر گرفتن هرس کردن دور ، ۱۵% به فاکتور اضافه خواهد شد. (توجه داشته باشید: تغییرات می توانند فرصت بزرگی برای تشویق برای خرید بیشتر باشد .)

بازنگری

به خودتان فرصتی برای بازنگری و اصلاح فاکتور بدهید، شاید هنگام شروع کار، تغییرات قابل ملاحظه ای پیدا کنید.

برنامه زمان بندی برای کار

مشخص کنید چه زمانی شروع به کار می کنید و چه مدت طول خواهد کشید. اگر شما کار را بگیرید، طبق قرارداد مجبور خواهید بود در آن زمان کار را انجام دهید. پس مطمئن شوید که معقول و منطقیست. اگر برنامه زمان بندی بر پایه تغییرات است ، مثلا تغییرات آب و هوا ، مطمئن شوید که در برنامه تان لحاظ شده است.

شرایط و چگونگی پرداخت

مشخص کنید چه زمانی می خواهید پرداخت انجام شود. به عنوان مثال ، یکجا ، اقساطی یا نیمی اول و نیمی در اتمام کار.

تاریخ انقضاء قیمت

تاریخ مورد نظر برای تایید فاکتور را مشخص کنید به خصوص اگر در صنعت تان قیمت ها به سرعت تغییر می کند.

 

امضای پذیرش مشتری

شامل یک قسمت برای امضای مشتری که فاکتور مورد قبول اوست. مانند :
من ………. تمام شرایط و ضوابط بالا را می پذیرم.
امضاـ ………………. تاریخ………………….

 

۴- نکاتی برای قیمت گذاری

قیمت دهی خوب یعنی تسلط به هنر تعیین کردن قیمت، ارائه دادن فاکتور و پاسخ به مشتری پس از اینکه فاکتورتان را پذیرفت.
توسعه دادن مهارت های قیمت گذاری به شما کمک می کند که کار را برنده شده و پایگاه مشتریانتان را بسازید.

قیمت دادن به صورت کتبی

نوشتن قیمت از سردرگمی جلوگیری می کند. قیمت دادن شفاهی هم مانند فاکتور نوشته شده الزام آور هستند اما می توانند مستعد خطا در ارتباط ها و سوء تفاهم ها باشند.

ظاهر حرفه ای

همیشه برای فاکتورتان ظاهری حرفه ای ایجاد کنید به این صورت :

 • استفاده از سربرگ شرکتتان
 • فاکتور را با احترام شروع کنید و از اینکه فرصت قیمت دادن را به شما داده اند از آنها تشکر کنید.
 • تنظیم یک ساختار واضح و منطقی
 • با دقت املاء و نشانه گذاری ها را چک کنید.

 

ارزش گذاری

به یاد داشته باشید مشتریان تمایل به دریافت حداقل ۳ فاکتور برای خدمات و کالا های گران دارند. بیاندیشید که چگونه می توانید با پیشنهاد فروش منحصر به فرد، خودتان را متمایز کنید.

نیازهای مشتری خود را بیابید

مشتریانتان آگاه خواهند شد که می توانند به وعده ها و ضمانت های شما هنگام قیمت دادن اعتماد کنند اگر شما :

 • هیچوقت قیمت ندهید مگر اینکه کاملا مطمئن باشید که می توانید رضایت مشتری را جلب کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که قیمت فاکتور شده برای انجام کار و دریافت سود کافیست.
 • مطمئن باشید که کاملا در مورد خواسته های دقیق مشتریتان توجیه شده اید و همینطور مطمئن شوید که به طور متقابل مشتری نیز در مورد چیزی که ارائه می دهید نیز آگاهی کامل دارد.

 

پیگیری کنید

مطابق تاریخ تعیین شده برای انقضاء فاکتورتان پیش بروید. عجول نباشید، اما مطمئن شوید به مشتری قبل از منقضی شدن قیمت ، یک یادآوری دوستانه کرده اید.

تایید مقدمات

زمانی که فاکتورتان پذیرفته شد قبل از اینکه کار را شروع کنید یک تاییدیه کتبی از مشتری بگیرید.

تجدید نظر کردن

اگر در کار تغییر قابل ملاحظه ای رخ داد ، فاکتور اصلاحی را به مشتری ارائه دهید و قبل از اینکه کار را ادامه دهید از مشتری تاییدیه فاکتور جدید را بگیرید.

شناسایی ریسک های کسب و کارتان

توانایی خود را برای مدیریت کار بسنجید. اگر نگران توانایی انجام کار را دارید، بدترین سناریو را در نظر بگیرید و در قیمت دادنتان پیشنهادی دهید که شامل ماده ای باشد که هر دو طرف را از عواقب ناخوشایند محافظت کند.

از تعهدات خود آگاه باشید

قیمت ها یک قرارداد قانونی الزام آور برای شرایط و هزینه ها هستند که شما در آن متعهد به ارائه کالا و خدمات هستید. توصیه های لازم را از انجمن کاریتان و اطلاعات لازم را برای آماده سازی فاکتور و قراردادتان را از مراجع قانونی مرتبط کسب کنید.

قیمت دادن برای محصولات

اگر برای کالاهایی که عرضه می کنید در حال قیمت دادن هستید:

 • تعداد را چک کنید _ قبل از ارائه فاکتور مطمئن شوید تعدادی که درخواست شده را می توانید ارائه دهید
 • در نظر گرفتن تمهیدات _ چک کنید که می توانید محصولات را در زمان مورد نظر و بدون تحمیل هزینه سنگین ، سفارش داده، تحویل گرفته، ذخیره و عرضه کنید.
 • ترتیبات تحویل را چک کنید _ چک کنید که آیا مشتریتان می خواهد کالا را در محل خود تحویل گیرد یا خیر.
 • هزینه های سربار را کشف کنید _ برای جلوگیری از هزینه هایی که ممکن است حاشیه سودتان را کوچک کند تمام کارها و تمهیدات را کاملا بررسی کنید .

 

قیمت دادن برای خدمات

اگر برای خدماتی که عرضه می کنید در حال قیمت دادن هستید:

 • سوابق را به دقت ثبت کنید _ زمانی که در کارهای مختلف صرف می کنید را ثبت کنید، وقتی درآینده در حال تعیین قیمت و بودجه بندی هستید ، جزئیات بسیار ارزشمند خواهد بود.
 • کار را مقایسه کنید _ از قرارداد های خدمات پیشین ، یا مشاوره و تجربه های دوستان به عنوان یک سابقه برای تعیین بها برای پیشنهادتان ، استفاده کنید.
 • واقع بینانه باشید _ زمانی که برای آماده کردن سرویس تان سپری می کنید را دست کم نگیرید و مطمئن شوید تمام نرخ ها بسیار دقیق بررسی شده است و حجم کار را کاملا واضح مشخص کنید.
 • هزینه های اضافی را شناسایی کنید _ مبلغی را برای هزینه های اضافه (مخارج) که برای ارائه خدمات متحمل خواهید شد در نظر بگیرید. (به عنوان مثال مبلغی حدود ۱۰ درصد مازاد بر رقم فاکتور)

نرم افزار قیمت دهی

شما ممکن است بخواهید برای صدور فاکتورها و پیش فاکتورهایتان از یک نرم افزار استفاده کنید.به هر حال، بسیاری از کسب و کارها از بسته های قابل اعتماد حسابداری برای صدور فاکتورهایشان استفاده می کنند.
شما می توانید در انتخاب های موجود در اینترنت به جستجو پرداخته و یا از انجمن صنف کاریتان در مورد نرم افزاری که برای کار و حرفه شما مناسب باشد پرس و جو کنید.

۵-دادن پیش فاکتور به جای فاکتور

درک تفاوت میان یک فاکتور و یک پیش فاکتور می تواند زمان و پول شما را ذخیره کرده و از شما در برابر خطرات قانونی و زیان کسب و کار محافظت کند.
برخلاف فاکتور، پیش فاکتور از لحاظ قانونی الزام آور نیست. بسیاری از کسب و کارها در می یابند که پیش فاکتور راهی موثر است برای نشان دادن قیمت حدودی و دامنه یک کار بدون اینکه دقیقا ملزم به همان رقم و شرایط باشند.
چه زمانی از پیش فاکتور استفاده کنید؟
پیش فاکتور زمانی ارزش دارد که شما در ابتدای ایجاد اشتیاق برای یک مشتری به محصول یا خدماتتان هستید و یا در انتظار دریافت اطلاعات شفاف تر در مورد نیاز مشتری خود هستید. پیش فاکتور همچنین زمانی مفید است که شما نمی توانید قیمت مواد یا کار را تضمین کنید و یا در مورد حجم کار مطمئن نیستید.
پیش فاکتور جایگزینی برای تلاشتان نیست. از پیش فاکتور فقط به خاطر اینکه جزئیات کار را نمی دانید استفاده نکنید. سعی کنید از جزئیات آگاه شده و قیمت دهی کنید.

پیش فاکتور شامل چه چیزهایی می شود؟

پیش فاکتوری که به خوبی آماده شده باشد شامل موارد زیر می باشد:

 • مشخصات کامل کسب و کار و جزئیات تماس
 • یک هزینه کلی
 • تفکیکی از کار یا اجزای محصول و هزینه های آن
 • طرح برنامه ریزی از زمان ارائه خدمات یا تحویل محصول
 • هر فرض و گمانی که تخمین بر پایه آن زده شده است.
 • شرایط و ضوابط خود
 • شرایط ترجیحی شما، روش و برنامه پرداخت
 • برآورد تاریخ انقضا

دقت کنید که حتما عنوان اسناد را “پیش فاکتور” نام گذاری کنید و حتما در ابتدا ذکر کنید که قیمت احتمال تغییر دارد.
برای بیشتر مشاغل، یک پیش فاکتور خوب اغلب شامل قیمت و شرایط بر اساس شرایط مختلف می باشد، حتی شامل بدترین سناریو قابل رخ دادن.

 

مقالات مرتبط:

مبانی فروش برای راه اندازی کسب و کار

چگونه برنامه فروش تان را در شروع کسب و کار بنویسید؟

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۵/۵]
Avatar

محمد سیفی

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
محمد سیفیسید امیر فدائی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سید امیر فدائی
مهمان
سید امیر فدائی

از مطالعه این‌مطلب خیلی لذت بردم. ممنون جناب سیفی برای انتقال دانش.