مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک برای بدست آوردن اطلاعات تحلیلی

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک

ما در این مطلب قصد داریم مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک را از پایه به شما آموزش بدهیم و در مورد اطلاعات تحلیلی مختلفی که در اختیار شما می‌گذارد، صحبت نماییم، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید و نگذارید این فرصت استثنایی برای پیشرفت وب سایت شما از دست برود.

خانه (Home) گوگل آنالیتیک

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک را با گزینه خانه شروع می کنیم. هنگامی که به گوگل آنالیتیکس وارد می شوید، به صفحه اصلی می روید که می توانید لیستی از تمام وب سایت هایی را که در حساب کاربری خود تنظیم کرده اید ببینید. این فهرست برخی از داده های اولیه مانند تعداد دوره های  شما، میانگین طول دوره، نرخ پرش و نرخ تبدیل هدف را به شما نشان می دهد.

اگر وبسایت های بسیاری دارید، می توانید از کادر جستجو در محدوده تاریخ برای جستجوی یک دامنه خاص استفاده کنید. اگر فقط می خواهید دامنه هایی را مشاهده کنید که برای کسب و کار شما حیاتی هستند، می توانید آنها را با یک ستاره علامت گذاری کرده و تنظیمات نمایش را تغییر دهید تا فقط وب سایت های ستاره دار را فهرست کنید.

محدوده تاریخ

شما می توانید از محدوده تاریخ (Date Range) برای مشاهده اطلاعات خود در طول هر دوره مشخص استفاده کنید. همچنین می توانید از آن برای مقایسه دوره زمانی فعلی با یک دوره زمانی قبلی استفاده کنید تا تغییرات در دوره ها، میانگین مدت دوره، نرخ پرش و نرخ تبدیل هدف را ببینید.

انتخاب کننده محدوده تاریخ گوگل آنالیتیکس به شما امکان مقایسه داده ها را می دهد. از آنجا که داده ها برای هر وب سایت تغییر می کند تا زمان بندی های مقایسه شده را منعکس کند، مشاهده اینکه کدام وب سایت شما ترافیک و تبدیل بیشتر یا کمتری دارد، آسان می شود.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد یک وبسایت خاص، فقط روی لینک مربوطه کلیک کنید آنگاه صفحه گزارش(Reporting) گوگل آنالیتیکس را مشاهده خواهید کرد.

صفحه گزارش گوگل آنالیتیک داده های Audience Overview را نشان می دهد.

در بالای صفحه،  نوار منوی اصلی گوگل آنالیتیکس را مشاهده خواهید کرد که به شما اجازه می دهد بین صفحه اصلی، گزارش، سفارشی سازی (گزارش) و بخش مدیریت، به عقب و جلو بروید. علاوه بر این، می توانید در حساب گوگل آنالیتیکس خود به وب سایت دیگری بروید.

در نوار کناری سمت چپ، یک جعبه جستجو برای کمک به شما در پیدا کردن گزارش های خاص و لیستی از لینک ها به حوزه های مهم گوگل آنالیتیکس شما وجود دارد.

داشبورد (Dashboards)

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک به استفاده از داشبورد اشاره می کند. داشبورد به شما امکان می دهد تا با استفاده از ویجت، نحوه نمایش سفارشی داده های گوگل آنالیتیک خود را ایجاد کنید. این یک روش عالی برای مشاهده زیر مجموعه های خاصی از داده ها بدون نیاز به حرکت در سراسر گزارش های استاندارد شما است.

شما می توانید با استفاده از دکمه +Add Widget  و یا با اضافه کردن ویجت هنگامی که گزارش های استاندارد خود را مرور کنید. با استفاده از لینک Add to Dashboard ویجت ها را به داشبورد خود اضافه کنید. شما همچنین می توانید داشبوردهای ready-to-go را در Solutions Gallery گوگل آنالیتیکس دانلود کنید.

میانبرها (Shortcuts)

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک را با میانبرها ادامه می دهیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید. از میانبرهای گوگل آنالیتیک می توانید برای یافتن سریع اطلاعات استفاده کنید. هر زمان که شما بخش خاصی از داده ها را در گوگل آنالیتیک مشاهده کردید و لازم بود یا دوست داشتید که بعدا مجددا آنرا مشاهده کنید، روی لینک میانبر (Shortcut link) بالای آن کلیک کنید. این کار موجب می شود آن بخش از اطلاعات در بالای منوی میانبرها قرار گیرد تا در مراجعه بعدی دسترسی به آن آسان گردد.

آگاه سازی رویدادها (Intelligence Events)

آگاه سازی رویدادها هشدارهایی هستند که می توانید در گوگل آنالیتیک تنظیم کنید. تا وقتی رویداد خاصی رخ می دهد، به شما ایمیل ارسال شود.

شما می توانید هشدارهایی را برای رویدادهایی مانند تغییر چشمگیر در تعداد دوره ها ، تبدیل هدف یا متریک های دیگر در یک دوره زمانی روزانه، هفتگی یا ماهانه، تنظیم کنید.

زمان واقعی (Real-Time)

آیا می خواهید بدانید که در حال حاضر در وب سایت شما چه خبر است؟ داده های زمان واقعی به شما امکان دسترسی فوری به آن داده ها را می دهد.

شما می توانید با فراگیری این مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک نمای صفحه بازدید کنندگان، صفحات فعال، مکان ها و موارد دیگر را ببینید.

بازدیدکنندگان از طریق گزارش های تغییرات (Audience Through Conversions Reports)

مهمترین داده های گوگل آنالیتیک شما در بخش های مخاطبین، جذب، رفتار و تبدیل قرار دارد. اینها گزارش های عمیق در مورد کاربران ، مرکزهای ترافیک، محتوا و تکمیل هدف شما است.

مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک به اینها ختم نمی شوند. در ادامه با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

مشاهده گزارش استاندارد گوگل آنالیتیک

هر قسمت از گزینه های نوار کناری اصلی یک گزارش استاندارد ارائه می دهد. هنگامی که شما یک گزارش استاندارد را مشاهده می کنید، به احتمال زیاد موارد زیر را خواهید دید: نام گزارش، انتخاب کننده تاریخ و یک نوار ابزار استاندارد با گزینه هایی که به شما اجازه می دهد نماها را سفارشی کنید، گزارش را ایمیل کنید، از داده های گزارش با فرمت های مختلف صفحه گسترده یا PDFخروجی بگیرید، گزارش را به داشبورد خود اضافه کنید.

وقتی شما لوگوی شبیه به کلاه فارغ التحصیلی را در زیر انتخاب کننده تاریخ در نوار ابزار مشاهده کردید، می توانید بر روی آن کلیک کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد داده های آن گزارش خاص بدست بیاورید یا میانبری برای گزارش ایجاد کنید.

زیر منوی نوار ابزار، دو گزینه وجود دارد. تمام دوره هایی که داده های شما را در سراسر گوگل آنالیتیک به طور کلی نشان می دهد. و +Add Segment  به شما اجازه می دهد اطلاعات خود را براساس معیارهای خاصی مانند ترافیک مستقیم، ترافیک موتورهای جستجو، ترافیک تلفن همراه و غیره مشاهده کنید.

در صفحه +Add Segment ، می توانید از گزینه +Create New Segment  (ایجاد بخش جدید) برای ایجاد معیارهای خود مانند ترافیک از کشوری خاص و یا ترافیک آمده به وب سایت شما روی یک صفحه خاص از وب سایت، استفاده کنید.

با نگاه به All Sessions ، می توانید داده های خاصی را برای گزارشی که در حال دیدن آن هستید، مشاهده کنید. اکثر گزارش ها با نمای جدول زمانی اکسپلورر آغاز می شود.

در بالای نمای اکسپلورر، گزینه ای برای سوییچ بین خلاصه، استفاده از سایت، مجموعه اهداف، تجارت الکترونیک و AdSense قرار دارد.

نمای خلاصه (Summary view) به طور پیش فرض است و داده های جذب، رفتار و تبدیل را برای داده های گزارش شده نشان می دهد.

چندین هدف برای وب سایت

اگر چندین هدف را برای وب سایت خود تنظیم کرده باشید، از منوی کشویی Conversions برای تغییر داده ها به یک هدف دیگر استفاده کنید.

نمای استفاده از سایت (Site Usage) تعداد دوره ها ، صفحات / دوره، میانگین مدت دوره، درصد دوره های  جدید و نرخ پرش را برای داده های گزارش شده، نشان می دهد. اساسا، نمای استفاده از سایت، شامل همه چیز از جمله بخش های جذب و رفتار جدول، به غیر از کاربران جدید است. نحواه کار با نمای استفاده سایت از مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک است.

نمای تعیین اهداف (Goal Sets) نرخ تبدی هدف را برای اهداف در یک مجموعه (شما می توانید چهار هدف در هر مجموعه داشته باشید)، ارزش هدف هر دوره و نرخ تبدیل فردی هدف برای هر هدف در یک مجموعه، نشان می دهد.

نمای تجارت الکترونیک (Ecommerce) درآمد، معاملات، ارزش سفارش، نرخ تبدیل تجارت الکترونیک و ارزش هر دوره را برای داده های گزارش شده نشان می دهد. برای دریافت این داده ها، باید وبسایت خود را با ردیابی تجارت الکترونیک تنظیم کنید، که در مرکز راهنمایی گوگل آنالیتیکس می توانید آن را یاد بگیرید.

نمای AdSense برای کسانی است که Google AdSense را در وب سایت خود نصب کرده اند. این نما اطلاعات درآمد حاصل از  AdSense، کلیک بر روی تبلیغات، بازدید صفحه، CTR و eCPM را برای داده های گزارش شده نشان می دهد. برای دریافت این اطلاعات، شما باید حساب کاربری AdSense خود را به حساب Analytics  خود وصل کنید.

در زیرِ گزینه های نمای اکسپلورر کشویی برای مقایسه دوره ها  وجود دارد. می توانید از این کشوها برای دیدن مقایسه های مختلف داده در گزارش خود ، مانند مقایسه دوره ها  با نرخ پرش استفاده کنید.

منوی سمت راست

در سمت راست این کشوها، می توانید نمای داده خود را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه تغییر دهید و جدول زمانی را به یک نمایه نمودار با جزییات بیشتر یا نمای گراف تغییر دهید.

در سمت راست بالای جدول، شما می توانید نما را به نمودار ها و گراف های مختلف تغییر دهید. به عنوان مثال، می توانید به نمای دایره ای تغییر دهید و ببینید که بیشتر کاربران از طریق ابزار مستقیم (بدون وب سایت مرجع، موتور جستجو یا شبکه اجتماعی) به سایت می آیند و به زبان انگلیسیِ امریکایی صحبت می کنند.

شما همچنین می توانید بر روی لینک پیشرفته در کنار جعبه جستجو کلیک کنید تا ابعاد و زبان خاصی را در داخل جدول فیلتر کنید. به عنوان مثال، شما فقط می توانید تنها کاربرانی را نشان دهید که نرخ پرش کمتر از یک درصد معینی دارند، تا متوجه شوید کدام زبان ها و منابع ترافیکی مربوطه کمترین نرخ پرش را دارند.

در پایین سمت راست جدول یک کشو برای نشان دادن سطرهای بیشتر است. این کشو به شما اجازه می دهد که بیش از ۱۰ نوع داده پیش فرض برتر را در جدول خود مشاهده کنید.

برای مطالعه بیشتر:

گوگل آنالیتیک چیست و چه کاری انجام می دهد؟

واژه نامه گوگل آنالیتیک که در درک بهتر آن به شما کمک می کند

در آخر اطمینان حاصل کنید در نمای جدول روی پیوندها در جدول خود کلیک کرده اید. این کار به شما اجازه می دهد تا به زیر مجموعه های خاصی از داده ها دست پیدا کنید.

اگر روی لینک های موجود در جدول زیر گزارش All Referrals کلیک کنید، باز هم همین اتفاق می افتد. به جای اینکه فقط دامنه ای را مشاهده کنید که ترافیک می فرستند، می توانید صفحات موجود در دامنه ای را که به شما ترافیک ارسال می کند، مشاهده کنید.

به عنوان مثال، اگر در وبلاگهای دیگر شرکت کنید، بسیار عالی خواهد بود، زیرا به شما نشان می دهد که کدام پستِ شما بیشترین تعداد ترافیک را ایجاد می کند.
تا اینجا سعی کردیم مبانی استفاده از گوگل آنالیتیک را برای شما شرح دهیم.این مقاله ادامه دارد، با پدیده فکر مهتر همراه باشید!

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar