• اسفند ۳, ۱۳۹۸

محاسبه بودجه تبلیغاتی ، پیش نیاز تبلیغات

محاسبه ی بودجه تبلیغاتی

امروز اینجا هستیم تا به یک سؤال در خصوص بودجه تبلیغاتی پاسخ دهیم. یک سؤال جامع که شاید ذهن بسیاری از ما را به خود درگیر کرده باشد. امیدواریم تا با مطالعه ی این مطلب، پاسخ برخی سؤالات اساسی تان را بیابید. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

 

بودجه تبلیغاتی

پرسش: من هرگز تبلیغات زیادی برای کارم انجام نداده ام؛ همیشه شبکه ای و شفاهی کار کرده ام. حال می خواهم یک کمپین تبلیغاتی کوچک را راه اندازی کنم، اما میترسم که هزینه ی زیادی در پی داشته باشد. چطور بدانم که از کجا شروع کنم؟
پاسخ: اولین کاری که باید انجام دهید این است که حداقل و حداکثر بودجه مجاز برای آگهی را محاسبه کنید:
گام ۱: ۱۰ درصد و ۱۲ درصد از فروش ناخالص سالانه ی پیش بینی شده را در نظر بگیرید و هرکدام را در اضافه قیمت در یک معامله ی متوسط، ضرب کنید. در این مرحله ، حتما به یاد داشته باشید که ما درباره ی اضافه قیمت ناخالص صحبت می کنیم نه در مورد مابه التفاوت! اضافه قیمت، سود ناخالص بیشتر از هزینه است، که به عنوان درصدی از هزینه مطرح می شود. مابه التفاوت، سود ناخالصی است که به عنوان درصدی از قیمت فروش بیان می شود. اگر کالایی را ۱۵۰ دلار بفروشید که ۱۰۰ دلار برای شما هزینه داشته باشد، در این صورت اضافه قیمت۵۰ درصد است در حالی که مابه التفاوت تنها ۳۳٫۳ درصد می باشد. زیرا همان ۵۰ دلار سود ناخالص نشان دهنده ی ۵۰ درصد از هزینه های شماست (اضافه قیمت) اما تنها ۳۳٫۳ درصد از قیمت فروش (مابه التفاوت) را نشان می دهد.

بیشتر فروشگاه های خرده فروشی در امریکا (فرش، طلا و جواهر و …) با متوسط اضافه قیمت تقریباً ۱۰۰ درصد، برخی با مقدار کمتری تا حد ۵۰ درصد و تعدادی نیز تا میزان ۲۰۰ درصد کار می کنند. اقلام گران تر، مانند اتومبیل، وسایل نقلیه و خانه های تفریحی، به طور معمول تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد اضافه قیمت دارند.
مرحله ۲: هزینه ی سالانه ی اِشغال (اجاره بها) را از ۱۰ درصد تعدیلی تعداد فروش و ۱۲ درصد تنظیم تعداد، کم کنید.
مرحله ۳: میزان باقی مانده، نشان دهنده ی حداقل و حداکثر بودجه ی مجاز شما برای آگهی در یکسال خواهد بود. در این مرحله از محاسبه، خواهید فهمید که در حال حاضر بودجه ی آگهی بسیار بیشتری پرداخت کرده اید، و یا خواهید فهمید که باید تبلیغات خیلی بیشتری نسبت به آنچه که تصور می کرده اید، انجام دهید یا خیر!

فرض کنیم که پیش بینی شده کسب و کار من ۱ میلیون دلار سال جاری فروش داشته باشد، من یک سود مابه التفاوت ۴۸ درصدی دارم و میزان اجاره ی پرداختی من ۳۶۰۰۰ دلار در سال است. اولین کار محاسبه ۱۰ درصدی و ۱۲ درصدی از فروش است ( که به ترتیب برابر ۱۰۰،۰۰۰ دلار و ۱۲۰،۰۰۰ دلار است).
دوم، باید سود مابه التفاوت ۴۸ درصدی را به اضافه قیمت تبدیل کنیم، زیرا اضافه قیمت چیزی است که ما در این فرمول به آن نیاز داریم. بسیاری از صاحبان کسب و کار سود مابه التفاوت خود را از حفظ می دانند، اما درباره ی اضافه قیمت هرگز چنین نیست . برای تبدیل مابه التفاوت به اضافه قیمت ، فقط سود ناخالص را به هزینه تقسیم کنید. تقسیم ۴۸۰٫۰۰۰ دلار (سود ناخالص) به ۵۲۰۰۰۰ دلار (هزینه سخت) نشان می دهد که یک مابه التفاوت ۴۸ درصدی نشانگر یک اضافه قیمت ۹۲٫۳ درصدی است.

حال با ضرب دفعات ۱۰۰،۰۰۰ دلار در ۹۲٫۳ درصد خواهیم دید که حداقل بودجه ی تنظیم شده برای هزینه ی تبلیغات ۹۲،۳۰۰ دلار می باشد. به همین ترتیب، ما را دفعات ۱۲۰،۰۰۰ دلار را در ۹۲٫۳ درصد ضرب می کنیم تا حداکثر بودجه را برای هزینه ی تبلیغ که ۱۱۰،۷۶۰ دلار است، به دست آوریم. حال از هر کدام ازین بودجه ها باید ۳۶۰۰۰ دلار اجاره بها را کم کنیم. این کار بودجه ی تبلیغی را که به درستی محاسبه شده در اختیار ما قرار می دهد که میزان آن ۵۶۳۰۰ دلار در محدوده ی قیمت کم تا ۷۴،۷۶۰ دلار در محدوده ی قیمت زیاد، شامل می شود.

اکثر فروشندگان تبلیغات به شما خواهد گفت که “۵ تا ۷ درصد از فروش ناخالص” مقدار دقیق بودجه برای تبلیغات است، اما باور نکنید! فقط تعیین درصدی از فروش ناخالص برای تبلیغات بدون در نظر گرفتن اضافه قیمت در فروش متوسط و اجاره بها غیر ممکن است.

بله، اجاره بهای زیاد برای یک لوکیشن پر بینننده اغلب بهترین تبلیغاتی است که با پول خود می توانید آن را بخرید، زیرا یک کسب و کار با یک اشاره ی خوب در یک لوکیشن پر بیننده نسبت به یک لوکیشن مقرون به صرفه تر، به تبلیغ بسیار کمتری نیاز دارد. برای اثبات این امر، فقط به مثال بالا نگاه کنید و اجاره بهار را به ۷۵،۰۰۰ دلار در سال تغییر دهید. در این مورد، بودجه آگهی در محدوده ی ۱۷،۳۰۰ دلار تا ۳۵۷۶۰ دلار قرار می گیرد که نشانگر تنها ۱٫۷ تا ۳٫۵ درصد از فروش است. فرمولی که من به شما پیشنهاد داده ام تنها فرمولی است که بودجه آگهی شما را با اجاره بها و همچنین سودآوری فروش متوسط، تطبیق می دهد.

در صورتیکه شما نیاز به مشاوره در خصوص برنامه ریزی تبلیغاتی دارید می توانید از طریق کلیک بر اینجا با کارشناسان و متخصصان ما در پدیده فکر مهتر در ارتباط باشید.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1
0
0
 
1 نویسندگان دیدگاه
فاطمه
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فاطمه
مهمان
فاطمه

سلامولطفا منبع رو هم ذکر کنید