محصول یا خدمات شما در لیست خرید مشتری قرار دارد؟

 

 

لیست خرید مشتری

لیست خرید مشتری

محصول کسب و کار شما در لیست خرید مشتری قرار دارد؟ از این مطلب استفاده کنید تا محصول و یا خدماتی را ایجاد کنید که مشتری در جستجو آن باشد.

تحقیقات بازار می تواند برای یک کسب و کار، تصویری از محصول و یا خدمات جدیدی که ممکن است تولید کند، ارمغان بیاورد. برای محصولات و خدمات موجود نیز می تواند به یک شرکت بگوید که محصولات و خدمات آنها چگونه پاسخگوی نیازها و انتظارات مشتریان است. با تحقیق در مورد پاسخ سوالات خاص، صاحبان کسب و کار کوچک می توانند دریابند که آیا محصول و یا خدمت آنها نیاز به تغییر دارد؟ آیا بسته بندی می بایست طراحی مجدد شود؟ سیستم تحویل می بایست دست خوش تغییر شود؟ و یا می بایست خدمات دیگر ارائه دهند.


 

ویلیام بیل از گروه طراحی ثروت در LLC هستون می گوید:”عدم انجام تحقیقات بازار قبل از شروع یک سرمایه گذاری کسب و کار و یا در طول آن، مانند رانندگی در مسافت طولانی بدون نقشه راه در جاده ایی بدون علائم راهنمایی رانندگی است.”


“شما می بایست از جهت مسافرت و میزان سرعت خود قبل از شروع مطمئن شوید. یک طرح تحقیقات بازار خوب نشان می دهد که مشتریان شما چه افرادی هستند و این افراد در چه منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. همچنین می تواند به شما بگوید که مشتریانتان چه میزان احتمال بازگشت دارند و یا تا چه میزان تمایل به استفاده از محصولات و خدمات شما دارند.”

هنگامی که شما تحقیقات بازار انجام می دهید، شما می توانید از نتایج آن برای ایجاد یک کسب و کار و طرح کسب و کار و یا برای اندازه گیری میزان موفقیت در راه رسیدن به اهدافتان بهره ببرید. به همین دلیل، پرسیدن سوالات در مسیر درست و از افراد درست بسیار اهمیت دارد. پژوهش و تحقیقات در مسیر اشتباه می تواند یک کسب و کار را به بیراهه هدایت کند. در زیر برخی از اصول اولیه تحقیقات بازار که به شما برای ایجاد کسب و کار و یا جلوگیری از اشتباهات کمک می کند، آورده شده است.

انواع تحقیقات بازار

تحقیقات اولیه: هدف از تحقیقات اولیه، جمع آوری اطلاعات تجزیه تحلیل میزان فروش و اثر بخشی شیوه های فعلی است. همچنین تحقیقات اولیه در مورد برنامه رقبا به شما اطلاعاتی می دهد تا بتوانید بهتر رقابت کنید.

گرد آوری تحقیقات اولیه شامل:

  • مصاحبه ( از طریق تلفن و یا چهره به چهره)
  • نظرسنجی ( آنلاین و یا از طریق پست )
  • پرسشنامه ( آنلاین و یا از طریق پست )
  • گروه های متمرکز بر حمع آوری نمونه از مشتریان بالقوه یا مشتریان و دریافت بازخورد مستقیم از آنها.

برخی از سوالات مهم شامل:

  • چه فاکتور هایی را در هنگام خرید این کالا و یا خدمت در نظر می گیرید؟
  • در مورد این کالا و یا خدمات چه مواردی را می پسندید و چه موارد مورد پسند شما نیست؟
  • چه حوزه هایی را برای بهبود پیشنهاد می دهید؟
  • قیمت مناسب برای این کالا و خدمت چه میزان است؟

تحقیقات ثانویه: هدف از پژوهش ثانویه تجزیه تحلیل داده های در حال انتشار است. با داده های ثانویه شما می توانید به شناسایی رقبا، ایجاد معیار و شناسایی بخش های هدف بپردازید. افراد در گروه های جمعیت شناختی شما از نظر سبک زندگی، گروه سنی، جنسیت، توان مالی، مکان و غیره دسته بندی می شوند.

جمع آوری اطلاعات: هیچ کسب و کار کوچکی بدون داشتن آگاهی از مشتریان، محصولات و خدمات خود و بطور کلی بازار، نمی تواند به موفقیت دست پیدا کند. رقابت اغلب به شدت در جریان است، و عدم انجام تحقیقات مناسب به رقبای شما مزیت بیشتری برای پیروزی می دهد.

دو دسته جمع آوری اطلاعات وجود دارد: کمی و کیفی. روش های کمی نیازمند کار با تجزیه تحلیل های ریاضی برای یک اندازه نمونه بزرگ است. نتایج حاصل از این  اطلاعات، تفاوت های آماری معنی داری را روشن می سازد. با کمک گرفتن از ابزار های گوگل شما می توانید وب سایت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. این اطلاعات می تواند در بسیار از مسائل به شما کمک کند، از جمله اینکه بازدید کنندگان از کجا هستند، برای چه مدت زمانی در وب سایت شما حضور داشتند،  گردش آنها در سایت چگونه بوده و چه زمانی از سایت خارج شده اند.

تحقیقات کیفی به توسعه و تعین شدید روش های تحقیق کمی کمک می کند. آنها می توانند با انجام مصاحبه با مشتریان، دریافت نظرات آنها و ارزش ها و اعتقادات آنان را به صاحبان کسب و کار مشکلات را توضیح دهند. تحقیقات کیفی معمولا در حجم کوچک تری صورت می گیرد.

بسیاری از صاحبان کسب و کار جدید، بنا به دلیل ضعف مالی و کمبود زمان به راه های میانبر روی می آورند که نتیجه معکوس می گیرند. در اینجا به سه مشکل اجتناب نا پذیر اشاره می کنیم.

۱- فقط استفاده از تحقیقات ثانویه. با تکیه بر آمار منتشر شده از کار دیگران شما تصویر کاملی دریافت نخواهید کرد. البته این می تواند یک محل مناسب برای شروع باشد، ولی ممکن است اطلاعاتی که در اختیارتان قرار می گیرد منسوخ شده باشد. با بی توجهی به سایر فاکتور ها ممکن است شما کسب و کار خود را از دست بدهید.

۲– فقط استفاده از منابع اینترنتی. وقتی شما از آمارهای رایج موتور های جستجو استفاده می کنید، شما به اطلاعاتی که در اختیار همه است دسترسی پیدا می کنید و ممکن است آن خیلی دقیق نباشد. برای تحقیقات عمیق تر متناسب با بودجه خود، می توانید از منابع دانشگاه ها، منابع محلی و مراکز کسب و کار های کوچک استفاده کنید.

۳- فقط تحقیق از افرادی که می شناسید. گاهی اوقات صاحبان کسب و کار جدید تنها به تحقیق از اعضای خانواده و اطرافیان خود بسنده می کنند، در صورتی که این جامعه آماری نمی تواند نمونه مناسبی جهت بررسی باشد. برای دریافت اطلاعات مفید و دقیق تر، شما می بایست با مشتریان واقعی صحبت کنید و نیاز های و انتظارات آنها را از محصولات و خدمات خود مورد بررسی قرار دهید.


 

مطلب مرتبط: مزایای تحقیقات بازار


 

 

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar