محمود احمدی نژاد کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دوره دهم کشور به عنوان یکی از کاندیدای دوازدهمین دوره از انتخابات ثبت نام کرده است. در این مقاله مجدداً بیش تر با او، زندگی نامه و عملکردش در سال های ریاست جمهوری آشنا می شویم.

 

محمود احمدی نژاد کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
محمود احمدی نژاد- کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

 

محمود احمدی نژاد

محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۳۵ در آرادان گرمسار در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد، وی چهارمین فرزند خانواده بوده و در یک سالگی به همراه خانواده در محله نارمک تهران ساکن شده است. پدر او به شغل آهنگری مشغول بود و از این راه خانواده را مدیریت می کرد. وی دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در همین محله پشت سر گذاشت و با کسب رتبه ۱۳۲ در کنکور سراسری سال ۵۴ در رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت ایران تحصیلات عالی خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۶۵ در مقطع کارشناسی ارشد همین دانشگاه پذیرفته شد و در سال ۱۳۶۸ به عضویت هیات علمی آن در آمد وی در سال ۱۳۷۶ موفق به کسب درجه دکترا در رشته مهندسی و برنامه ریزی حمل و نقل گردید.

احمدی نژاد طی سال های تدریس در این دانشگاه که در دوران ریاست جمهوری نیز ادامه داشت راهنمایی ده ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف مهندسی عمران، راه و حمل ونقل و مدیریت ساخت را بر عهده داشته است.

وی پیش از پیروزی انقلاب و در دوران دانشجویی با شرکت در مجالس سیاسی و مذهبی وارد فعالیت های سیاسی شد.

تهیه و توزیع اعلامیه های امام خمینی و شرکت در تظاهرات از دیگر فعالیت های وی در این زمینه بود.

 

 

زندگی نامه محمود احمدی نژاد

 

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از پایه گذاران انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران بود و به عضویت اولین شورای مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان ( دفتر تحکیم وحدت) در آمد و همراه با دیگر اعضا با امام خمینی (ره) ملاقات کرد.

در سال ۱۳۵۹ ازدواج کرده و بعد از مدت کوتاهی به همراه خانواده عازم آذربایجان غربی شد و در دوران تعطیلی دانشگاه ها به علت انقلاب فرهنگی به عنوان معاون فرماندار و فرماندار در شهرستان های ماکو و خوی به خدمت پرداخت و در اواخر این دهه به عنوان مسئول پشتیبانی جنگ در استانداری کردستان و بعد به عنوان مشاور استاندار به خدمت مشغول بود، همچنین به مدت دو سال در جبهه های غرب در کسوت های مختلف رزمندگی –مهندسی رزمی تا عملیات در عمق خاک دشمن -در دفاع مقدس ملت ایران مشارکت داشت.

در سال ۱۳۷۲ به عنوان مشاور فرهنگی وزارت فرهنگ و آموزش عالی برگزیده شد و پس از مدت کوتاهی به عنوان اولین استاندار به اردبیل رفت. در دوران استانداری وی، در فعالیت های عمرانی استان برتر شناخته شد.

محمود احمدی نژاد از پایه گذاران موثر ائتلاف آبادگران بود که با پیروزی در انتخابات دور دوم شوراهای اسلامی شهر و روستا در تهران توسط این شورا به شهرداری تهران برگزیده شد.

در سال ۱۳۸۴ سکان مدیریت اجرایی کشور به محمود احمدی نژاد سپرده شد و رئیس جمهور گردید.

راه اندازی سفرهای استانی هیات دولت –بیش از صد سفر-، ارتباط بی واسطه و نزدیک با مردم و مشاهده مشکلات از نزدیک از اقدامات وی در دوران نخست ریاست جمهوری بود.

 

سایر اقدامات احمدی نژاد

از دیگر اقدامات مهم وی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توزیع سهام عدالت، بیمه روستاییان و عشایر، بهینه سازی مسکن روستاییان، سهمیه بندی مصرف سوخت، اجرای طرح کارت سوخت، هدفمندی یارانه ها، مسکن مهر، رونق بورس اوراق بهادار، افزایش تولید و صادرات و ….

در انتخابات سال ۸۸ نیز محمود احمدی نژاد مجدداً به ریاست جمهوری اسلامی برگزیده شد.

ایشان دوره دوم ریاست جمهوری خود را در سال ۹۲ به پایان رسانده و در فعالیت های دانشگاهی مشغول می باشند.

ایشان همچنین در زمینه های ذیل فعالیت داشته است:

مدیر مسئول روزنامه همشهری

موسس و عضو انجمن تونل ایران

عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین

عضو انجمن مهندسین راه و ترافیک آسیا و اقیانوسیه

 

اقتصاد در دولت محمود احمدی نژاد از جمله شاخص‌های مورد انتقاد در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد محسوب می‌شود. او برنامه‌های اقتصادی خود را بر اساس آنچه اقتصاد اسلامی و اقتصاد عدالت محور خوانده بود، پایه‌ریزی کرد و با شعار «آوردن پول نفت بر سر سفره‌های مردم» نظر مردم را به خود جلب کرد[۱] و اجرای طرح‌های طرح تحول اقتصادی، احداث بنگاه‌های زود بازده، طرح مسکن مهر، طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و صندوق مهر امام رضا را در اولویت کاری در این ۸ سال قرار داد.[۲] اما بر خلاف شعارها و عملکرد دولت‌ها در مدت ۸ سال زمامداری محمود احمدی‌نژاد، اکثر شاخص‌های کلان اقتصادی ایران تنزل پیدا کردند. به عنوان مثال میزان نقدینگی کشور از زمان آغاز به کار دولت نهم تا زمان اتمام دوره دولت دهم به میزان ۶ برابر افزایش یافته است. بر مبنای شاخص تورم نیز می‌توان از ۳٫۴۵ برابر تورم در انتهای دوران زمامداری احمدی‌نژاد نسبت به ابتدای دوران تصدی‌گری وی اشاره کرد.[۳] کارشناسان این عدم موفقیت احمدی‌نژاد در تحقق وعده‌هایش را تحت تاثیر چند عامل می‌بینند: سیاست‌های اقتصادی نادرست،[۴] فقدان انضباط مالی[۵] و تحریم‌های علیه ایران.

پس از پایان دولت احمدی نژاد گزارشات تکاندهنده ای از سوی مجلس و دولت حسن روحانی درباره تخلفات دولتمردان منتشر گردید.

دستاوردهای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری به نقل از وب سایت رسمی وی:

 

(۴۶) از ذخیره ارزی۱۰ میلیارددلاری دولت اصلاحات تاصندوق توسعه ملی۵۰ میلیارددلاری دولت مهر و عدالت

در سالهای ۷۹ تا ۸۳ دولت اصلاحات ۲۳ درصد از درآمد نفتی خود، معادل ۳۰ میلیارد دلار را به حساب ذخیره ارزی واریز کرد. در حالیکه دولت مهر و عدالت در سالهای ۸۴ تا ۸۸ بیش از ۳۷ درصد از درآمد نفتی خود یعنی ۱۳۳ میلیارد دلار را به حساب ذخیره ارزی اختصاص داد.

(۴۵) رشد ۲ برابری ارزش صادرات محصولات شیلاتی

در مجموع از ابتدای فعالیت دولت مهر و عدالت تا پایان سال ۹۱ به میزان ۲۸۰ هزار تن محصول شیلاتی از کشور صادر شده که ارزشی بیش از ۹۰۰ میلیون دلار را رقم زده است. بطوریکه متوسط عملکرد صادراتی محصولات شیلاتی سالانه ۳۹ هزار تن به ارزشی بیش از ۱۲۸ میلیون دلار در سال بوده است.

 

(۴۴) ایران محورعلم اقیانوس شناسی منطقه

ایران درسال های اخیر پیشرفت های چشمگیری در عرصه علم اقیانوس شناسی داشته و براین اساس محور این علم در منطقه شناخته شده است .

 

(۴۳) گازرسانی به ۴۰۰ شهر،۱۲هزار روستا و۴۸ هزار واحد صنعتی

از مجموع شهرها، روستاها و واحدهای صنعتی برخوردار از نعمت گاز در کشور، ۴۰ درصد از شهرها، ۸۵ درصد از روستاها و ۸۴ درصد از واحدهای صنعتی کشور در ۸ سال اخیر و با همت دولت مهر و عدالت از امکان استفاده از گاز برخوردار شده اند

 

(۴۲)درخشش ورزش ایران و خط بطلان بر تصور ناکامی رشته های تیمی درایران

ورزش ایران در هشت سال دولت مهر و عدالت بارها و بارها به افتخارات پی درپی دست یافت که اوج آن بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو و بازی های المپیک و پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن بود. در دوران گذشته همواره مساله ای با عنوان موفق نبودن ورزشکاران ایرانی در رشته های گروهی به اشتباه یاغلط مطرح شده وگفته می شد که ایرانی ها تنها در رشته های انفرادی می توانند در جهان بدرخشند که با این موفقیت ها خط بطلانی بر این تصور اشتباه کشیده شد.

 

(۴۱) ساخت ۶۰ درصد مسکن پس از انقلاب در دولت مهر و عدالت

ساخت بیش از ۷ میلیون و ۳۹۳ هزار واحد مسکونی در دولت احمدی نژاد سبب شد تا مجموع مسکن ساخته شده در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به بیش از ۱۲ میلیون واحد مسکونی برسد که از این میزان ۶۱.۲ درصد در دولت مهر و عدالت، ۲۶.۵ درصد در دولت اصلاحات و ۱۲.۳ درصد در دولتهای اول تا ششم ساخته شده است.

 

(۴۰) رشد تصاعدی رسانه های دیجیتال بومی و وب فارسی

مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی طی چهار سال دوم دولت مهر و عدالت پروانه انتشار هشت هزار و ۲۶۷ نرم افزار را صادر کرد.

 

(۳۹) رشد دو برابری سرانه مالکیت خودرو در ۸ سال

آمار تولیدات خودرو در سالهای اخیر حکایت از رشد سه برابری تولیدات خودرویی در دولت احمدی نژاد نسبت به دولت اصلاحات دارد. همچنین سرانه مالکیت خودرو در کشور نیز طی ۸ سال گذشته بیش از دو برابر شده و از ۹۰ خودرو به بیش از ۲۰۰ خودرو رسیده است.

 

(۳۸) ایران؛جایگاه نخست تولید دارو در خاورمیانه

پیشرفت های حوزه پزشکی ازجمله دستاوردهای محققان و دانشمندان ایرانی در تولید داروهای مورد نیاز بیماران مانند داروهای نوترکیب، نانوداروها و واکسن ها در سال های اخیر به گونه ای بوده که ایران را در جایگاه نخست تولید دارو در منطقه خاورمیانه قرار داده است.

 

(۳۷) تاسیس ۲۹نمایندگی جدیدفرهنگی جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طی فعالیت دولت دهم،اقدام به تاسیس ۲۹ نمایندگی جدید فرهنگی برای جمهوری اسلامی ایران کرده است.

 

(۳۶) آسیا، المپیک و جهان در سیطره رزمی کاران ایران

ورزش ایران در سال های اخیر با سرمایه گذاری و برنامه ریزی هایی که در دولت دهم انجام شد در مسابقات مختلف عملکرد خوبی داشت و بهترین نتایج تاریخ خود در بازی های آسیایی و المپیک را کسب کرد.

 

(۳۵) ایجاد تحول در نظام توزیع با اجرای ایران‌کد

نظام ملی طبقه ‌بندی و شماره‌گذاری کالا و خدمات که از آن به اختصار ایران کد نام برده می شود ، به عنوان یکی از مهمترین اقدامات دولت های نهم و دهم با هدف ایجاد تحول در حوزه بازار، شفاف سازی اقتصاد و ممانعت از قاچاق کالا از ابتدای سال ۸۵، حوزه توزیع را وارد مرحله ای جدید کرد.

و بسیاری دیگر …


در وب سایت raheemrooz.ir در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۵ مطلبی با عنوانی که در زیر می بینید منتشر شده است. به گفته ی این مطلب منبع فرارو می باشد:

 

آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی پاسخ دهند؛

عیار عملکرد اقتصادی و سیاسی دولت نهم و دهم؟

تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب با عنوان سه شاخص؛ “شفافیت در عملکرد اقتصادی، سیاسی” ، “تمکین به رای مردم” و “قانون مداری” به عنوان مهمترین شاخص های اصلاح طلبی،گفت : «آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی توضیح دهند که در دوران ریاست جمهوری چقدر در این سه شاخص موفق بوده اند.»
راه امروز: احمدی نژاد و یارانش هفته های اخیر فضای خبری را قبضه کرده اند و با فعالیت ها گسترده سیاسی و خبری بحث های فراوانی را ایجاد کرده اند. این فعالیت های همه عرصه ها را در بر می گرد از سیاست خارجی تا فرهنگ و اقتصاد، از نامه نگاری و توصیه های دوستانه  به “عالیجناب ترامپ” تا نامه نگاری و “گلایه های برادرانه” از رئیس دولت اصلاحات. آخرین اقدام احمدی نژادی‌ها توسط اسفندیار مشایی صورت گرفت نامه او به رئیس دولت اصلاحات بحث های تازه را در فضای رسانه ای ایجاد کرده است.
به گزارش فرارو، اسفندیار رحیم مشایی در نامه خود به رییس دولت اصلاحات از آنچه که تخریب حمید بقایی توسط رسانه ها و فعالان اصلاح طلب خوانده است انتقاد کرد.
حمید بقایی معاون محمود احمدی نژاد در دولت دهم اعلام کرده است کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می شود. پیش از آن احمدی نژاد پس از اعلام توصیه رهبر انقلاب مبنی بر اینکه در انتخابات نامزد نشود، اعلام کرد که نه کاندیدا می شود و نه از کسی حمایت می کند.
به عقیده مشایی رسانه های اصلاح طلب از آن جهت که بقایی را رقیب خود می دانند او را تخریب می کنند. به گفته مشایی جریان احمدی نژاد جریانی “اصلاح طلب” است.
او در نامه خود با اشاره به دو انتخابات سال های ۸۴ و ۸۵ نوشته است: «مایلم با اصرار بر این حقیقت تاکید کنم که اکثریت قاطع مردم در این دو رویداد مهم، با نفی شرایط موجود و با رویکردی بسیار اصلاح طلبانه، از جناح موسوم به اصلاحات عبور کرده و با تایید فهم خویش در انتخابات ۸۴ بر مطالبۀ اصلاح گرایانه خود در سال ۸۸، پافشاری کردند.»
اسفندیار رحیم مشایی پیش از این در سخنرانی به حمایت قاطع از نامزدی حمید بقایی در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته بود. رحیم مشایی گفت “من افتخار میکنم اگر شباهتی به احمدی‌نژاد داشته باشم اما اعلام میکنم بقایی به احمدی‌نژاد شبیه‌تر است.”
رحیم مشایی همچنین اظهار کرد که احمدی‌نژاد برای حمایت از افراد محدودیت دارد اما “افراد منعی ندارند که بگویند ایشان را دوست داریم و از ایشان دست نمی‌کشیم.”
او و محمود احمدی نژاد و حمید بقایی در روز درختکاری یک درخت کاشتند که بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت و حرکتی انتخاباتی تفسیر شد.
در همین حال محمود احمدی نژاد هم با انتشار بیانیه و ویدئو به نقد دولت حسن روحانی می پردازد. حمید روحانی نیز در شبکه های اجتماعی دیدگاه هایش درباره مجموعه مسائل سیاسی و اقتصادی کشور بیان می کند. او در تازه ترین اظهار نظرش ادعا کرده است که اگر رییس جمهور شود می تواند یارانه نقدی را در سه مرحله به ۲۵۰ هزار تومان برساند.
در همین حال هیچ یک از گروه های سیاسی احمدی نژاد را به عنوان بخشی از جریان خود نمی پذیرند. نه اصولگرایان زیر بار فعالیت های آنها می روند و نه اصلاح طلبان آنگونه که مشایی ادعا می کند رویکرد و فعالیت هایشان را اصلاح طلبانه تفسیر می کنند.
محمد صادق جوادی حصار تحلیلگر و فعال سیاسی اصلاح طلب وضعیت و روند کنونی جریان احمدی نژاد به طور مشخص ادعای اسفندیار رحیم مشایی درباره “اصلاح طلب” بودن این جریان را در گفت و گو با فرارو بررسی کرد.
به گفته جوادی حصار “اصلاح طلبی فرآیند فکری و فرهنگی است و بابش بر روی هیچ فرد و گروهی بسته نیست. مردم عمل اصلاح طلبانه را تشخیص می دهند.”
این تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب  با مطرح کردن سه شاخص؛”شفافیت در عملکرد اقتصادی، سیاسی و …” ، “تمکین به رای مردم” و “قانون مداری” به عنوان مهمترین شاخص های اصلاح طلبی، اظهار کرد: «آقایان احمدی نژاد، بقایی و مشایی توضیح دهند که در دوران ریاست جمهوری نهم و دهم چقدر در این سه شاخص موفق بوده اند.»
جوادی حصار معتقد است: «باب اصلاح طلبی همیشه باز است منوط به اینکه این سه شاخص مبنای عمل قرار گیرد و اگر تاکنون در عمل به آن ها ضربه و خدشه ای وارد  کرده اند آن را اعلام و اصلاح کنند.»
جوادی حصار همچنین گفت: «من معتقدم اساسا درباره تیم احمدی نژاد نباید برخورد حذفی صورت گیرد. آن ها باید وارد فعالیت سالم انتخاباتی شوند. حرف بزنند، بیانیه دهند و از مردم رای بگیرند.»
اما این تحلیلگر مساائل سیاسی تاکید کرد که “با وعده سرخرمن، فریب و عمل غیر شفاف نمی توان ادعای اصلاح طلبی کرد. تنها حرف شاخص اصلاح طلبی نیست. همه افراد می توانند شعار اصلاح طلبانه دهند اما عمل اصلاح طلبانه اهمیت دارد، نه شعار.  مثلا آقای روحانی مدعی اصلاح طلبی نیست اما عملکردش اصلاح طلبانه است.”
جوادی حصار درباره اینکه برخی ناظران معتقدند احمدی نژاد و یارانش مثل گذشته سعی می کنند با رفتارهای پوپولیستی به اهدافشان برسند، گفت: «آنها در رفتارهای پوپولیستی هم غیر واقعی عمل می کنند.  پوپولیسم یعنی توجه به مطالبات توده مردم تاجایی که امکان آن فراهم است. این مسئله خیلی ناپسند نیست. رفتارهای پوپولیستی تا زمانی که منطبق با واقعیات باشد مضموم نیست. اما مردم را به جای آب به سراب حواله دادن و و عده دروغین و غیر واقعی دادن عوامفریبی است.»
او گفت: «عوامفریی  استفاده از نقطه ضعف مردم به نفع خود است. معلوم است وقتی فردی همه چیزاش را باخته است. در مناسبات اقتصادی شکست خورده است، وقتی کسی به او می گوید اگر من بیایم ۲۵۰ هزار تومان یارانه می دهم پیش خود می گوید شاید داد، به سمت او می رود.»
جوادی حصار با بیان اینکه یکی از وظایف حاکمیتی نظام این است که از اینگونه اقدامات عوامفریبانه پیشگری کند”، اظهار کرد: «اینگونه اقدامات احساسات مردم را جریحه دار می کند. دودش به چشم همه می رود. هیزم و سوختش هم نظام و سرمایه های نظام می شود.»
این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به برخی رفتارها در دولت احمدی نژاد برای گل آلود کردن فضا و در نتیجه ماهی گیری از آن، گفت: «سازمان مدیریت را منحل کردند وبرنامه و نظام اقتصادی را از بین بردند. این قطعا یک رفتار غیر اصلاح طلبانه است چرا که با این کار اقتصاد را از شفافیت خارج کردند.»
او افزود: «بودجه کشور را که به صورت سالانه تصویب می شد به بودجه فصلی تبدیل کردند. این خود شفافیت اقتصادی را به شدت زیر سوال می برد. طوری بودجه بسته می شد که مشخص نبود سه ماه آینده چه خبر است. بی برنامگی و عمل ملوک الطوایفی به هیچ عنوان اصلاح طلبانه نیست. اعتبارات ملی را به جای تصویب در هیات دولت به استان ها می بردند و تصویب می کردند زیر فشارهای بومی  و منطقه ای.»
جوادی حصاردر پایان اظهار کرد: «آقای مشایی به جای ادعای اصولگرا بودن توضیح دهد که آن همه درآمد نفت در دوران دولت نهم و دهم کجا رفت؟ و چگونه هزینه شد؟ به جای تقاضای عدم هجمه بهتر است تقاضای ایجاد دیالوگ کنند چرا که هیچ کس در پی تخریب آنها نیست. آقای مشایی و بقایی توضیح دهند چرا معاون اول دولت پیشین الان در زندان است؟»
منبع: فرارو

ایرنا -خبرگزاری جمهوری اسلامی استان قم- در تاریخ ۲۴ فرودین ۹۶ مطلب زیر را در وب سایت منتشر کرد:

 

معاون سازمان میراث فرهنگی:

مشکلات اقتصادی کشور ناشی از عملکرد نامطلوب دولت نهم و دهم است

قم- ایرنا – معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تلاش دولت تدبیر و امید برای سامان دهی به امور اقتصادی کشور، گفت: ریشه اصلی مشکلات اقتصادی امروز ناشی از عملکرد اقتصادی نامطلوب دولت نهم و دهم است.

به گزارش ایرنا، سعید شیرکوند روز پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قم در تالار امام جواد(ع) استانداری با اشاره به شعار امسال با عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید» اظهار داشت: شرایطی که بر اقتصاد کشور حاکم است، اقتضا می کند که تمرکز بسیار زیادی بر بحث های اقتصادی داشته باشیم.
وی با اذعان به این که اقتصاد کشورمان یک اقتصاد مطلوبی نیست و این واقعیتی غیر قابل کتمان است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی که در دولت نهم و دهم با آن مواجه شد، شرایط خیلی بدی پیدا کرد.
وی افزود: خوشبختانه دولت تدبیر و امید با رویکردی که به مساله اقتصاد داشته و بهره گیری از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و همچنین کمک کارشناسان خبره و مباحث بین المللی توانسته مشکلات کشور را حل کند.
شیرکوند ادامه داد: متاسفانه هم اکنون فضایی در کشور ایجاد شده که همان کسانی که این شرایط را ایجاد کردند حالا صدای بلندتری پیدا کردند و علیه دولت نقدهای اقتصادی مطرح می کنند، در حالی که عدد و رقم و حساب و کتاب عملکرد دولت یازدهم کاملا مشخص است.
وی اضافه کرد: این که امسال، سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال است، بیش از هر چیز نشان دهنده آن است که کشور مشکل بیکاری دارد یعنی نقطه آغازین تحلیل های اقتصادی برای حل مشکلات اقتصادی را می توانیم از اشتغال شروع کنیم.
شیرکوند با بیان این که دولت یازدهم موفق شده در سال ۹۵، بالغ بر ۷۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کند، یادآور شد: این در حالی است که مطابق آمار ارایه شده از سوی مرکز آمار ایران، متوسط اشتغال ایجاد شده در طول هشت سال دولت نهم و دهم تنها ۲۴ هزار شغل بوده است.
وی همچنین با اشاره به این که حامیان دولت نهم و دهم موضوع افزایش بیکاری در کشور را مطرح می کنند، گفت: آنها درست می گویند بیکاری زیاد شده است، ولی خیلی غیر علمی، غیر اخلاقی و غیر شرعی است که بدون توجه به علل وجود این معضل به آن بپردازیم.
وی در تبیین علت بالا رفتن آمار بیکاری در کشور تصریح کرد: سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن به جمعیت جویای کار کشور اضافه می شوند که از این تعداد ۷۰۰ هزار تن شاغل می شوند و ۵۰۰ هزار تن نیز شغلی پیدا نمی کنند، از این رو افزایش نرخ بیکاری یک امر بدیهی است.
معاون سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به منتقدان اقتصادی دولت تدبیر و امید گفت: آیا وقتی بیکاری زیاد می شود مفهوم آن این است که دولت در ایجاد اشتغال ناتوان بوده است؟ این ظرفیت های از دست رفته در دولت گذشته است که موجب شکل گیری بیکاری در کشور در این حد و اندازه بالا شده، پس باید به این بحث ذره ای منصفانه تر نگاه کنیم.
وی ادامه داد: اگر رهبر فرزانه انقلاب از دولت انتظارهای بیشتری دارند، نیز برای این است که دولت تلاش های بیشتری برای رفع معضل بیکاری داشته باشد.
شیرکوند، سال گذشته را سالی بسیار سخت برای دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: برغم تنگناهای شدیدی که دولت در آن به سر برده، دستاوردهای بزرگی را در حوزه اقتصاد و اشتغال کشور رقم خورده و موفق شده است ثبات و پایداری اقتصادی را حفظ کند.
وی بالا رفتن سطح امید به زندگی در جامعه را از نتایج پربار اقدام های انجام شده در دولت تدبیر و امید بر شمرد و افزود: امید به زندگی شاخص بزرگی در علم اقتصاد محسوب می شود و هر چند آن را نسبت به طول عمر یک جامعه محاسبه می کنند اما میزان امید به زندگی حتی برای یک خانوار و یک فرد نیز معنی دارد که احساس کند اوضاع زندگی او آرام یا متلاطم است.
وی با اشاره به پایین آمدن سطح امید به زندگی در جامعه طی دولت گذشته گفت: تلاطم اقتصاد کشور به حدی بود که همه قیمت ها به صورت روزانه رصد می شد، اما الان شرایط به گونه ای شده که اقتصاد کشور واقعا در حالت ثبات قرار دارد.
شیرکوند در ادامه با بیان این که این ثبات اقتصادی قابل فهم و درک است، افزود: سرمایه گذاران هنوز با رغبت کامل وارد عرصه نشدند و مشغول ارزیابی و مطالعه هستند، چراکه سرمایه گذاری یک فرایند کوتاه مدت نیست و هیچکس برای یک یا ۲ سال برای این موضوع تصمیم گیری نمی کند.
وی افزود: حداقل نتیجه فعالیت های قثتصادی دولت این بوده که انگیزه مطالعه برای سرمایه گذاری در بخش تولید کشور را در سرمایه گذاران تقویت کرده است.
نخستین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی قم در سال جاری با موضوع بررسی عملکرد سال ۹۵ دستگاه های مختلف در حوزه اقتصاد مقاومتی و همچنین نقاط ضعف و قوت آن برگزار شد.
۷۴۰۳/ ۱۱۷۵ خبرنگار: محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: رضا علیمحمدی

 

 

منابع:

ویکی پدیا

ahmadinejad.ir

فرارو

raheemrooz.ir

irna.ir

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *