مخاطبان بازاریابی محتوا چه کسانی هستند ؟

مخاطبان بازاریابی محتوا

 

مخاطبان بازاریابی محتوا

مخاطبان بلاگ و وب سایت شما چه کسانی هستند؟ مخاطبان نشریه الکترونیکی (خبرنامه) شما چطور؟ پادکست هایی که در وب سایت تان قرار دادید چطور؟
اگر شما هم مانند بسیاری از کارآفرینان خط تولیدهای مختلف برای مخاطبان متعدد دارید احتمالا ممکن است در پی هدف قرار دادن دو، سه، چهار (و یا بیش تر) مخاطبان با یک نوع محتوای یکسان باشید. تاکنون فکر کردید که این کار چه نتیجه ای دارد؟

دو مورد بررسی

وقتی من و Robert Rose برای شرکت در کلاس های بازاریابی محتوای لینکداین در تورنتو بودیم؛ یکی از شرکت کننده ها درباره ی شخصیت های خریداران سوالی پرسید. جزئیات بیش تر نشان داد که این شرکت تکنولوژی بزرگ دقیقاً ۱۸ نوع مخاطب مختلف را با همان (یک) بلاگ موردهدف قرار داده است.
نیازی به گفتن نیست که بلاگ، به خوبی مورد استفاده ی آنان واقع نمی شد.

مخاطبان forbes.com چه کسانی هستند؟ براساس Forbes Media وب سایت forbes رهبران ثروتمند کسب و کارها با دانش و بینش را در سراسر جهان موردهدف قرار داده است. با یک نگاه سریع به مقالات forbes کاملاً بدیهی ست که forbes مخاطبانش را با عنوان The entire planet به معنی کل سیاره شناسانده است. از نوع پوشش خود برای شرکت در کنفرانس کسب و کارهای کوچک منطقه گرفته تا اجرای کنسرت های موسیقی در فضای باز را می توانید در محتوای آن بیابید. حتی بدتر از آن، در حالیکه برخی از محتوای Forbes AdVoice (برنامه تبلیغاتی ملی) مرتبط هست؛ بیش تر محتوای تولید شده برای همه ی افراد ناکارآمد و غیرمفید می باشند.

 

چهار سوال

هدف شما فروش بیش تر نرم افزار باشد یا تبلیغات، نیاز دارید که دقیقاً روی مخاطبان اصلی خود تمرکز کنید.
اگر تاکنون این کار را انجام نداده اید، به سوالات زیر پاسخ دهید تا از اقدامات خود مطمئن شوید.

 

۱- چه کسی

مخاطب هر قطعه از محتوای شما کیست؟ خریدار ویژه ای که با این پلت فرم او را مورد هدف قرار داده اید چه کسی است؟

۲- چرا

چرا شما در حال انجام چنین کاری هستید؟ چه تغییر رفتاری هست که شما باید ببینید تا این ابتکار در محتوا را موفقیت بدانید؟ (آیا به مدیریت فروش، صرفه جویی در هزینه ها نیاز دارید؟

۳- خروجی

درون محتوای شما چه چیزی برای خواننده وجود دارد؟ چگونه می توانید زندگی یا شغل آنان را بهتر و یا آسان تر کنید؟

۴- عامل جایگزین

اگر شما هیچ یک از اینگونه اطلاعات را برای مخاطبان خود فراهم نمی کنید؛ آیا آنها باید به شما اهمیت دهند؟ ببینید که آیا آنها می توانند اطلاعات را در جاهای دیگر هم بیابند؟ در چنین حالتی، آیا آنچه شما می گویید اهمیت دارد؟

همه ی این سوالات بسیار مهم هستند. اگر پاسخ های متعددی برای سوال “چه کسی” دارید احتمالاً پاسخ دادن به باقی سوالات برای شما غیرممکن خواهد بود.

داشتن مخاطبان متعدد با یک نوع محتوا، تاثیر کمی داشته و معمولاً رسیدن به اهداف بازاریابی را برای شما غیرممکن می سازد.

در آخر به یاد داشته باشید که شما به بازاریابی محتوایی نیاز ندارید که برای همه نوع مخاطب موردهدف قرار گیرد.

موفق باشید و تمرکزتان را بر روی این نکات حفظ کنید.

نویسنده : Joe Pulizzi

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar