• ژانویه 28, 2020

مدت زمان یک روز کاری چگونه است ؟

مدت زمان یک روز کاری

 

مدت زمان یک روز کاری

چرا کار روزانه ۸ ساعت نتیجه نمی دهد؟

ساعات کاری ۸ ساعته برای مردم امروز نیست و نیاز به بروزرسانی دارد. یعنی دیگر روش موثری نیست!
اگر می خواهید تا حدامکان از حداکثر قابلیت خود استفاده کنید باید این متد را رها کرده و به دنبال یک روش جدید باشید.
کارهای ۸ ساعته در روز، در طول انقلاب صنعتی ایجاد شد که بخاطر تلاش برای کاهش تعداد ساعت هایی که کارگران مجبور به بیگاری کشیدن بودند انجام گرفت. این روش بسیار بشردوستانه بوده که برای دو هزار سال پیش جواب می داد اما نتیجه دادن چنین روشی برای امروز پسندیده می باشد.

مانند اجدادمان از ما هم انتظار می رود تا ۸ ساعت در روز را کار کنیم. باید بدون استراحت (یا استراحت حداقل) و زمان های کاری فشرده به سختی کار کنیم. بسیاری از مردم حتی دقیقا به هنگام ساعت ناهارشان نیز کار می کنند. این روش نه تنها به بهره وری بیش تر ما کمک نمی کند بلکه ما را به عقب برگردانده و باعث پسرفت می شود.

بهترین راه برای ساختار روز کاری شما
اخیرا مطالعه ای توسط گروه Draugiem با استفاده از یک اپلیکیشن کامپیوتری صورت گرفت تا عادت های کاری کارکنان را ارزیابی کند. مخصوصا این اپلیکیشن این موضوع را می سنجد که مردم چه مدت زمانی را به وظایف متعدد اختصاص می دهند و همین نتیجه را با میزان و سطح کارآیی و قابلیت آنها مقایسه می کرد.
در فرآیند اندازه گیری فعالیت های مردم آنها به یک نکته ی جالبی رسیدند و آن اینکه: مدت روز کاری چندان موضوع حائز اهمیتی نیست؛ آنچه اهمیت دارد این است که مردم چگونه ساختار روز خودشان را ایجاد می کنند. بصورت ویژه می توان گفت افرادی که تمایل بیش تری به استراحت های کوتاه داشتند کارآیی بیش تری را نسبت به افرادی که تمایل داشتند ساعات طولانی تری را کار کنند از آنِ خود ساختند.

۵۲ دقیقه کار که به دنبال آن ۱۷ دقیقه استراحت باشد جزو برنامه های ایده آل است. کسانی که این برنامه را در طول روز خود رعایت می کنند از سطح تمرکز ویژه ای در فعالیت های شان برخوردارند. به مدت یک ساعت آنها می توانند بطور کامل (۱۰۰درصد) خودشان را وقف وظیفه ای که باید به اتمام برسانند می نمایند. یعنی در طول این مدت هرگز فیسبوک و یا ایمیل خود را چک نمی کنند. زمانی که احساس خستگی کردند (دوباره پس از حدود یک ساعت) استراحت کوتاه به خود می دهند تا کاملا ذهن شان از کار دور شود. این استراحت به آنها کمک می کند تا خودشان را برای یک ساعت بهره وری کامل دیگر آماده کنند.

 

– مغز شما از هر یک ساعت کار به ۱۵ دقیقه استراحت نیاز دارد

کسانی که این برنامه ی جادویی را کشف کردند در رقابت های شان برد بیش تری را تجربه می کنند. زیرا آنها به این نیاز اساسی ذهن بشر است دست یافته اند.
بجای اینکه برای چند ساعت فشرده کار کنید، وقتی که بهره وری شما کاهش می یابد، این را نشانه ای بدانید برای اینکه باید به خود استراحت دهید. استراحت های واقعی وقتی که می دانید باعث می شوند قابلیت تان برای ادامه روز بهتر می شود راحت تر قابل انجام هستند. ما اغلب اجازه می دهیم که این اخساس خستگی پیروز شود، زیرا همچنان با همان حال به کار خود ادامه می دهیم. (به طوری که هم انرژی و هم تمرکز خود را از دست داده ایم) در چنین شرایطی استراحت هایی که به خودمان می دهیم که واقعی نیستند. (چک کردن ایمیل و مشاهده ی کلیپ های تصویری یوتیوب و … شما را به اندازه ی یک پیاده روی شارژ نمی کند!)

ساعات کاری ۸ ساعته تنها زمانی می تواند برای شما نتیجه بخش باشد که آن را فاصله های زمانی استراتژیکی تقسیم کنید. وقتی که انرژی طبیعی خود را با تلاش های تان هم تراز می کنید همه چیز راحت تر و نرم تر پیش خواهد رفت.

ما معمولاً چیزهایی را برنامه ریزی می کنیم که باید تا پایان روز، هفته و ماه به اتمام برسانیم اما این اتفاق می تواند به نوع دیگری موثرتر باشد. پیشنهاد ما برای اینکه بتوان از زمان خود بهترین استفاده را داشته باشیم این است که تنها بر روی کاری که همین حالا باید انجام برسانیم تمرکز کنیم. پس لازم است تا فعالیت ها را به قطعات قابل مدیریت شدن تقسیم کنیم. استفاده از این روش به این دلیل نتیجه می دهد که ما از حداکثر انرژی خودمان برای دستیابی به یک سطح تمرکز بسیار بالا در یک زمان نسبتاً کوتاه استفاده می کنیم. اما همواره به یاد داشته باشید که وقتی ساعات خود را با چت کردن، چک کردن ایمیل و حضور در شبکه های اجتماعی سپری کنید هدف کلی این روش هم شکست می دهید.

 

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar