مدرک دانشگاهی: این روزها، واقعاً نیاز است؟ چرا؟

مدرک دانشگاهی واقعاً نیاز است از نظر شما؟

از کجا معلوم که ۴ و یا ۶ سالی که در دانشگاه سپری می کنید موفقیت شما را تضمین کند؟

 

مدرک دانشگاهی ضرورت دارد؟

مدرک دانشگاهی

 

اگر تصوری که از شغل برای خودتان در ذهن دارید، نیاز به مدرک دانشگاهی خاصی ندارد، بدون شک در یک برهه ی نامعلومی به سر می برید و افکارتان مغشوش است. شاید ندانید که بهتر است برای کسب مدرک اقدام کنید یا فقط کافی ست به حرفه ی موردنظر مسلط باشید.

نمی توان این واقعیت را انکار کرد که وقتی شما هیچ تجربه و سابقه ی کاری ندارید، این مدرکِ شماست که به کمک شما می شتابد.

وقتی شما (یک شخص بدون مدرک) با ۱۰۰ نفر دیگر برای “دستیار کارگردان سینما” در یک آموزشگاه عالی درخواست می دهید. ۳۰ نفر از دانش پذیرانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی در همان جا هستند در اولویت اول پذیرش قرار می گیرند. این در حالی ست که افراد دارای مدارک بالاتر از همان آموزشگاه، در بهترین وضعیت پذیرش قرار گرفته اند.

اما.. این موارد، هیچ کدام به این معنی نیست که شما برای ورود به آنجا باید مدرک دانشگاهی داشته باشید!! احتمالاً آنچه شما واقعاً نیاز دارید یک روش خلاقانه است تا بتوانید برند ویژه ی خودتان را خلق کنید.

 

ارزیابی مجدد آمار

به اطلاعاتی که در مدارک دانشگاهی و مؤسسات درج شده با دقت نگاه کنید. ممکن است با جملاتی مواجه شوید که باعث شگفتی شما شوند. مثل: در سال ۲۰۱۴، طبق تحقیقات انجام شده توسط مؤسسه اقتصادی، فارغ التحصیلان دانشگاهی در هر ساعت  ۹۸ درصد بیش تر از کسانی که مدرک ندارند حق الزحمه دریافت می کنند.

در هر حال، کاملاً بدیهی ست که افراد با مدارک دانشگاهی باید درآمد بیش تری نسبت به افراد بدون مدرک کسب کنند. حداقل به این دلیل که زمان و هزینه ی مشخصی را برای کسب مدرک صرف کرده اند! که البته هزینه ی مذکور هم ممکن است از وام های دانشجویی یا جیب خانواده ی محترم فرد باشد. اما هرچه هست، کاری را انجام داده اند (کسب مدرک) که شما این کار را انجام نداده اید! با این همه، اگر فارغ التحصیلان خوش شانسی باشند با ایجاد رابطه های خوب در فضای آموزشی که حضور دارند می توانند جایگاه مناسبی را در دنیای کار از آنِ خود کنند.

امروز قصد داریم در مورد مسائلی صحبت کنیم که آمار و ارقام به شما نمی گویند! بله؛ شما می توانید آرزوهای خودتان را به حقیقت بدل کنید. شما می توانید بدون پرداخت هزینه های هنگفت برای تحصیل، ارتباطات مفیدی ایجاد کنید. نکته ی اصلی که اینجا وجود دارد “رشد و پرورش دادن اهداف” شماست. اهداف، معمولاً در درون ما قرار گرفته اند. این ما هستیم که تعیین می کنیم اهداف مان رشد کنند یا نه!

به عنوان یک جوان ۱۸ ساله، احتمالاً در موقعیتی نیستید که برای زندگی خود یک تصمیم مهم گرفته و برنامه ی خوب آماده کنید. بنابراین، کارهایی را انجام می دهید که خانواده به شما می گویند و مدرسه به انجام آنها تشویق می کند. آنچه که دوستان موفق شما انجام می دهند و آن چیزی که در دهه های اخیر جامعه به شما پیشنهاد می دهد رفتن به دانشگاه است!!

هرجایی که محل علم آموزی باشد بسیار باارزش است. اما ما امروز قصد داریم بگوئیم که “رفتن به دانشگاه” تنها گزینه نیست!

واقعاً برای رسیدن به موفقیت چه چیزی نیاز است؟

برای بسیاری از دانشجویان و دانش پذیران، دانشگاه فضایی ست تا خود واقعی شان را به نمایش بگذارند. بسیاری از رشدها و ترقی های فردی در اینجا رخ داده اند. شاید بهتر است بگوئیم که دوره سنی ویژه، این شرایط را ایجاد می کند و اصلاً مهم نیست که پیشرفت در کدام حوزه صورت بگیرد.

اگر شما هم می خواهید خودتان را به چالش بکشید به سمت چیزهای جدید پیش روی کنید.

آنچه که برای موفقیت لازم است واقعاً امر ساده ای ست. فعالیت هایی که دوست دارید را شناسایی کنید (فعالیت هایی که مهارت انجام آنها را دارید در اولویت هستند) سپس در دسترس ترین و منطقی ترین راه را برای “بهترین” شدن در آن کار بیابید. حداقل سعی کنید در یک بخش از آن، بهترین باشید. “اما، بهترین باشید”

شاید شما دلباخته ی ورزش تنیس باشید. اما مهارت شما در تنیس به اندازه ای نباشد که بتوانید برنده ی مسابقات شوید. هیچ مشکلی نیست! همیشه بخاطر داشته باشید که برای “بهترین” بودن در هر امری، باید سه مورد فراهم شده باشد.

  • احساس نیاز برای انجام آن
  • پیشنهاد “ایجاد یک زندگی خوب” با آن
  • قابل دست یابی و در دسترس بودن آن

بعلاوه، هیچ کس درباره ی مدرک تنیس شما سؤال نخواهد کرد!

اگر مسیر شغل ایده آل آینده ی خود را تعیین کرده اید، احتمالاً اندیشیده اید که آیا مدرک دانشگاهی نیاز دارد یا خیر! در اکثر موارد، نیازی به مدرک نیست. اگر شما هم با ما موافقید چرا سال های درخشان از عمرتان را با بدهی های زیاد، وارد دانشگاه می شوید تا مدرک بگیرید؟! بله. شاید برای ورود به یک شغل، مدرک دانشگاهی شما درخواست نشود، اما چهار سالی که شما در دانشگاه گذرانده اید ممکن است لبه ی پرتاب شما برای “یافتن موفقیت واقعی” باشد.

نویسنده: Pratik DHolakiya

بنیانگذار آژانس E2M

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar