مذاکره کنندگان موفق چه رازهایی دارند؟

مذاکره کنندگان موفق حتماً کارهایی انجام می دهند که با ما متفاوت است! وگرنه ما هم همانند آنان موفقیت را تجربه می کردیم! بهتر است نگاهی بیندازیم که دانسته های آنان، تجربیات شان و بدانیم چگونه می توانند در مذاکرات موفق عمل کنند.

 

مذاکره کنندگان موفق چه رازهایی دارند؟
مذاکره کنندگان موفق

 

 

مذاکره کنندگان موفق

چند نکته ای را که مذاکره کنندگان موفق همیشه در ذهن خود دارند در این پست ارائه می شود. شما هم برای موفقیت در مذاکره می بایست این موارد را در خود پدید آورید. زیرا به گفته ی World Economic در سال ۲۰۲۰ میلادی، مهارت مذاکره کردن جزو ۱۰ مهارت برتر برای دستیابی به موفقیت خواهد شد. پس از همین حالا باید به فکر تقویت و بهبود این مهارت در خود باشیم.

 

۱- همیشه بخاطر داشته باشید: هزینه ی “درخواست کردن” کم تر از هزینه ی “درخواست نکردن” است

احتمالا باعث استرس و اضطراب شما می شود که وارد مذاکره با فردی والامقام تر از خودتان شوید. اما معمولاً ارزش آن را دارد!

به یاد داشته باشید “اگر درخواست نکنید، هیچ کس اینکار را نخواهد کرد!” خواه این درخواست برای افزایش حقوق باشد، خواه درخواست وظایف بیش تر و یا درخواست مرخصی! برای خودتان، برای موفقیت خودتان مذاکره کنید. همینقدر ساده است: اگر چیزی را می خواهید؛ آن را درخواست کنید.

۲- بدانید که طرف مقابل چه چیزی برای پیشنهاد دارد، بر طبق آن درخواست کنید

منطقی باشید. البته هوشمندانه است اگر برای کمی فراتر از چیزی که انتظار دارید درخواست کنید. مذاکره ی خود را با درخواست “راهی که بتوانید بیش تر از آنچه که انتظار دارید دریافت کنید” شروع نکنید! اگر از بودجه ی شرکت تان آگاه هستید برای درخواست افزایش حقوق در همان مبلغ مذاکره کنید. اگر روزهای تعطیلات بیش تری می خواهید برای دوماه درخواست مرخصی با حقوق نکنید! انتظارات بالا داشته باشید، اما نه آنقدر زیاد که درخواست تان خارج از حوزه ی احتمالات باشد!

 

۳- بدانید نیازمندی های شغل چیست

درخواست برای چیزهای بیش تر، به معنیِ کارِ بیش تر هم هست! این یعنی که شما باید برای مسئولیت های جدیدتان آماده باشید. همانطور که باید بدانید شرکت تان تواناییِ فراهم کردن چه چیزهایی را دارد باید از ظرفیت های خودتان هم آگاه باشید. همه ی ما دوست داریم ارتقای جایگاه و سمت داشته باشیم. اما همه ی ما صلاحیت لازم را برای این جایگاه های برتر نداریم! اگر برای مسئولیت یا وظیفه ای که توانایی موفق شدن در آن را ندارید مذاکره کنید اعتبار شما را در مذاکرات بعدی صدمه خواهد زد.

 

۴- همیشه درنظر داشته باشید که چه چیزی برای شما و تیم بهترین است

همه ی ما وارد مذاکرات می شویم تا دقیقاً به همان چیزهایی که می خواهیم برسیم. اما خیلی مهم است درنظر داشته باشید که طرف مقابل شما هم فرد/ افراد همین ذهنیت را دارد. اهداف شما باید دستیابی به بهترین نتایج ممکن باشد که همه را شامل شود! برای چیزهایی که می خواهید درخواست کنید، اما برای ایجاد برخی امتیازات هم آماده باشید. اگر طرف مقابل با نحوه ی پیش رفتن مذاکره مشکل داشته باشد احتمالاً هرگز موافقیت خود را اعلام نخواهد کرد!

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar