• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

مراحل ساخت جامعه برای برند

مراحل ساخت جامعه برای برند

 

مراحل ساخت جامعه برای برند

چیزی که بازار هدف امروز را می سازد صداهای بلند، پیام های سریع و تماس های اورژانسی ست. می دانید منظورم چیست؟ برای اینکه مطمئن شوید مشتریان شما صدای خاص شما را می شنوند و بازخوردی ارائه می دهند به یک جامعه ی استوار نیاز دارید که پیام تان را رسا و بلند طنین انداز کند. این کار به اندازه ی کافی ساده به نظر می رسد درست است؟ هم بله و هم خیر.

مفهوم جامعه ساده است: ایجاد قطعه ای از بهشت در جایی که خودتان، برندتان و مشتری تان بتوانند بدون هیچ گونه مزاحمتی ارتباط برقرار کنند. کار ساده ای ست اما به مراحل متعدد و صبوری ویژه ای نیاز دارد تا رخ بدهد. در این پست نقشه ی راه را برای شما قرار دادیم تا در مسیر درست قرار بگیرید. این مراحل در ادامه آمده است:

۱- مشتری هدف خود را بشناسید

مانند بسیاری چیزها در کسب و کار، موفقیت هم به دانش دقیق شما از مشتری هدف تان وابسته است. یک فرد در جستجوی محصول و خدمات خاص از بین بسیاری چیزها بدنبال آن چیزی که می گردد می خواهد. شما باید برای مشتری هدف تان مانند یک روشنایی در اوج تاریکی باشید. کاری کنید که او از فاصله های دور بتواند شما را ببیند تا به سمت شما بیاید.

۲- بهترین موقعیت را برای جامعه خود انتخاب کنید

وقتی که یکبار بازار هدف ویژه ی خود را جذب کردید می توانید فضایی (مجازی و فیزیکی) را که آنها تمایل دارند با شما و سایر اعضای جامعه مشارکت داشته باشند را تعیین کنید.

اگر شما هر هفته محصولات تان را در بازار کشاورزان محلی بفروشید، جامعه ی شما هر هفته برای دیدن شما به همانجا خواهند آمد. اگر ارائه دهنده ی کلاس های آنلاین هستید جامعه ی شما می تواند شما را در کنار صفحات گروه های فیسبوکی ببیند. زیرا آنجا جایی ست که میزبان کلاس هایتان هستید. اگر بازار هدف شما اینستاگرام را دوست دارند جامعه تان را می توانید با ایجاد صفحه ی کاربری در اینستاگرام گردهم آورده و به پست کردن عکس هایی از محصولات تان بپردازید.

در ابتدا با یک مکان شروع کنید در مراحل بعد می توانید به گسترش آن اقدام نمایید.

۳- یک درگیری مثبت و مرتبط را شروع کنید

مکالمات خود را در گروه های مرتبط (با موضوعات) که صدای شما را به مخاطبان هدف می رسانند شروع کنید. می تواند یک پست در اینستاگرام باشد و یا یک سایت نظرسنجی! اگر بطور مداوم مفاهیم و افکاری را که برای مشتریان ایجاد ابهام کرده را معرفی کنید آنها درمی یابند که شما به آنها و نیازشان توجه دارید و نسبت به شما واکنش مثبتی را نشان خواهند داد. اگر بطور دائم این ویژگی را در خود ارتقا دهید خواهید دید که به افزایش فروش نیز منجر می شود. مردم درباره ی تجربه ی مثبتی که در کنار شما داشته اند را به دوستان شان خواهند گفت و شما را پیشنهاد خواهند داد. همین روش به صورت جادویی عمل می کند و به توسعه ی برند شما کمک خواهد کرد.

۴- فرصت هایی را برای ارتباط گیری مردم ایجاد کنید

جامعه ی برند شما بهترین فضا برای روابطی ست که قصد توسعه دادن شان را در بین افراد همفکر و هم نظر دارند. زیرا شما فرصت هایی را ایجاد کرده اید تا آنها باهم ارتباط برقرار کنند و از لذت داشتن یک شرکت مشترک لذت ببرند. آنها آرزوی داشتن ارتباطات خارج از جامعه ی شما را خواهند داشت. این فرصت های فوق العاده ای برای مردم است تا در اطراف برند شما ارتباطات گسترده ای را ایجاد کنند. همواره دقت کنید تا در ایجاد روابط دوستی شان مفید باشید. هرکاری که لازم است را برای شکوفا شدن شان انجام دهید. انجام دادن این کار بطور مداوم شما را در صدر اذهان شان جای داده و تشویق شان می کند تا با شما در پای معامله بنشینند.

۵- اثرات منفی را به حداقل رسانده و یا حذف کنید

جامعه ی برند شما، به دنبال یک اشاره از جانب شماست. اگر شما مثبت و بانشاط باشید آنها هم همینطور خواهند بود. “جایی که مردم وجود دارند؛ مشکلاتی هم هستند. شما همیشه باید آماده باشید تا آنها را به سرعت و موثر مدیریت کنید.”  بسیار ضروری ست که شما بتوانید فوراً اثرات منفی را که بازخورد ضعیفی را به سمت شما، برند و یا جامعه تان هدایت می کند از ریشه از بین ببرید. به طور مثال، این کار می تواند به معنی از بین بردن افرادی باشد که موضوعات بحث های منفی را معرفی می کنند و یا در پی این هستند که مباحث را بدون کسب نتیجه رها کنند و …

۶- رویدادها را بصورت پیشرفته برنامه ریزی کنید تا مردم بدانند چه انتظاری داشته باشند

یکی از راه ها برای جذب مردم به جامعه ی برند، میزبانی کردن منظم برای رویدادهاست. برای مثال، اگر شما میزبان یک جامعه در یک گروه فیسبوکی هستید می توانید سه شنبه ی هر هفته ساعت ۱۲:۳۰ به طور زنده در آنجا حاضر شوید تا به ارتباط گیری و درگیر کردن افراد بپردازید و یا حتی با آپلود کردن یک ویدئو در یوتیوب به طور روزانه به جذب کردن و درگیری افراد از این طریق مشغول شوید. این نوع از نظم به افرادی که برنامه های فشرده و حجیمی دارند کمک می کند تا در تقویم شان ساعت و تاریخ روزی را که می توانند مستقیماً با خود شما و یا جامعه تان ارتباط بگیرند ثبت نمایند.

۷- تغییراتی را برای وفق دادن با رشد انجام دهید

همانطور که شما و کسب و کارتان رشد می کنید ممکن است بجای اینکه لازم باشد با رشد کسب و کار و یا شخص خودتان منطبق شوید؛ موقعیت جایی را که نیازهای جامعه ی برندتان را میزبانی می کنید بیابید تا آن را دستخوش تغییراتی نمایید. گاهی اوقات ممکن است بجای اینکه بتوانید آن را گسترش دهید؛ نیاز باشد که بطور دائم خودتان هم در نزدیکی جامعه ی برندتان مستقر شوید. برای مثال، من یک جامعه ی چندهزار نفری مستحکم را به مدت ۳ سال در فضایی که بر روی وب سایت Ning ساخته شده بود حفظ کردم. وقتی که به پایان رسید بسیار عالی بود. کسب و کارم رشد کرده بود و جامعه ای را در موقعیت دیگری در حالت گروه خصوصی در فیسبوک ایجاد کردم.

بله؛ شاید روزی برسد که احساس کنید باید یک حرکت مشابه انجام دهید. شما می دانید که آن روز چه زمانی خواهد بود! موفق باشید.

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar