مشارکت انتفاعی چیست و چه مزایایی برای کسب و کارهای کوچک دارد؟

مشارکت اجتماعی

مشارکت انتفاعی

مشارکت انتفاعی (جوینت ونچر یا JV) یک توافق تجاری است. که در آن دو یا چند طرف توافق می کنند منابع خود اعم از دانش، سرمایه، تجهیزات، و غیره را به منظور انجام یک کار خاص به هم بپیوندند. این کار می تواند یک پروژه جدید یا هر فعالیت تجاری دیگر باشد. در مشارکت انتفاعی(JV)، هر یک از شرکت کنندگان مسئولیت سود، زیان و هزینه های مرتبط با آن را بر عهده دارد.

مشارکتِ انتفاعی در صورتیکه به طور مناسب انتخاب و پیاده سازی شود می تواند راهی عالی برای کسب و کار کوچک شما باشد. و می تواند فرصت ها (و سود) را در اختیار شما قرار دهد.

مزایای همکاری با افراد و شرکت ها در مشارکت اجتماعی:

 • بازاریابی خود را گسترش دهید
 • به اطلاعات، منابع و مجموعه مهارت های مورد نیاز دسترسی داشته باشید
 • در یک بازار هدف خاص اعتبار ایجاد کنید
 • به بازارهای جدیدی دسترسی پیدا کنید که بدون داشتن شریک قابل دسترسی نخواهند بود
 • خطرات و هزینه ها را تقسیم کنید

تفاوت مشارکت انتفاعی و شراکت

تفاوت اصلی بین یک مشارکت انتفاعی و شراکت در این است که اعضای یک مشارکت انتفاعی برای یک هدف خاص یا یک پروژه با یکدیگر همکاری می کنند، در حالی که در شراکت اعضا با یکدیگر متحد شده اند تا “یک کسب و کار مشترک” را اداره کنند.

هر عضو مشارکت انتفاعی مالکیت اموال خود را حفظ می کند، و تنها هزینه های پروژه یا سرمایه گذاری خاصی را به اشتراک می گذارد.

مشارکت انتفاعی همچنین مزایای مالیاتی بیشتری نسبت به شراکت دارد. معافیت هزینه‌های سرمایه‌ای  (CCA) این دو با هم متفاوت است. در شراکت اعضا باید CCA  را طبق قوانین شراکت مورد تقاضا قرار دهند، اما کسانی که در مشارکت انتفاعی هستند می توانند تقاضای CCA خود را همانطور که دوست دارند انتخاب کنند.

برای مطالعه بیشتر:

مشارکت با دوستان چه مضراتی دارد؟

کارآفرینی مشارکتی و اهمیت آن در شرکت های بزرگ

چگونگی آغاز یک مشارکت انتفاعی

اولین گام برای ایجاد یک مشارکت انتفاعی، تعیین اهداف خود و تصمیم گیری در مورد اینست که می خواهید مشارکت انتفاعی تان چه چیزی را انجام دهد.

سپس وقت آن رسیده است که به دنبال افرادی هم فکر باشید، افرادی یا شرکت هایی که ممکن است به یک هدف یا به اهداف مورد نظر شما علاقمند باشند. به گروه های کسب و کاری که قبلا با آنها همکاری می کردید، نگاهی بیندازید. از ارتباطات شبکه اجتماعی خود استفاده کنید. لیست کسب و کار را در دفترچه تلفن یا وب سایت ها و رسانه های اجتماعی مطالعه کنید تا کسانی را پیدا کنید که ممکن است اهداف شما را به اشتراک بگذارند. برخی از مطالعات زمینه ای را در مورد داوطلبین بالقوه انجام دهید. و بررسی کنید که:

آیا آنها منابعی دارند که منابع شما را تکمیل کند؟

آیا آنها از لحاظ مالی مطمئن هستند؟

آیا شهرت خوبی در بین مشتریان و سایر شرکت هایی که ممکن است درگیر آن باشند، دارند؟

هنگامی که افرادی را برای مشارکت انتفاعی یافتید، همه شرایط و ضوابط را در یک توافقنامه مشارکت انتفاعی بنویسید. بهتر است اینکار را به عهده یک وکیل بگذارید.

موضوعات توافقنامه باید به شرح زیر باشد:

 • اهداف و ساختار مشارکتِ انتفاعی
 • ساختار مدیریت – نقش ها، مسئولیت ها و تصمیم گیری
 • تعهدات مالی هر مشارکت کننده
 • تقسیم سود، زیان، هزینه ها، بدهی ها و غیره
 • چگونگی حل اختلافات
 • مالکیت و حفاظت از مالکیت معنوی
 • فسخ مشارکت انتفاعی

به جای آنکه فرصت را از دست بدهید، به این فکر کنید که چگونه در یک مشارکت انتفاعی شرکت کنید. با برنامه ریزی و اجرای دقیق، مشارکت های انتفاعی می توانند به کسب و کار کوچک شما کمک کنند تا بتوانند به جایی برسند که پیش از آن هرگز نمی توانستند برسند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۲.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar