مشاور موفق چه ویژگی هایی دارد؟

 

مشاور موفق

مشاور موفق

روزهایی که شما دوست صمیمی خود را به عنوان یک مشاور برای کارکنان جدید درنظر می گرفتید و برای صرف یک وعده ناهار آنها را به بیرون دعوت کرده و چند درس موفقیت در محل کار می دادید به اتمام رسیده است!

این افراد معمولاً هیچ دوره ی آموزشی برای مشاور شدن سپری نکرده اند و در مورد مسئولیت کلی خود در استقبال از کارمند جدید دانشی نداشته اند. کمک به کارمند جدید برای ادغام یکپارچه و سریع در محل کار جدید کاملا خارج از شرح شغل آنها بود و حتی سازمان بر این باور نبود که مشاور، جزء جدایی ناپذیر در استقبال از کارمند جدید باشد. اما این رویه تغییر کرده و بهبود یافت.

هنگامی که امکان موفق شدن هر یک از کارمندان در اسرع وقت، به هنجاری جدید تبدیل شد، نیاز سازمان های رسمی به یک مشاور، افزایش یافت. رابطه مشاور رسمی می تواند شروع منحنی یادگیری را جهشی کرده و به موفقیت کارمند جدید کمک کند.

اینها ویژگی هایی هستند که در کارمندانی جستجو می شوند که به طور رسمی برای مشاوره با کارکنان جدید یا کارکنانی که در یک بخش و یا کار جدید هستند، دعوت و یا منتصب شده اند. این ویژگی های مورد نیاز، تا حدودی در رابطه یک مشاور غیر رسمی که به طور اتفاقی رابطه بین دو نفر یا یک کارمند سطح بالا و کارمند جدید را توسعه می دهد، متفاوت خواهد بود. اما، هر دو نوع مشاوره با این نیازها و این ویژگی ها شروع می شود.

استفاده از فرایند مشاور رسمی

در مورد یک فرآیند مشاور رسمی، انتقال کلیت دانش اصلی و سایر آموزه های فرهنگی موارد موردانتظار از ارتباط با مشاور می باشند. همچنین شما متوجه خواهید شد که طبیعتاً جزء کوچکی از رابطه ی مشاور، ارزیابی است.

به این معنا که سازمان شما انتظار دارد کارمندانی که مشاور هستند تناسب کارمند جدید را با فرهنگ سازمان ارزیابی کنند.

طبق دانش کلی، مشاور باید انتقال دهنده باشد، همینطور مشاور باید بداند که آیا کارمند، اطلاعات مورد نیاز برای موفقیت در کار جدیدِ خود را یاد می گیرد یا خیر! اگر یادگیری کارمند کند است و یا یادگیری ندارد، مشاور می تواند به سازمان کمک کند تا تعدیلاتی را انجام دهد.

جستجوی یک مشاور رسمی

کارمندان همچنین ترغیب می شوند که برای هر حوزه ی تخصصی که می خواهند توسعه دهند و یا اکتشاف کنند به دنبال یک مشاور رسمی باشند. عنوان “مشاوران کسب و کار پدیده فکر مهتر” را در ذهن خود به ثبت برسانید.

ویژگی های یک مشاور رسمی موفق

مشاور منتصب شده این ویژگی ها را دارد:

 • می خواهد به کارمند دیگر مشاوره دهد و به رشد کارکنان و توسعه و یکپارچه سازی فرهنگی متعهد است.

 

 • دارای دانش اصلی مربوط به شغل است که برای آموزش موثر دانش شغلی قابل توجه به کارمند جدید، ضروری است.

 

 • با هنجارها و فرهنگ سازمان آشناست. می تواند فرهنگ را تفهیم کرده و آموزش دهد.

 

 • نشان دهنده صداقت، راستی، و احترام و مسئولیت پذیری در مباشرت است.

 

 • نشان دهنده مهارت های ارتباطی موثرِ شفاهی و غیر کلامی است.

 

 • مایل به کمک به پیشرفت کارمندان دیگر از طریق هدایت، بازخورد، و گاهی اوقات، اصرار بر سطح خاصی از عملکرد و یا جهت مناسب است.

 

 • ایده های جدید ایجاد می کند و تمایل و توانایی کارکنان را برای ایجاد تغییرات در عملکردشان براساس تغییرات ثابت در محیط کارشان، پرورش می دهد.

 

 • دارای هوش هیجانی کافی برای آگاهی از احساسات شخصی آنهاست و به عواطف و احساسات کارمندی که مشاوره دریافت می کند، آگاه می باشد.

 

 • فردی است که همکاران و مدیران به او در انجام شغل و ایجاد فرهنگ سازمان، امتیاز بالایی در موفقیت خواهند داد.

 

 • نشان دهنده موفقیت در ایجاد و حفظ شبکه ها و روابط حرفه ایِ آنلاین و آفلاین است.

 

 • مایل به ارتباط دادن شکست ها و همچنین موفقیت ها به کارمندی ست که مشاوره دریافت می کند.

 

 • قادر به صرف زمان کافی با کارکنانی ست که مشاوره دریافت می کنند.

 

 • از گذراندن وقت با افراد گوناگون که ممکن است پیشینه، ارزش ها، و یا اهداف مشترکی نداشته باشند، دریغ نمی کند.

 

 • قادر به آغاز تعارض است تا از ادغام موفق کارکنان با سازمان، اطمینان حاصل کند. مایل است به عنوان یک مشاور، اذعان کند که یک کارمند ممکن است در سازمان شما پیشرفت نکند.

 

 • قادر است بیان کند چه زمانی رابطه به کار نمی آید و بدون توجه به مسائل شخصی و یا نیاز به سرزنش و یا گفتن شایعات بی اساس در مورد وضعیت به صورت مناسب به عقب بازگردد.

اگر شما کارکنانی را که دارای این ویژگی ها هستند به عنوان مشاور انتخاب کنید، موفقیت روابط مشاور رسمی خود را تضمین خواهید کرد. کارمندان جدید از هر یک از این ویژگی ها که کارمند ارائه دهنده مشاوره به ارمغان می آورد، بهره مند خواهند شد. این به نوبه خود، ادغام موفقیت آمیز کارمند جدید در واحد کارتان را تضمین می کند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar