مشتری سازنده کیست و چطور می توان آن را به دست آورد؟

مشتری سازنده

آیا مشتریان از میزان تعامل و مشارکتی که می توانند داشته باشند، راضی هستند؟ یا آیا راهی برای افزایش مشارکت آنها وجود دارد؟ برای مثال با توجه بیشتر به آنها و کمک به سازمان تان جهت ایجاد ارزش بیشتری برای همه اعضا. همانطور که معلوم است، فضای بیشتری برای تعامل و مشارکت مشتری وجود دارد که فراتر از فقط داشتن یک “مشتری خوشحال” است- به ویژه چیزی که ما آن را “مشتری ترویج کننده” و ” مشتری سازنده” می نامیم. جوامع آنلاین نه تنها به شما کمک می کند که این افراد – یعنی مشتاق ترین و ارزشمندترین مشتریان خودتان-را پیدا کنید بلکه همچنین می تواند به شما در پرورش آنها کمک کند. هنگامی که بدانید این افراد چه کسانی هستند و چه چیزی آنها تحریک می کند، می توانید برنامه ها و شیوه های ساختار یافته ای را در درون جامعه و در کل جهان، باری مشارکت آنها ایجاد کنید.

اما قبل از پرداختن به اینکه دقیقا چگونه یک جامعه آنلاین می تواند در اینکار کمک کند، به طور دقیق بررسی می کنیم که ویژگی های این مشتریان چیست.

مشتری ترویج کننده کیست؟

مشتری ترویج کننده مشتری ای است که محصول شما را دوست دارد- و دوست دارد در مورد آن صحبت کند. آنها تا جایی پیش می روند که تیم و شرکت شما را به حلقه های اجتماعی و حرفه ای خود توصیه کنند. تعریف و نمونه  کلاسیک از یک مشتری ترویج کننده این است: شخصی که دیدگاه خوبی را می نویسد یا یک داستان موفقیت را در مورد شرکت یا محصول شما در شبکه رسانه های اجتماعی خودش به اشتراک می گذارد.

در درون جامعه تان، داستان ها و تحسین آنها می تواند در به دست آوردن اعتماد مشتری بالقوه کمک کند (اگر بخش هایی از جامعه تان به روی عموم مردم باز است) و می تواند با فعال بودن در پلت فرم در تبدیل  فرصت طلبان به ​​شرکت کنندگان کارساز باشد. اساسا، آنها نمونه های خوبی از آنچه که یک مشتری تعاملی و اعضای جامعه باید باشند، هستند.

به همین دلیل، آنها بخش بسیار ارزشمندی از مشتری پایه شما هستند. آنها به گسترش نام و شهرت شرکت شما و ارائه شواهد اجتماعی در محافل خود کمک می کنند و می گویند که محصول شما ارزشمند بوده و ارزش پول خرج کردن دارد.

نفوذ ترویج کنندگان در شبکه هایشان قوی تر است. اما برای به دست آوردن نفوذ در خارج از شبکه های خودشان – باید به سازنده تبدیل شوند.

مشتری سازنده کیست؟

مشتری سازنده همان مشتری ترویج کننده با یک پله جایگاه بالاتر هستند. و ایده آل آن است که مشتری ترویج کننده به مشتری سازنده تبدیل شود.آنها نه تنها شرکت یا محصول شما را تبلیغ می کنند و در میان عموم از آن سخن می گویند، بلکه به طور فعال به شرکت شما کمک می کنند تا ایده های جدید ارائه دهد، ایده هایی که ارزش بیشتری برای همه مشتریان به همراه دارد. در اصل، شما و مشتریان سازنده همکارانی هستید که با همکاری هم روی یک پروژه کار می کنند. مشتریان سازنده این کار را انجام می دهند، زیرا به شرکت شما اعتماد دارند و تا زمانی که شما موفق شوید، آنها نیز موفق می شوند.

اکثر مشتریانی که در یک جامعه آنلاین شرکت می کنند، به طور ذاتی با هر پاسخ نوشتاری به محتوا کمک می کنند،  اما مشتری سازنده یک گام جلوتر از ساخت محتوای منفعل است.

سازندگی چیست؟

بسته به نوع شرکت شما یا انواع محصولاتی که می فروشید، مشارکت و خلاقیت مشتری سازنده متفاوت خواهد بود. در اینجا چند مثال وجود دارد:

  1. تست بتا و نوآوری محصول

هیچ کس بیشتر از مشتریان تان  نمی داند که مشتریان دقیقا چه چیزی نیاز دارند. لازم نیست که تک تک مشتری ها را در زمان نوآوری محصول و تست بتا ویژگی های جدید- که احتمال دارد مفید نباشد-  درگیر کنید، اما بهتر است تعدادی از مشتریان را برای این کار انتخاب کنید. شرکت  Vimeo  این کار را با استفاده از اعضای اصلی جامعه در فرآیند تست قابلیت استفاده محصول، انجام می دهد. با تست به روز رسانی ها و محصولات با این کاربران، Vimeo  می تواند بفهمد که کاربران چه فکر می کنند و قبل از آنکه محصول در بین عموم مردم پخش شود، چگونه از آن استفاده خواهند کرد. به این ترتیب آنها می توانند تأیید کنند که کارشان خوب بوده است و یا می توانند قبل از عرضه محصول در بازار عموم مشکلات آن را رفع نمایند.

  1. بهره برداری از مازاد شناختی

مازاد شناختی ممکن است یک اصطلاح عجیب و غریب باشد، اما مفهوم آن بسیار ساده و در عین حال تحول پذیر است. و احتمال قبلا با آن برخورد داشته اید. اساسا، مازاد شناختی، ایده تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچکتر و تامین افراد زیاد در زمان بسیار کم برای انجام کار است.

ویکی پدیا، دایره المعارف آنلاینی که هر لحظه در حال تغییر و تکامل است، نمونه ای عالی از مازاد شناختی است. اگر چه آنها یک محصول را نمی فروشند، اما نمونه ای ارزشمند هستند. این شرکت غیر انتفاعی، تنها ۲۵۰ کارمند دارد. غیرممکن است که آنها به طور دائم سایت را  بدون هیچ کمکی در تهیه محتوا، نظارت و بروزرسانی کنند، مخصوصا با توجه به تعداد زبانهایی که پشتیبانی می کند. به همین دلیل است که آنها روی بیش از ۸۰۰۰۰ داوطلبی که در تهیه محتوا، بررسی واقعیت محتوا و نظارت بر سایت فعال اند، حساب باز کرده اند. آنها واقعا مشتری سازنده هستند و عمیقا به کارشان باور دارند.

یکی از دلایل موفقیت زیاد این روش آن است که داوطلبان می توانند انتخاب کنند که زمان بیشتر یا کمتری را برای این کار اختصاص دهند و هیچ اجباری وجود ندارد.  وظیفه بزرگ ایجاد و حفظ ویکی پدیا در بین هزاران نفر به بخش های بسیار کوچک تقسیم شده است.

  1. جمع سپاری محتوای زیاد

بخش بزرگی از جامعه آنلاین ایجاد محتوای مشتری است. مشتریان فقط با ارسال یک موضوع جدید و یا پاسخ دادن به بحث، به جامعه شما کمک می کنند، و ارزش آن و SEO را افزایش می دهند. اما شما همچنین می توانید برنامه های ایجاد رسمی محتوا را راه اندازی کنید تا واقعا به دانش مشتری خود متصل شوید.

Duolingo، که یک نرم افزار یادگیری زبان است ، فقط نمی خواهد که دانش آموزان به ایجاد محتوا کمک کنند – هدف آنها ترجمه محتوا به زبان های مختلف است تا همه به آن دسترسی داشته باشند. آنها با خبرگزاری های بزرگی مانند Buzzfeed و CNN همکاری می کنند و محتوای آنها را به دانش آموزان می دهند تا ترجمه کنند. به عنوان بخشی از یادگیری، دانش آموزان بخش هایی از این مقالات را ترجمه می کنند که بعدا برای اینکه همه بخوانند مجددا منتشر می شوند.

این روش بسیار مؤثر است زیرا همه برنده هستند و سود می برند. دانش آموزان نه تنها ترجمه پاراگراف های یک کتاب درسی بلکه ترجمه ی متن ها را نیز یاد می گیرند. و Duolingo دارای خدماتی است که باعث می شود به صورت رایگان و بدون تبلیغات به کارش ادامه دهد. دانش آموزان – همه دانش آموزان – حقیقتا سازنده هستند و این مسئله برای کل فرآیند ضروری است. آنها نه تنها می توانند در مورد یادگیری احساس خوبی داشته باشند، بلکه می دانند به دو دلیل بزرگ به این نرم افزار کمک می کنند: ترجمه ی مقاله  و رایگان نگه داشتن Duolingo .

سازندگی به همه کمک می کند

اگر چه نمونه های فوق منحصر به فرد و خاص هر سازمان هستند، اما دو موضوع بسیار مهم مشترک وجود دارد. اول، مشتریان و دانش آموزان این سازمان ها به تنهایی شروع به سازندگی نمی کنند. هر کدام می دانند که می خواهند با مشتریان خود عمیق تر ارتباط برقرار کنند و راه هایی را برای انجام این کار ایجاد نمایند.

دوم، سازندگی باید به همه کمک کند. سازمان ها نمی توانند خودخواه باشند و انتظار زیادی از مشتریان خود داشته باشند بدون این که ببیند مشتریان از آنها چه انتظاری دارند و چه نفعی در این کار برای آنهاست. آنها نیز باید از این مشارکت سود ببرند.

به آنچه که مشتریان تان نیاز دارند و آنچه که شرکت شما نیاز دارد نگاهی بیندازید. و راه هایی برای ارتباط اشتراکات و تعاملی کردن همه پیدا کنید. اینگونه است که می توانید شروع به ایجاد برنامه خود برای مشارکت سازنده ها کنید. چطور این افراد را باید پیدا کرد؟ مشتریان ترویج کننده خود را بررسی کنید. – آنها همیشه در مورد اینکه چطور و چرا شرکت و محصول شما را دوست دارند، صحبت می کنند. مشتری سازنده فقط فرصتی نداشته اند تا انرژی خود را به سطح بعدی برسانند. به این افراد این فرصت را بدهید که به شرکت شما به شیوه دیگری کمک کنند، قطعا از نتایج شگفت زده می شوید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar