مشکلات کارآفرینی و عدم تعادل بین کار و زندگی

مشکلات کارآفرینی که بسیار متنوع و چالش برانگیزند برا هر کسی ممکن است پیش بیاید.

خانواده و کسب وکار شما هر دو نیاز به توجه و زمان دارند. چطور می توانیم برنامه ای را پیش ببریم که اهداف مان را در کنار خانواده و هم در حرفه ی کاری میسر سازد؟

این پست راهکارهایی را در این خصوص برای شما عزیزان فراهم می کند.

 

مشکلات کارآفرینی و عدم تعادل بین کار و زندگی

 

مشکلات کارآفرینی

۱- درک کنید که خانواده، مهم تر از شغل است.

این واقعاً یکی از پایه ترین اصولی ست که همیشه باید در ذهن تان باشد. شما می توانید کسب وکارتان را تعویض کنید اما خانواده را هرگز! اگر پدر هستید این وظیفه ی شماست که از خانواده مراقبت به عمل آورید و زمان های کافی را با آنها سپری کنید.

کارآفرینان خیلی راحت پیگیریِ کارهایی که مهم هستند را می توانند نادیده بگیرند. زیرا همیشه درگیر کارهای مهم کاری هستند. اما بخاطر بسپارید که اگر آنها را برنامه ریزی نکنید همیشه این چالش را با خود خواهید داشت.

سپری کردن زمان های مشخص با خانواده باعث می شود از دغدغه های کاری هم کمی دورتر بمانید و بهتر بتوانید هر یک را بطور مجزا پیش ببرید.

 

۲- براساس اهمیت اولویت بندی کنید، نه براساس اورژانسی بودن

اینکه چیزی ضروری ست، لزوماً بدین معنی نیست که مهم هم باشد. بدون یک سری اولویت های کسب وکاری لازم، همیشه کارهای ضروری نسبت به کارهای مهم حق تقدم پیدا می کنند. اما هرچه پیش تر بروید، ناامیدتر هم خواهید شد و در عوض، کار مهم تری را که نقش مهم تری هم در کسب وکارتان دارد از دست می دهید.

پس لیستی از کارهایی که باید انجام دهید را تهیه کنید و از آن به عنوان یک راهنما برای اتخاذ کردن تصمیم های مفهومی تر و اهداف والاتر استفاده کنید.

 

مطلب پیشنهادی: برنامه ریزی روزانه را چگونه بهبود ببخشیم

 

۳- اگر خودتان شخصاً کنترل نمی کنید، به کسی دیگر محول کنید

شاید در اوایل راه اندازی کسب وکار، برای خود شما هم راحت باشد که جای چندین نقش و وظیفه را پر کنید، اما هرچه شرکت تان شروع به رشد کند خیلی سخت و سخت تر، و حتی غیرممکن می شود که همه ی کارها را به شخصه پیش ببرید.

اگر به دنبال زمان های بیش تری هستید تا با خانواده و یا کسب وکارتان سپری کنید کارها را به کارکنان خود محول کنید (البته نقاط ضعف و قوت آنها را در این مورد درنظر بگیرید)  انجام اینکار تا حدی می تواند به شما کمک کند تا زمان هایی را بدست آورید تا به اولویت های اصلی تر بپردازید.

 

۴- اوقات بیکاری را به عنوان بخشی از روتین خود درنظر بگیرید! نه چیزی که اضافه کنید

وقتی برنامه ی روزانه ی خود را تنظیم می کنید برخی زمان های بیکاری را هم جای دهید. وقتی ساعات بیکاری جزئی از برنامه باشد راحت تر می توانید از آن استفاده کنید. اگر کل روزتان را با وظایف کاری مسدود کنید معمولاً غیرممکن است که بتوانید زمانی را برای خودتان وقف کنید. با اوقات بیکاری، مثل یک نهادِ جداگانه برخورد نکنید. برای استراحت و مسافرت هم زمان هایی را ایجاد کنید.

۵- برنامه ای را توسعه دهید که این اولویت ها را حمایت کند

اینکه اولویت های خود را به حالت مکتوب درآورید گامی ست که شما ار در مسیر درست قرار می دهد. اما غیر از آن، شما به یک برنامه عملی نیاز دارید که برای خودتان قابل سنجش و حسابرسی باشد. یعنی شاید بخواهید بخشی از ساعات فراغت خود را روی تقویم تان، مشخص کنید که به بازی تیمیِ فرزند خود، یا جلسه ی والدین شرکت می کنید. شاید بخواهید در انتهای شب، قبل از خواب، به چند مورد از کارهای مهم کسب وکارتان رسیدگی کنید. همه ی این موارد را روی تقویم قید کنید.

باید در زمان مشخصی از دفتر کاری خود خارج شده و برای صرف شام نزد خانواده حاضر شوید. حتی Sheryl Sandberg مدیر ارشد فیسبوک هم ساعت ۵:۳۰ غروب از محل کار خارج می شود پس شما هم می توانید چنین برنامه ی منظمی برای خود رقم بزنید.

اگر در خانواده، نقش پدر یا مادر دارید باید مزایای برنامه ای را که باعث می شود شما یا همسرتان در منزل باشد (وقتی که دیگری در سر کار است) را درنظر بگیرید.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar