در مصاحبه شغلی تنها یک سوال را هرگز نپرسید!

مصاحبه شغلی و استخدامی به همان اندازه که برای متقاضی و جویای کار سخت است و اهمیت دارد برای کارفرمایان نیز بسیار طاقت فرسا بوده و تعیین کننده است.

 

در مصاحبه شغلی تنها یک سوال را هرگز نپرسید!

 

مصاحبه شغلی

می خواهید شغلی را پیشنهاد دهید؟ یک سوال هست که اگر در انتهای مصاحبه شغلی آن را بپرسید، به کسب وکارتان صدمه می زنید. پس به هر طریقی که شده از پرسیدن این سوال خودداری کنید.

راه هایی برای پایان دادن سوالات مصاحبه وجود دارد که برای به حداکثر رسانیدن شانس تان برای دریافت پیشنهاد کار ایجاد شده اند.

اما موضوعی هست که شما هرگز نمی توانید برای دریافت پیشنهاد درنظر بگیرید. بسیاری از کارشناسان کسب وکار در دنیای آنلاین و حتی مشاوران پدیده فکر مهتر نیز در این باره به شما هشدار می دهند.

سوالی که هرگز نباید بپرسید از این قرار است (تحت هر شرایطی!): “با توجه به صحبت هایی که امروز داشتیم، آیا دلیل دیگری هم هست که شما نخواهید من را برای این جایگاه درنظر بگیرید؟

 

بدترین سوال متقاضی از مصاحبه کننده:

 

“با توجه به صحبت هایی که امروز داشتیم، آیا دلیل دیگری هم هست که شما نخواهید من را برای این جایگاه درنظر بگیرید؟

 

چرا این فکر خوبی نیست؟

  • آنها در همین لحظات، صحبت کردن با شما را به پایان رسیده اند و فعلاً نیاز به زمان دارند تا خوب فکر کنند. خودِ شما راحت هستید اگر بالافاصله پس از مصاحبه -فوراً- آنها از شما بپرسند که آیا دلیلی هست که شما شغل شان را نخواهید؟ این دقیقاً همان احساس را از دیدگاه آنان ایجاد می کند.
  • پرسیدن این سوال، جنبه های منفی را موردتوجه قرار می دهد. در واقع با اینکار شما آنها را تشویق می کنید تا بدنبال هر نوع دلیلِ احتمالی برای استخدام نکردن شما بگردند. پس اصلاً فکر خوبی نیست!
  • حتی اگر نگرانی هم باشد، به شما گفته نخواهد شد! بلکه بطور داخلی پس از ترک شما از آن محیط، بحث خواهند کرد. می پرسید چرا؟ -بخاطر ترس از پرونده های تبعیض حقوقی! شرکت ها به شما نمی گویند که چرا شما استخدام نشده اید! آنها فقط می گویند کسی با تجربه بیش تر یا کسی که بیش تر با نیازهایشان متناسب باشد را یافته اند.
  • در نهایت، مصاحبه را ناشیانه به پایان می رساند. هیچ راهکار ساده تری برای مصاحبه کننده وجود ندارد تا بتواند به این سوال شما در همان لحظه پاسخ دهد.

 

بجای پرسیدن این سوال، چکار کنید؟

چند گزینه برای انتخاب دارید که حتی می توانید با پیشنهاداتی که در ادامه ذکر می شود ترکیب کنید. البته اگر همچنان روی پرسیدنِ سوالی مثل این، پافشاری می کنید یک سوال مشابه به آن هست که نسبتاً بهتر عمل می کند:

“من چه کمکی می توانم برای روشن شدن انجام دهم که ممکن است استخدام شدن من را هموارتر کند؟

این را بنویسید و سوال اول را هرگز تکرار نکنید! البته که شما دوست دارید پس از مصاحبه بدانید که چطور سپری کرده اید اما متأسفانه هیچ راهی برای دریافتن از نظرشان وجود ندارد تا وقتی که خودشان تصمیم خود را بیان کنند. تلاش برای اینکه فوراً آن را دریابید به شما صدمه خواهد زد!

 

چگونه می توان احتمال استخدام شدن را با سوالات دیگر، افزایش داد؟

در طول کل مصاحبه، سوالات دیگری بپرسید و همانطور که به جمع آوری اطلاعات می پردازید آن را تبدیل به مکالمه کنید. در مصاحبه شغلی سوالات خیلی خوبی برای پرسیدن از مصاحبه کننده هست که می تواند نتایج بهتری برای شما به ارمغان آورد که در نهایت بهتر درک می کنید که آنها واقعاً بدنبال چه کسی هستند! (و اینکه بدین ترتیب می توانید روی آنها تاثیرگذار باشید)

ایده هایی برای سوال پرسیدن فوری را در زیر می بینید:

  • بپرسید که چگونه ارزیابی می کنند و معیارشان برای شخصی که قرار است استخدام کنند چیست.
  • بپرسید چه کارهایی، کارکنان با عملکرد بالا را از سایر کارکنان در سازمان شان تفکیک می سازد.
  • بپرسید، فکر می کنند چه نوع ویژگی های شخصیتی می تواند به موفق شدن فرد در نقش هایش کمک کند.
  • بپرسید یک یا دو چیزی که برای آنها نماد خیلی واضح از کسی است که اصلاً برای این جایگاه مناسب نیست چیست.
  • بپرسید که اگر با کسانی که برای جایگاه هایشان متناسب نیستند صحبت کرده باشند، چه چیزی آنها را به این نتیجه رسانده است.

 

چگونه باید مصاحبه را خاتمه داد؟

با نگاه کردن به چشم های مصاحبه کننده، تکان دادن دست در دستان تان و گفتنِ “بخاطر زمانی که امروز صرف کردید سپاسگزارم. مشتاقانه منتظرِ شنیدنِ مراحل بعدی هستم. اگر سوال و یا نگرانی داشتید تماس گرفتن با بنده را دریغ نکنید. مصاحبه را پایان دهید.

همه اش همین بود! اگر اینکار را انجام دهید خودتان را در بهترین حالت برای دریافت این جایگاه شغلی قرار داده اید. تنها شاید چند روز زمان بینجامد تا از این تصمیم خبردار شوید! همانطور که قبلاً هم گفتم، لطفاً شیرینیِ ما فراموش نشود 🙂

 

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar