مصرف کنندگان بر چه اساسی دسته بندی می شوند؟

مصرف کنندگانمصرف کنندگان

در واژگان انگلیسی کلمه ای هست به نام Millenials که به نسل هزاره اشاره دارد. از این عنوان در ویکی پدیا فارسی به معنی “نسل هزاره” یا “نسل وای/ایگرگ” (نسلی که بعد از X و قبل از Z پدیده آمده است) یاد شده است. امروز به معنی دقیق این واژه می پردازیم تا ببینیم که به چه رده ی سنی از مخاطبان کسب و کار ما استفاده می شود و آیا تاکنون از این واژه در جای صحیح استفاده کرده اید یا خیر! با این مقاله ی جذاب همراه ما باشید.


امروزه مصرف کنندگان جوان، تمایل زیادی به آگاهی از فعالیت بازاریابانی دارند که جمعیت را به اشتباه از لحاظ سن، یا تاریخ تحقیق و داده ها دسته بندی می کنند.

چه باور کنید چه باور نکنید، اولین نسل هزاره هم اکنون در اواخر دهه ی سی سالگی خود بوده و در حال بزرگ کردن فرزندان شان هستند. آنها در سال ۱۹۸۰ میلادی (۱۳۵۸ شمسی) متولد شده اند و مسن ترین آنان هم اکنون ۳۶ ساله است. آخرین متولدین “نسل هزاره” در سال های بین ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ به دنیا آمده اند. (یعنی سال های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۸) . زمانی که کلمه ی “نسل هزاره” توسط بازاریابان به کار می رود بدون شک، درباره ی گروهی صحبت می کنند که در سه فاصله جمعیتی قرار گرفته اند. (دبیرستانی ها، رده سنی ۲۰ و والدین آنها)

اهمیت دلیل استفاده از این کلمه، حتی برای شمایی که بازاریاب هستید و تاکنون از این واژه استفاده نکرده اید، بدین خاطر است که برندها باید مخاطبان هدف خود را نه تنها براساس سن، جنسیت، درآمد و سایر معیارهای عددی محاسبه کنند بلکه باید بدانند که این گروه های جمعیتی رفتار و فعالیت های مصرف کنندگان را چگونه توضیح می دهد.

بسیاری از این تحقیقاتی که درباره ی نسل هزاره ست زمانی ایجاد شده اند که این نسل، برای اولین بار به صورت “مصرف کننده” پدید آمدند. این داده ها درباره ی مصرف کنندگان که بیش تر به ۴۰ سالگی نزدیک ترند (تا ۳۰ سالگی) برای نسل هزاره ای که امروز با آنها سروکار داریم و در محل کار، به آنها می اندیشیم معتبر نیست!

شما به دنبال کدام نسل هزاره هستید؟

اگر ساختار بازاریابی شما بر پایه ی تحقیقاتی استوار است که به نسل هزاره ی قدیم اشاره دارد امتیاز خود را از دست داده اید! شما باید مخاطبان هدف خود را که جوان تر هستند، بیش تر در معرض تکنولوژی قرار گرفته اند و عادت های رسانه ای دارند را درک کنید.

عادت های شخصی و کاری آنها، الگوهای شان، منابع فرهنگی، علایق شان در سبک زندگی و سایر رفتارهای شان را درنظر بگیرید.

مخاطب قراردادن نسل هزاره توسط برندها، مؤثر نخواهد بود اگر سه گروه سنی مختلف در نسل هزاره را به هنگام تشکیل استراتژی بازاریابی محتوای کسب و کارشان موردتوجه قرار ندهند.


 

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar