مضرات استفاده از تکنولوژی برای افراد چیست؟

مضرات استفاده از تکنولوژی هم شاید به همان میزان مزایای آن باشد. در این پست می خواهیم برخی از عادت های بدی را که بدلیل استفاده از تکنولوژی در ما شکل می گیرند بشناسیم.

 

مضرات استفاده از تکنولوژی برای افراد چیست؟

 

مضرات استفاده از تکنولوژی

تکنولوژی باعث شده بیش تر بخش های زندگی برای ما راحت سپری شده و با سلامتی و سهولت پیش رود. در حال حاضر تنها با یک کلیک اطلاعات فراوانی در اختیارمان قرار می گیرد. با اینکه تکنولوژی برای سهولت زندگی انسان ها به وجود آمده، اما تاثیرات منفی را نیز به همراه دارد، به ویژه ابزارهایی که به صورت روزانه مورد استفاده ما قرار می گیرد. شبکه های اجتماعی که روزانه استفاده می کنیم بسیاری از عادت های شخصی ما را تغییر داده است.

در این مقاله برخی از عادت های بد را که با استفاده از تکنولوژی به صورت بد گریبان گیر مردم شده را شرح می دهیم.

 

مطلب پیشنهادی:‌ چطور خیلی سریع از عادت بد دوری کنیم؟

 

سیستم “GPS” و تاثیر آن روی حافظه

در حال حاضر سیستم “GPS” که مربوط به موقعیت افراد است، در جیب همه مردم پیدا می شود، از ماشین ها گرفته تا گوشی های هوشمند دارای این سیستم هوشمند هستند، به صورتی که مردم بدون این تکنولوژی نمی توانند آدرسی را در سطح شهر خود بیابند. با کمک ابزار “GPS” کمک هایی را به صورت اتوماتیکی دریافت می کنید، و حافظه شما بدون استفاده همچنان به استراحت خود ادامه می دهد. محققان در دانشگاه “McGill” گفته اند استفاده افراطی از سیستم “GPS” می تواند تاثیرات منفی روی عملکرد حافظه مردم داشته باشد. افرادی که از این سیستم بهره نمی برند و حافظه خود را مورد استفاده قرار داده اند در مقایسه با دیگر افراد حافظه بهتری دارند. پس از مضرات استفاده از تکنولوژی “GPS” این است که می تواند مشکلاتی را برای مغز شما به وجود بیاورد.

 

ابزارهایی که باعث کاهش تفکر و خلاقیت می شود

با وجود اطلاعات گسترده در اینترنت انسان ها باید توانایی تفکر و خلاقیت بیش تری را به خرج دهند، اما این مسئله عکس این گفته است. دیگران با وجود اطلاعات فراوان در فضای مجازی و اینترنت روز به روز بی حوصله تر می شوند. طبق تحقیقاتی ثابت شده که در صورت نبود اطلاعات گسترده جوانان با جستجو سعی می کنند تفکرات خود را افزایش داده و ابزار جدیدی خلق نمایند. دانشمندان طبق تحقیقاتی با نام “محدودیت روانی” که جهت کسب اطلاعات از مغز صورت می گیرد دریافتند که وقتی اطلاعات دریافتی در میان مردم کم تر باشد بهره وری و خلاقیت بیش تری از خود بر جا می گذارند.

 

موتور جستجوی گوگل و اطلاعات آن

در این روزها اگر در جستجوی کوچک ترین اطلاعاتی بودید بدون کوچک ترین تلاشی آن را در گوگل می یابید. ممکن است این امکان مفید باشد اما در واقع نوعی مشکل هم به شمار می رود. زیرا اطلاعات ما از محیط خود کم شده و حافظه ما مانند یک کارت حافظه شده است که بدون این حافظه اطلاعاتی نداریم و در صورت گم کردن این کارت حافظه ما تبدیل به فردی پوچ می شویم. محققان در دانشگاه هاروارد طبق تحقیقات گسترده گفته اند، تاثیر و تعامل مردم با اینترنت از طریق “Google Effect” بسیار فراوان شده به گونه ای که اینترنت مانند قرصی شده جهت تغذیه ی مغزهای انسان، افرادی که در گوگل دنبال پاسخ به سوالات خود هستند ممکن است پاسخ خود را دریافت کنند اما پاسخ سوالات را سریع فراموش خواهند کرد و برای یادآوری دوباره مجبور هستند دوباره از گوگل بهره ببرند.

 

تاثیر تکنولوژی روی سلامتی

از دیگر مضرات استفاده از تکنولوژی این است که باعث افزایش وزن در مردم جهان شده است.

بله جای تعجب نیست! جالب است بدانید میانگین افرادی که افزایش وزن دارند در اثر استفاده افراطی از اینترنت است، این امر در کشورهای پیشرفته نسبت به دیگر کشورها بیش تر می باشد. با وجود گوشی های هوشمند، تلویزیون های صفحه ای و … مردم تحرک خود را از دست داده و دچار افزایش وزن خواهند شد. طبق تحقیقات صورت گرفته در ۲۷ کشور نشان می دهد کشورهایی که ۱۰ درصد سرمایه را برای توسعه تکنولوژی استفاده می کنند، ۱ درصد از آن سرمایه را برای درمان افراد چاق استفاده می کنند. تکنولوژی باید در مغز انسان تاثیر بگذارد و باعث خلاقیت گردد.

[تعداد: ۶۸    میانگین: ۳.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar