مقایسه مدیریت و رهبری با در نظر گرفتن ویژگی های آنها

مقایسه مدیریت و رهبری

مدیریت و رهبری

همیشه مقایسه مدیریت و رهبری چالش برانگیز بوده است. مهارت های مدیریت و رهبری اغلب در بسیاری از کسب و کارها به صورت یکسان تلقی می شوند. در حالی که این دو به طور ذاتی دارای ویژگی های مشابه بسیاری هستند. تفاوت آنها در این است که همه مدیران رهبر نیستند. اما همه رهبران مدیر هستند. و اینکه یک مدیر کارها را صحیح انجام می دهد. اما یک رهبر کارهای صحیح را انجام می دهد!

مدیریت و رهبری ویژگی های مکملی دارند. که به طور ناگزیر آنها را به یکدیگر متصل می کنند. و هر تلاشی برای جدا کردن یکی از دیگری غیرممکن است. در حالی که کار مدیر برنامه ریزی، سازماندهی و هماهنگی است. کار رهبر القا و ایجاد انگیزه می باشد. در تعاریف و دیدگاه های نظامی، مدیر ژنرال میدان جنگ است. در حالی که رهبر فرمانده کل قوا است. از این رو مقایسه مدیریت و رهبری با علم بر ویژگی های هر یک امکان پذیر است.

ویژگی های مدیر

مدیر مسئول مخابره ی قوانین و فلسفه های شرکت به کارکنان است. برای یک مدیر، روابط او با کارکنان، توسط یک سیستم مدیریت سلسله مراتبی تعیین می شود. و به ندرت از طریق موارد شخصی است. آنها مسئول حفظ عملیات روزانه شرکت می باشند. مدیران عموما بیشتر بر سودآوری سه ماهه توجه دارند. و اغلب بر اساس این محاسبات تصمیم گیری می کنند. مدیران خوب اغلب به عنوان “سربازان خوب” در نظر گرفته می شوند. زیرا به ندرت تصمیم گیری های رده های بالاتر شرکت را مورد سوال قرار می دهند و تنها به اجرای اصول سیاست های خود عمل می کنند.

ویژگی های رهبر

یک رهبر بر روابط بین فردی با دیگر مخاطبین مهم در سایر شرکت ها و همچنین به افراد مورد تحسین در شرکت برای ارتقای نوآوری تمرکز می کند. یک رهبر تصمیمات خود را بر اساس گزارشاتِ سران گروه برای ارزیابی وضعیت کل شرکت و استراتژی های آینده، اتخاذ می کند. یک رهبر واقعی همچنین خط مشی سه ماهه شرکت را نادیده می گیرد. و بیشتر بر سودآوری سالانه تمرکز دارد. و برای چشم انداز بلند مدت سرمایه گذاری می کند. یک رهبر به عنوان یک “انقلابگر نترسدر نظر گرفته می شود. زیرا وضعیت فعلی را به چالش می کشد. و از دادن پاداش های بالا به مشتریان، کارکنان و سهامداران به طور یکسان نمی ترسد.

مقایسه مدیریت و رهبری

گفته می شود که سوال مدیرچگونه” و “چه زمانی” است. در حالی که یک رهبر از “چه چیزی” و “به چه دلیل” می پرسد. در بسیاری از حرفه ها، مدیران و رهبران نقش مشابهی دارند. با این حال اگر رهبر یک شرکت بخواهد شرکت را مدیریت کند – به جای آن که به پتانسیل واقعی خود بپردازد. – آنگاه قطعا از همتایان صنعتش عقب خواهد افتاد. همچنین اگر مدیران از مرزهای خود عبور کنند و به شورش علیه شرکت بپردازند، ممکن است به زودی از کارشان اخراج شوند.

در بعضی موارد، که مدیریت میکرو برای به حداکثر رساندن کارایی ، پرورش مهارت و سازماندهی کارکنان ضروری است، وجود مدیران قوی ضرورت مطلق برای جلوگیری از نرخ بالای گردش و “فرار” نیروی کار ماهر است. یک رهبر خوب همچنین در خط مقدم مبارزه قرار می گیرد و با تمام جنبه های شرکت آشناست، به جای اجبار به وسیله کنترل سلسله مراتبی، از طریق القا رهبری می کند. یک مدیر کامل که موقعیت یک رهبر واقعی را به دست آورد، قادر خواهد بود مردم را به طور موثر هدایت کند. و نقاط قوت و دانش هر فرد کلیدی را در شرکت به دست خواهد آورد.

برای مطالعه بیشتر: آیا شما یک میکرو منیجر هستید؟ همین حالا خود را بیازمایید! [اینفوگرافی]

نتیجه

در آخر لازم به ذکر است که یک کسب و کار براى آنکه به اهداف عالى خود دست یابد، باید به دو مقوله مدیریت و رهبری توجه داشته باشد. چرا که در جهان صنعتى امروز صرفاً برخوردار بودن از مهارت هاى مدیریتى براى موفقیت یک مدیر کافى نیست. بلکه مدیران باید شناختى اساسى از تفاوت میان مدیریت و رهبری داشته باشند. و بدانند چگونه این دو فعالیت براى تحقق موفقیت کسب و کار باید با هم ترکیب شوند. در واقع مقایسه مدیریت و رهبری به درک بهتر تفاوت های عملکردی این دو کمک می کند.

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar