مهارت فردی : آیا می توان بر روی چند کار همزمان تمرکز کرد؟

مهارت فردی

 

مهارت فردی

آیا هنوز هم تنها یک کار انجام می دهید؟ یا به عبارتی SingleTask هستید؟

البته که باید باشید. تمرکز کردن روی یک کارِ مهم، باعث می شود قابلیت بیش تر خود را بر روی آن نهاده و بیش تر سررشته داشته باشید.

به هنگام مطالعه ی این مطلب مشغولِ چه کاری هستید؟ آیا به هنگام نوشتن پیام، ناگهان خودتان را غرق در ایمیل، توییت کردن و یا گوش دادن به پادکست می یابید؟ آیا تلفن همراه، تبلت و یا لپتاپ خود را به هرجا که می روید حمل می کنید؟

زمزمه های”بله” به گوش می رسد. شاید برخی کم تر و برخی بیش تر! فکر می کنید توانایی انجام دادنِ چندکار بطور همزمان نشانِ موثر و کارآمد بودن است؟ اما اینطور نیست! اکنون زمان آن رسیده که فواید انجام دادنِ تنها یک کار را به خاطر بیاوریم. پس این مطلب را از دست ندهید.

موضوع، خود شما نیستید، ذهن شماست!

انجام دادن چندکار بطور همزمان باعث می شود ساعات شلوغی داشته باشید و این با طراحی جسم و ذهن شما همسو نیست. از یک کار به وظیفه ی دیگری منتقل شدن مهارت و بهره وری شما را می کاهد.این می تواند بخاطر نحوه ی جریان خون در مغز ما باشد. رشته های عصبی در مغز انرژی کمی را می توانند ذخیره کنند بنابراین، وقتی که ما فکر می کنیم، مسئله ای را حل می کنیم و یا خاطره ای را به یاد می آوریم ماده خاکستری نیازمند منبع ثابتی از اکسیژن، گلوکز و مواد مغذی می شود.

مشکل اینجاست: اگر شما بصورت همزمان چند بخش متفاوت از مغزتان را بکار گیرید، خون ورودی باید به آن بخش های مختلف مغز توزیع شود. خب همین اتفاق، از کیفیت و حجم سوختی که صرف هر یک از وظایف شما می شود می کاهد.

انجام چند کار بطور همزمان، می تواند موقتاً باعث کاهش آی کیوی شما شود

برخی از قدیمی ترین مطالعات در این زمینه به ایالات متحده آمریکا برمی گردد. یکی از پراستنادترین این مطالعات توسط دکتر Glenn Wilson انجام شده که بعدها در دانشگاه لندن به عنوان روانپزشک مشغول به کار بود. ویلسون دریافته بود کارکنانی که به هنگام کار مورد مزاحمت های تماس تلفنی، ایمیل و پیام کوتاه قرار می گیرند بیش تر از یک فرد سیگاری، در معرض از دست دادن آی کیو هستند. روش تحقیق او شامل ۸۰ آزمایش کلینیکی می شد که هربار در طول روز، آی کیوی کارکنان را می سنجید. کار ویلسون نشان داد که انجام دادن چندکار بطور همزمان می تواند بطور موقت آی کیوی افراد را (مردان ۱۵ درصد، زنان ۵ درصد) کاهش دهد. تقریباً برابر است با از دست دادن یک خواب آسوده در شب!

راهکار پیشنهادی این است که دوره های کاری خود را ساده تر کنیم. این نکته را مدام به یاد آورید: جریان گردش خون به مغز، نمی تواند به یکباره عرضه ی مطلوبی به سایر بخش های مغز داشته باشد. ما در هر لحظه می توانیم تنها بخش های کوچک تر مغز را فعال کنیم.

تصمیم بگیرید که چه کاری مهم تر است

در طول انجام کارهای روزانه ی خود، مراقب زمان باشید. بنابراین می توانید مزاحمت ها را تا حداقل کاهش داده و به تمام پتانسیل بالقوه ی خود دست یابید. SingleTask بودن (انجامِ یک وظیفه) به شرطی درست است که با مهم ترین کار شروع کنیم. برای دستیابی به موفقیت بیش تر، لازم است تفاوت بینِ “مهم” و “فوری” را درک کنیم. مسئولیت های جدی احتمالاً با به صدا درآمدن تلفن و یا نوتیفیکیشن ایمیل اتفاق نمی افتد و لازم است تا تمرکز خود را بر آنها قرار دهید.

زمانی که تعیین کردید چه کاری در لیستِ “باید”های شما اهمیت بیش تری دارد منحصراً روی آن کار کنید تا وقتی که به اتمام برسد. سپس به انجام کارِ بعدی بپردازید.

همیشه که نباید از شنبه شروع کرد. از همین فردا این برنامه ریزی را برای خود آغاز کنید. می توانید از تجربیات خود در این مسیر برای ما بگویید. موفق باشید.

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
علی
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
علی
مهمان
علی

ممنون استفاده کردیم.