مهارت فردی : چگونه سر صحبت را با افراد غریبه باز کنیم؟

مهارت فردی یعنی بتوانیم امروز را برای خودمان بهتر از دیروز بسازیم. این موضوع مهارت های زیادی را شامل می شود که در این پست به شبکه سازی و ایجاد ارتباط موثر با دیگران می پردازیم.

 

مهارت فردی : چگونه سر صحبت را با افراد غریبه باز کنیم؟

 

مهارت فردی

خواه قبول کنید؛ خواه نه؛ small talk یا همان صحبت های مودبانه درباره ی مسائل بی اهمیت و کم ارزش که بخصوص در محیط ها و مناسبت های اجتماعی ایجاد می شود بخشی جدایی ناپذیر از موفقیت هستند.

چه در حال مکالمه با مشتری بالقوه باشید، چه در حال شبکه سازی یا مقدمه چینی برای فروش باید قادر باشید از طریق مکالمات معمول تفاهم هایی را با مخاطب تان ایجاد کنید.

مفهوم Small Talk

small talk یا همان صحبت کوتاه که در فارسی ایجاد کردیم، صحبتی غیررسمی و سبک است. از این نوع مکالمه معمولاً زمانی استفاده می شود که شناخت خیلی خوبی از طرف مقابل خود نداریدو مثل موقعیت هایی در شبکه سازی و یا رویدادهای اجتماعی.

چگونه صحبت کوتاه ایجاد کنیم؟

چهار استراتژی وجود دارد که به شما در ایجاد مکالمه ی کوتاه در هر شرایطی کمک می کند. در ادامه می خوانید:

ابتدا، سوالاتی باز بپرسید

دوم، شنونده ای فعال بودن را تمرین کنید

سوم، تلفن همراه تان را از خود دور کنید

چهارم، علاقه و اشتیاق خود را نشان دهید

موضوعاتی خوب برای صحبت کوتاه

داشتن یک موضوع خوب برای صحبت های کوتاه، نه تنها باعث می شود مکالمات خوبی را تجربه کنید بلکه کمی از استرس و اضطراب تان را که بخاطر قدم نهادن در محیطی ناآشنا ایجاد شده بود رها می سازد.

لوکیشن و محل برگزاری

درباره ی پیرامون خود بحث کنید. در یک هتل و یا خانه ی زیبا به سر می برید؟ محل کنفرانسی که حضور دارید زیباست؟ آیا محلی که در آن قرار گرفته اید قابل توجه منطقه است؟ آیا اخیراً در همان اطراف جایی دنج را یافته اید؟

سرگرمی

درباره ی چیزهایی که از آنها لذت می برید صحبت کنید و بگویید چه چیزهایی را در لیست خود جای داده اید. این سرگرمی می تواند شامل علاقه ی شما به تبلیغات Netflix باشد. یا آخرین فیلمی که مشاهده کرده اید. شاید آخرین بازی که ملحق شده و یا آخرین کتابی باشد که مطالعه کرده اید.

 

هنر

اگر کسی که مشغول صحبت کردن با وی هستید از علاقمندان به هنر باشد از آنها بپرسید که از کدام موزه ها دیدن کرده و کدام یک از آنها را برای بازدید پیشنهاد می دهند. ببینید اگر به نقاشی علاقمندند از چه نمایشگاهی دیدن کرده اند و به دیدن شما هم پیشنهاد می دهند. از آنها بپرسید که علاقمندی آنها به این موضوع چگونه شکل گرفته است.

غذا

غذا یکی از بهترین موضوعات صحبت کوتاه برای مکالمه است زیرا معمولاً همه ی انسان ها غذا خوردن را دوست دارند. از آنها بپرسید که کدام رستوران ها را برای رفتن پیشنهاد می دهند و چه غذایی برای سفارش دادن بهتر است. اگر متوجه شدید که چندان علاقمند به غذای بیرون نیستند بپرسید که کدام غذاها را مایلند در منزل درست کنند. از سناریوی این چنینی برای پختن غذای خود ایده بگیرید. مثلا بگویید که در یک جشن خانگی میزبان ۵ نفر هستید. ۲ نفر از آنها گیاهخوارند و یک نفر نباید گلوتن مصرف کند. بپرسید که چه غذایی پیشنهاد می کنند.

 

برخی دیگر از موضوعات مناسب برای صحبت کوتاه، هوا، کار، ورزش و مشغولیت ها می باشد. بطور مثال می توانید از آب و هوای شهری که آنها ساکن هستند سوال بپرسید. آیا با آب و هوایی محلی که شما زندگی می کنید متفاوت است؟

یا درباره ی ورزش هم همینطور. برخی افراد می توانند کل روز را راجع به ورزش برای شما صحبت کنند. اما برای ایجاد چنین شرایطی باید دقت کنید که آیا همه ی افراد حاضر در جمع علاقمند به ورزش هستند یا خیر.

 

موضوعاتی که باید در صحبت کوتاه اجتناب کنید

با اینکه همه ی شرایط از هم متفاوتند اما پنج موضوع هست که اگر از آنها دوری کنید خیلی شرایط بهتر می شود. زیرا شاید شخص مقابل شما احساس راحتی از بحث کردن پیرامون این بحث ها نداشته باشد. مخصوصاً اگر در این باره موافق هم نباشید!

۱- سیاست

۲- ظاهر فیزیکی

۳- مذهب

۴- سن

۵- هر چیزی که برای مخاطبان خاص ایجاد شده باشد

 

 

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
عباس طاهریامیرحسین
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
امیرحسین
مهمان
امیرحسین

سیاست عشق مردم ایران است.مردم ایران سیاسیند.ولی در مورد سیاست حرف زدن ممکنه اختلاف نظر پیش بیاره.منم موافقم کمتر در مورد سیاست حرف بزنیم.

امیرحسین
مهمان
امیرحسین

مذهب هم اکثریت مردم ایران شیعه اند.ومشکلی ندارند.این نصیحت به درد مناطقی مثل کردستان و سیستان بلوچستان میخوره که چند مذهبی اند

عباس طاهری
مهمان
عباس طاهری

بسیار عالی بود