مهارت فردی : ۶ کاری که امسال نباید انجام دهید!

مهارت فردی و تغییرات شخصی امری هستند که به هر فردی در دستیابی به موفقیت کمک می کنند. در این پست هم به نکاتی در خصوص تغییر و کارهای مفید صحبت می کنیم.

 

مهارت فردی : 6 کاری که امسال نباید انجام دهید!

 

مهارت فردی

 

به همین سادگی، نیمی از اولین ماه سال جدید ۹۶ در حال سپری شدن است. تاکنون چقدر توانستید در راستای اهداف تان پیش بروید؟ چقدر به اهداف سالانه ی خود نزدیک شده اید؟ مهم تر از همه ی اینها، به چه چیزهایی هنوز دست نیافته اید؟ آیا مهارت فردی در شما بهبود می یابد؟

بهتر است امسال از انجام ۶ کار پرهیز کنید تا هم مهارت فردی درون تان تقویت شده و هم تفاوت عظیمی را در زندگی خود ایجاد کنید. بعدها خواهید دید که این تغییرات کوچک چقدر در موفقیت تان تأثیرگذار بوده اند.

 

۱- از مطالعه ی تک تک واژه های کتاب خودداری کنید

فکر نکنید اولین مورد، ساده است! یا فکر نکنید که حتما کتاب را باید با لذتِ لمس کردن تک تک واژه ها خواند! شما در دنیای واقعی زندگی می کنید که هر آن چالش های جدیدی را پیش روی تان قرار می دهد نه در یک جهان رؤیایی که همه چیز پیرامون لذت بردنِ شما بچرخد! هیچ چیزی قرار نیست منتظر شما بنشیند. این شمایید که همانطور که زمان می گذرد باید خودتان را بهتر آماده کنید.

یکی از این نوع آماده شدن ها برای توسعه مهارت فردی تان، می تواند نخواندنِ تک تک کلمات کتاب باشد! پیشنهاد می کنم به سخنان Tail Lopez در تد، گوش دهید تا ببینید که چطور می توان یک کتاب را در یک روز مطالعه کرد! بعد خواهید دید که تاکنون مرتکب اشتباه می شدید!

۲- از برنامه ریزی کردن هر دقیقه از روز پرهیز کنید

شاید بسیاری از شما هم برنامه ریزی روزانه ی کامل و دقیق بر ساعت را صحیح بدانید و گمان کنید که وقتی برای تک تک دقایق برنامه داشته باشید کارها روی روال پیش خواهد رفت! اما چنین نیست دوست عزیز.

خیلی اتفاق ها در زندگی، قابل پیش بینی و برنامه ریزی نیستند. پس امسال دست از این رفتار بردارید! اهداف هفتگی و روزانه داشته و تعیین کنید که در هر روز و هفته قصد دستیابی به چه چیزی را دارید. اما دقت کنید که این برنامه ها برای تغییر آماده بوده و منعطف باشند.

۳- از دوری کردن از ورزش خودداری کنید

اگر هر روز ورزش را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید انرژی خیلی بیش تری را درون خود احساس خواهید کرد. بدین ترتیب می توانید فعالیت های سازنده و مهم خود را هم افزایش دهید. الخصوص اگر همزمان با کارتان دانشجو هستید گمان نکنید که ورزش، زمان بیش تری را از شما می گیرد، بلکه می تواند انرژی بیش تری ایجاد کرده و بهره وری تان را برای انجام کارهای بیش تر افزایش دهد.

۴- از انجام کارهای کم ارزش خودداری کنید

شاید با اینکه زمان بندی های محدودی داشته باشید اما احتمالاً شما هم بخشی از زمان خود را روی چیزهایی که اصلاً اهمیت ندارند صرف می کنید. با اینکه قریب به یک ماه از ابتدایِی سال در حال سپری ست اما تصمیم بگیرید که روی چیزها و فعالیت های مهم تر تمرکز کنید. یک فعالیت مکرر که هیچ ارزش اضافی را به شما نمی بخشد حذف کرده و بجای آن مسائل مهم تر را به عهده بگیرید.

۵- از نادیده گرفتن مفهوم “The Slight Edge” خودداری کنید

یکی از بهترین کتاب هایی که می توان مطالعه کرد کتاب The slight edge از Jeff Olson است. این دو کلمه ی انگلیسی مفهومِ “تمرکز کردن روی چیزهای ساده” را منتقل می کنند و تأکید می کند که مهم نیست این کارِ ساده، زمان کمی را هم به خود اختصاص دهد!

با تمرکز روی چنین فعالیت هایی بطور مداوم به آنچه می خواهید در زمان های خیلی طولانی تری دست خواهید یافت.

پس بجای اینکه یک ماه را به یک کتاب اختصاص دهید، هر روز ۱۰ صفحه کتاب بخوانید! و این اصلاً مهم نیست که چه کتابی ست. با گذشت زمان، دستاورد بیش تری با اینکار کسب کرده و مهارت فردی خود را توسعه داده اید!

کارهای بزرگ را در یک روز هفته انجام ندهید! در طول دستیابی به هدف، پیشرفت را احساس کنید.

۶- از تفکر منفی خودداری کنید

در ذهن، ظرفیت دستیابی به هر چیزی که می تواند فکر کند وجود دارد. بنابراین اگر فکر کنید که نمی توانید، هرگز نخواهی توانست!

پس از منفی فکر کردن دست بردارید. زیرا شما را از آنچه که قابلیت دستیابی دارید محدود می سازد.

تغییر

 

تغییر

موارد زیر، رایج ترین تغییراتی هستند که بزرگ ترین اثرات را در زندگی شما ایجاد می کنند. با پدیده فکر مهتر همراه باشید و اگر موردی هست که فکر می کنید در این لیست جای ندارد، با ما در میان بگذارید.

 

۱- مراقب ذهن خود باشید

افکار شما تعیین می کند که چطور احساس کنید و احساسات شما، اقدامات و فعالیت های شما را منجر می شوند.

اگر افکارتان مملو از شک و تردید به خودتان باشد، غیرممکن است که بتوانید احساس اعتماد به نفس و خودآگاهی را در خود احساس کنید. اگر بتوانید به طریقی که درونی با خودتان صحبت می کنید با دیگران حرف نزنید، یعنی قابلیت تغییر را دارا هستید.

زمان می برد تا بتوانید افکار خود را مجدداً برنامه ریزی کنید. اما خودآگاهی مرحله ی اول آن است. درباره ی افکار خود آگاه تر باشید. از خود بپرسید: چه چیزی در ذهن من است؟ چرا؟ آیا افکاری که در سر می پرورانم به من کمک می کنند؟

۲- “چیزی که احساس می کنید” را از “کاری که انجام می دهید” مجزا سازید

زمان می برد تا واقعاٌ احساسِ واقعی خود را اعتراف کنید. مراقب ذهن خود بودن بدین معنی نیست که احساسات خود را نادیده بگیرید یا پنهان کنید! خیر. اما باید بتوانید احساسات خود را از فعالیت های خود تفکیک کنید. فعالیت های شما تصمیمات کاملاً مجزایی هستند.

برای مثال، اگر من از همکار خود که باهم بر روی یک پروژه کار می کنیم ناامید باشم، می توانم به ناامیدی خود اعتراف کرده و سپس بطور مجزا به نحوه ی مدیریت کردن آن، تصمیم بگیرم. یا اگر دوستی، تعهدات خود را از دست داده و باعث عصبانی شدن شما می شود بجای اینکه آن را نادیده بگیرید یا به دوستیِ خود پایان دهید، انتخاب کنید که باز باشید و تاثیرات فعالیت های او را در رابطه موردنظارت قرار دهید.

 

۳- دست از مقایسه کردن بردارید

همیشه کسی هست که پول بیش تری دارد، مدال های بیش تری برنده شده است. موفقیت بیش تری را تجربه کرده و درجات والاتری را به خود دیده است. این بازیِ مقایسه ای مداوم، بدین معنی ست که شما هرگز اندازه گیری نمی شوید!

سعی کنید مفهوم واقعی را در تلاش های خود بیابید.

۴- در ابتدای هر روز، زمانی را صرف خودتان کنید

زمان، عظیم ترین داراییِ ماست. اگر آگاهانه و هدفمند از آن استفاده کنیم، فرصت زندگیِ بهتری که خواستارش هستیم را از آنِ خود می کنیم. چند دقیقه را صرف فکر کردن به اینکه می خواهید روزِ خود را چگونه سپری کنید بکنید. عبارت و شکرگزاری، مدیتیشن، ورزش کردن می توانند برخی از این فعالیت را دربر بگیرند.

تاثیرات این زمانِ به ظاهر کم را می توانید در روز، هفته و سال ها مشاهده کنید.

۵- هر هفته، یک کار جدید انجام دهید

روزهای یکسان، قابل پیش بینی و عادت ها، ما را در یک وضع حفظ می کنند پس سعید کنید بطور هفتگی، یک تغییر کوچکی که دوست دارید را به فعالیت های خود اضافه کنید. برای مثال، در صورت تمایل می توانید درس های آشپزی فرا بگیرید و در منزل خود تغییراتی را ایجاد کنید. با امتحان کردن یک کار کوچک موردعلاقه در روتین خود تغییراتی را اعمال کنید.

 

۶- حتی وقتی قصد صحبت کردن هم دارید، گوش دهید

گوش دادن یکی از قدرتمندترین ابزار یادگیری و ایجاد کننده ی روابط است که شخصاً هم مهارت فردی را توسعه می بخشد.

سوال بپرسید و واقعاً صمیمانه به پاسخ ها گوش دهید. افراد بسیاری هستند که به هنگام شنیدن اولین جملات، به دنبال مرتب کردن سخنان خودشان در ذهن می گردند و از ادامه ی صحبت های طرف مقابل دست می کشند. وقتی کسی در حال صحبت است شما نباید به چیزی که قرار است بگویید فکر کنید. باید فقط و فقط به صحبت های وی گوش دهید، درک کنید. در صورت لزوم، مجدداً سوال بپرسید. سپس زمان برای تفکر و ابراز عقاید خود خواهید داشت.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar