مهارت های رهبری که اگر در مدیرتان نمی بینید، باید رهایشان کنید!

مهارت های رهبری متعددی برای رهبر خوب شدن نیاز هست. اما برخی از سایرین مهم ترند!

 

مهارت های رهبری که اگر در مدیرتان نمی بینید، باید رهایشان کنید!

 

مهارت های رهبری

طبق بررسی های Gallup poll در سال ۲۰۱۴ ، شرکت ها ۸۴ درصد مواقع افراد اشتباهی را در جایگاه و سِمَتِ مدیریت و رهبری قرار می دهند که این رقم بسیار سرسام آور است!

جالب این است که در سال ۲۰۱۵، بررسی توسط همین Gallup poll نشان می دهد که ۷۰ درصد از کارکنان شرکت ها، رها شده اند! (بدین معنی که هیچ درگیری و تمایلی برای کارها ندارند!)

حتی اگر هنوز هم قانع نشده اید جالب تر است بدانید که اولین دلیل برای ترک محیط کاریِ کارکنان، -که اخیراً در مقالات بسیاری به این مبحث پرداختیم- بخاطر رفتارِ مستقیم با مدیرشان بوده است!

مطلب پیشنهادی: سه دلیل اصلی ترک محیط کار کارکنان!

 

نتیجه ی این بررسی و آمارها این است که می فهمیم این جایگاه های مدیریت، لایقِ این افراد نبوده است! بدین ترتیب برای ما انگیزه شد تا بدنبال ویژگی های برجسته ای که یک مدیر موفق باید در وجود خود داشته باشد را پیدا کنیم. شما هم اگر از مدیر خود ناراضی هستید و عدم این ویژگی ها را در آنها می بینید پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر، محل کارتان را ترک کنید!

اگر می پرسید “پس مشغولِ چه کاری شوم؟ ” مطالعه ی تگِ کاریابی را در همین وب سایت به شما پیشنهاد می دهیم:

مقالات کاریابی

 

۱- مهارت ارتباطی بالا

نه تنها رهبران اغلب به ارتباط گرفتن نیاز پیدا می کنند؛ بلکه ارتباط آنها باید ساده و واضح باشد. مردم از سخت کوشی هراسی ندارند، آنها از شکست می ترسند و مهارت های ارتباطیِ آشکار و خوب نشان می دهد که مدیر، نه تنها از نیازها آگاه است بلکه نحوه ی دستیابی به آن را هم می شناسد. همین امر اعتماد به نفس و قوت را هم در پتانسیل های خودِ رهبر و هم در اعضای تیم ایجاد می کند.

وقتی مدیران میزان موفقیت شدن شان را به اعضای تیم نشان دهند، آنها هم به توانایی های رهبر بیش تر اعتماد کرده و در نتیجه برای رسیدن به اهداف بیش تر کمک می کنند.

 

۲- مهارت مربیگری بالا

اغلب اوقات، افراد با مهارت تکنیک و فنی بالا هستند که ارتقای جایگاه می گیرند. اما تیم نمی تواند تنها به سطح خلاقیت مدیر اکتفا کرده و موفق شود! رهبران باید بتوانند تخصص و تجربیات خود را با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارند. تحت چنین شرایط است که سطح مهارت خلاقیت شان را به چندین مرتبه افزایش می دهند. یکی از این چالش ها را می تواند معمولاً در حوزه ی ورزش ببینید. باید تفاوت زیادی که بینِ “کسی که کاری را به خوبی انجام می دهد” و “کسی که به دیگری به خوبی انجام دادنِ همان کار را آموزش می دهد” هست را درک کنید.

مطلب پیشنهادی: سوالات چالش برانگیز برای مدیران

 

۳- مهارت های پرورش بالا

رهبران باید تیم خودشان را توسعه دهند. این نه تنها عملکرد تیم را بهبود می بخشد بلکه نرخِ ماندگاری را هم افزایش می دهد. زیرا همانطور که در مقاله ی گذشته بررسی شد، “فرصتِ رشد ندادن به کارکنان” یکی از اصلی ترین دلایلی ست که باعث ترکِ کارکنان می شود.

مطلب پیشنهادی: به چه دلایلی کارکنان محیط کار را ترک می کنند؟

اینکه کارکنان تخصص و کهارت فنی بالایی دارند، دلیلی بر این نیست که بتوانند سایر اعضا را پرورش داده و آموزش دهند. بطور مثال، بسیاری از افراد با مهارت فنی بالا می بینند که فرآیند بسیار کند پیش می رود و شکیبایی لازم برای این کار را در خود نمی بینند!

۴- توانایی شبکه سازی بالا

رهبری، بطور کامل درباره ی اثربخشی صحبت می کند و یکی از بزرگ ترین منابع اثربخشی از شبکه سازی ایجاد می شود. زنجیره های شبکه ای بالایی داشته باشید تا یک مدیر برای نشان دادن مهارت های ارتباطی اش استفاده کند که در نهایت، مخاطب ارزشِ همکاری و تعاون را درک نماید.

ببینید که مدیران زمان کافی برای شبکه سازی ندارند؟ یا ارزشی را برای شبکه ی خوب قائل نمی شوند؟

 

مطلب پیشنهادی: چطور اثربخشی موثر ایجاد کنیم؟

 

۵- مهارت های همدلی بالا

قدرت دلسوزی و همدلی به شما اجازه می دهد تا خودتان را در جایگاه فرد مقابل قرار دهید. این قدرت به شما کمک می کند تا ارتباطات خیلی قدرتمندتری با تیم خود ایجاد کنید. وقتی موقعیت و دیدگاه سایرین را درک کنید، بهتر می توانید ایده ها و افکارتان را برای درک ساده ی آنها ارائه دهید. این موضوع یکی از رازهای افزایش درگیری ست.

 

مطلب پیشنهادی: تفاوت نگرش کارکنان و مدیران

 

۶- مهارت های تیمی بالا

افراد تنها (کسانی که ترجیح نمی دهند زیاد با دیگران وقت سپری کنند) معمولاً رهبران خوبی از آب درمی آیند. افراد این چنینی را که نقش خوبی در تیم ایفا می کنند شناسایی کنید. این دسته افراد معمولاً با دیگران به خوبی همکاری کرده و مزایای کارهای گروهی را بهتر درک می کنند. نه تنها، بهتر با تیم شان کار می کنند بلکه قادرند تیم هایی را ایجاد کنند که به خوبی باهم کار کرده و نتایج بهتری به ارمغان می آورند.

مطلب پیشنهادی: افراد درونگرا چطور مدیر موفق شوند؟

 

۷- فروتنی زیاد

همه مدیران و رهبران، باید اعتماد به نفس کافی برای توانایی های خودشان داشته باشند اما زمانی که این اعتماد به نفس تبدیل به تکبر شود مشکلات آغاز می شوند. برای مثال، وقتی که این افراد درباره ی دستاوردها و موفقیت هایی که کسب کردند صحبت می کنند همه ی “ما” ها تبدیل به “من” می شوند. در حالیکه افراد فروتن و خاکی، به دیگران هم ارزش قائل می شوند، مشارکت ها را قید می کنند و به دنبال این نیستند که همه ی اعتبار را به نام خودشان بدست بیاورند.

 

[تعداد: ۳    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar