• ژانویه 27, 2020

مهارت کارآفرینی : چرا کارآفرینان باید مهارت نویسندگی داشته باشند

مهارت کارآفرینی

مهارت کارآفرینی

به عنوان یک کارآفرین، فکر می کنید واقعاً به چه چیزی نیاز دارید؟ به نظر شما هر کارآفرین بیش تر خواستار چه چیزی ست؟ خصوصاً برای کسب و کارش. پاسخ این سوالات تنها یک کلمه است و آن کلمه “توجه” می باشد.

البته توجه نه به معنیِ خودشیفتگی و اینکه همه به من نگاه کنند! وقتی می گوییم همه ی کارآفرینان به توجه زیادی نیاز دارند منظور ما این است که “توجه” کلید اصلی همه ی چیزهایی ست که کارآفرینان می خواهند و نیاز دارند. همه چیز با توجه آغاز می شود.

نیاز دارید که محصولات و خدمات خود را بفروشید؟ خب با جلب توجه مردم شروع کنید. سپس می توانید به آنها نشان دهید که محصول و خدمات شما چگونه برای آنها سود و مزیت ایجاد می کند. بعد، می توانید آنها را به سمت “خرید” هدایت کنید. می خواهید بهترین استعدادها را به سمت سازمان خود جذب کنید؟ پس باید توجه شان را به خود جذب کنید. سپس نشان دهید تا بدانند که چرا باید بخواهند تا به شرکت شما ملحق شوند. قصد دارید پول تان را افزایش دهید؟ باز هم توجه ها را به خود جلب کنید.

به دنبال پوشش رسانه ای هستید؟ همین موضوع خودش به تنهایی درباره ی “توجه” است و همینطور برعکس! یعنی اگر قبل از هر چیزی، توجه رسانه ها را به خود جلب نکنید، چیزی به دست نخواهید آورد. می خواهید در کنفرانسی صحبت کنید؟ یا برای محصول و شرکت خود به دنبال اعتبار و قدرت هستید؟ اگر نتوانید توجه مردم را درباره ی چیزی که قصد صحبت کردن راجع به آن را دارید به خود جلب کنید، مردم از کجا بدانند که باید به شما گوش فرا دهند؟

می بینید به کجا پیش می رویم؟ راه های بسیار بسیار زیادی برای جلب “توجه” مردم هست. اما به تجربه ی شخصی خودم (Tucker Max) نویسندگی و انتشار کتاب نه تنها بهترین راه برای جلب توجه است – بلکه یکی از راهکارهایی ست که توسط کارآفرینان بیش ترین استفاده را داشته است.

کتاب، چطور می تواند توجه ها را به خود جلب کند؟

کتاب، برای جلب توجه گزینه ی بسیار خوبی ست زیرا، یک ابزار بازاریابی با هدف چندگانه است که با توانایی های ویژه و منحصربفرد می تواند “توجه” ها را به خود ایجاد کند و شما می توانید آن را به هر چیزی که می خواهید تبدیل کنید. هر چیزی مثل فروش، رسانه، بازاریابی دهان به دهان، قدرت و … خب، حالا سوال اینجاست. یک کتاب چگونه نظرِ شخص را به خود جلب می کند؟ ۴ راهِ اصلی وجود دارد.

۱- کتاب، به شما اعتبار، قدرت و تخصص می دهد

افراد زیادی هستند که دوست دارند بگویند “کتاب، کارت ویزیت جدید است.” اما من مخالفِ این جمله م زیرا همه ی انسان ها کارت ویزیت مخصوص به خود را دارا هستند. شما می توانید با وارد شدن به هر دفتری، کارت ویزیت بیابید. اما نمی توانید با وارد شدن به هر دفتری، نویسنده ی کتاب پیدا کنید!

من بیش تر دوست دارم بگویم که کتاب، یک مدرک دانشگاهیِ جدید است! و باید هم باشد. حدود ۴۰ سال پیش، تنها حدود ۱۰ درصد از مردم مدرک دانشگاهی داشته اند. اگر شما هم یکی از آن را داشتید، یک نشان عظیم از اعتبار و قدرت شما بوده و معنای خاصی داشته است. اما امروز، همه وارد دانشگاه می شوند و دیگر نشان و ارزش خاصی را به همراه ندارد. خب، پس امروزه نشانِ قدرت و اعتبار داشتن چیست؟ نشان ی که قابل اعتماد باشد و کمیاب چیست؟ پاسخ ما، نوشتن کتاب و انتشار آن است.

کتاب، شما را برای موردقضاوت واقع شدن تنظیم می کند. شما واقعاً نمی توانید وانمود کنید که مسیرتان را به سمت نوشتن یک کتاب خوب تغییر داده اید. چه بدانید درباره ی چه چیزی صحبت می کنید؛ چه ندانید! کتاب، نشان می دهد که شما می توانید به چیزی متعهد باشید و چیزهایی را دنبال کنید. نشان می دهد که شما می توانید چیزهایی را که سخت و باحیثیت بوده و نیازمند مهارت های زیادی هستند را به اتمام برسانید.

موردقضاوت واقع شدن ریسک دارد و به همین دلیل است که بخاطر یک کتاب خوب، اعتبار کسب می کنید. کتاب، شما را در جایی قرار می دهد که بسیاری از مردم تمایلی به رفتن به آنجا را ندارند – اینجا یعنی موردقضاوت واقع شدن!- معمولاً کارهای زیادی هم می طلبد.

کتاب، از شما می خواهد که از چیزی سردربیاورید و باید قادر باشید که این توانایی را به کل دنیا نشان دهید. اگر کتابِ احمقانه ای بنویسید مردم جهان گمان می کنند شما احمق هستید. اما اگر کتابِ شما کتاب خوبی باشد، مردم خواهند گفت که شما انسان هوشمندی هستید.

بسیاری از مردم تمایلی به این ریسک پذیری، آمادگی برای موردقضاوت واقع شدن و نشان دادنِ دانش کامل یا ناقص شان به کل دنیا ندارند!

۲- کتاب، قابلیت دیده شدنِ شما را افزایش داده و پوشش رسانه ای را منجر می شود

وقتی رسانه درباره ی موضوعی دیدگاه می خواهد، به سمت چه کسانی می رود؟ قطعاً متخصصان. خب از کجا می دانند که چه کسی متخصص است؟ زیرا متخصصان کتاب می نویسند. نظردهندگان و صاحب نظران برای بلاگ ها پست می نویسند.

اگر شما کتاب داشته باشید، ۱۰ برابر به پوشش رسانه ای نزدیک تر هستید.

چه تعداد افراد در حوزه ی خودتان دیده اید که تنها بخاطر نوشتن کتاب، توجه زیادی را به خود جلب کرده باشند؟ حتی شاید دانشِ شما بیش تر از آنها باشد، اما به اندازه ی آنها توجه جلب نکرده اید! زیرا آنها فقط کتاب نوشته اند. اگر می خواهید در حوزه ی خود بیش تر دیده شوید، متخصص و معتبر بودن کلید اصلی ست.

۳- کتاب، کمک می کند تا دیگران شما را پیدا کنند

گوگل، برترین موتور جستجو در سطح اینترنت است، به دنبال آن، یوتیوب قرار گرفته است. حدس بزنید که رتبه ی سوم از آنِ کیست؟ آمازون!

حتی مرتبط تر با کارآفرینان، آمازون موتور جستجوی شماره ی ۱، به هنگام جستجوی خدمات و محصولات می باشد.

این موارد به چیزی فراتر از توجه می رسند. تبلیغات می تواند توجه را به خود جلب کند. اما هیچ کس برای تصمیم گیری درباره ی خرید کالا یا خدماتی، به جستجوی تبلیغات نمی پردازد. وقتی مردم به دنبال اطلاعات درباره ی خرید یک محصول باشند به سراغ متخصصان یا افراد معتبر می روند. اولین جایی که مردم فکر می کنند می توانند به اطلاعات موردنظر از طریق افراد متخصص دست یابند کجاست؟  آنها به فردی نگاه می کنند که درباره ی همان موضوع، کتابی را نوشته است.

داشتن یک کتاب خوب، مردم را به سمت شما می آورد. به مردم اجازه می دهد تا دقیقاً بدانند شما چه کسی هستید و به آنها نشان می دهد تا بدانند که شما چطور می توانید به آنها کمک کنید. این بهترین ابزار بازاریابی ست که تاکنون از آن نه فقط برای ساختن برندتان بلکه بخاطر جذب مشتری هم استفاده کرده اید.

۴- کتاب، به مردم کمک می کند تا درباره ی شما صحبت کنند

هیچ روش بازاریابی بهتر از دهان به دهان وجود ندارد. وقتی کسی که به او اعتماد دارید به شما می گوید تا از چیزی استفاده کنید، شما گوش می دهید. بدانید هر چیزی که به دیگران کمک کند تا درباره ی شما و کسب و کارتان صحبت کنند بهترین ابزار بازاریابی ست. نوشتن کتاب، باعث می شود که بازاریابی دهان به دهان بیش تر از هر زمان دیگری بهتر باشد.

این به خاطر این است که باعث می شود داستان شما بر سر زبان مردم و بین کلمات شان قرار بگیرد. وقتی مردم درباره ی شما صحبت می کنند دقیقاً چیزهایی را می گویند که شما از آنها می خواهید بگویند. یک کتاب خوب، باعث می شود که مردم کلمات شما، عبارات و ایده های شما را (در کتاب) مدام تکرار کنند.

اگر می توانید کتابی را برای مردم بنویسید که برای آنها ارزشمند باشد آنها درباره ی کتاب شما با دیگران (کسانی که همین مشکل را دارند) صحبت خواهند کرد. چرا؟

زیرا باعث می شود تا خودشان “خوب” به نظر بیایند. این دقیقاً نحوه ی کارِ “بازاریابی دهان به دهان” است. بله وقتی اطلاعات باارزشی را که در کتابی خاص گنجانده شده به دیگری منتقل کنم، خودم خوب به نظر می آیم.

کتاب، توجه را به پول تبدیل می کند

“توجه” خوب است اما بسیاری از کارآفرینان فقط به دنبال آن نیستند. ذاتاً کارآفرینان به این دلیل دنبال توجه هستند که بتوانند آن را به پول تبدیل کنند. چیزی که در ابتدای مطل بگفتیم را به یاد داشته باشید: کتاب، یک ابزار بازاریابی با هدف چندگانه ست که توجهی را ایجاد می کند که شما می توانید آن را به هر چیزی که می خواهید تبدیل کنید. اصلاً در قالب یک مفهوم ساده تر می شود: کتاب = توجه = پول

امیدوارم این مقاله مفید واقع شده باشد

[تعداد: ۷    میانگین: ۳.۹/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar