موانع ورود به بازار

موانع ورود به بازار

موانع ورود به بازار

در اقتصاد، موانع ورود به بازار ، به منظور جلوگیری از ورود رقبای بالقوه به بازار طراحی شده اند. برخی موانع ورود به وسیله دولت اعمال می شوند، و برخی دیگر می تواند به هزینه ها مربوط باشد. این موانع موجب ساختارهای مختلف بازار مانند انحصارات یا انحصارات چندجانبه (چند شرکت) می شوند. مخابرات و لجستیک های بین المللی دو صنعت با بالاترین موانع ورود به بازار هستند.

انواع موانع ورود به بازار

۱. هزینه های سرمایه

سرمایه گذاری های جدید گاهی لازم است که وارد بازار شود. مثلا شرکت های مخابراتی جدید برای ورود به بازار، باید تمام کابل ها را خودشان خریداری کنند، که بسیار گران است.

۲. صرفه جویی به نسبت مقیاس

رقبا نمی توانند با سایر شرکت هایی که دارای هزینه های تولید پایین تر هستند رقابت کنند. مثلا بسیاری از شرکتها نمی توانند وارد بازار نوشابه شده و با  کوکاکولا رقابت کنند.

برای مطالعه بیشتر:

ورود به بازارهای جهانی چگونه امکان پذیر است

استراتژی های نفوذ در بازار چیست

۳. موانع حقوقی برای ورود به بازار

دولت موانع قانونی را با صدور حق اختراع، حق کپی رایت و حقوق انحصاری، برای شرکت ایجاد می کند.

حق کپی رایت به خالق یک کار حقوق انحصاری برای مدت زمان محدود می دهد. به عنوان مثال، شرکت دیزنی دارای حق کپی رایت میکی موس است، که به او امکان استفاده ی انحصاری می دهد.

حق ثبت اختراع یا پتنت، حق مالکیت محدود است که دولت به مخترعان می دهد تا در عوض، جزئیات اختراع خود را در اختیار عموم قرار دهند.

۴. موانع بازاریابی

شرکت های موجود با استفاده از هزینه های بالا، یونیک بودن، تبلیغات و تصویر برندِ محصول را ایجاد می کنند که باعث می شود شرکت های جدید برای ایجاد محصولات مشابه خود دچار مشکل شوند.

۵. بازار محدود

این مانع مانند انحصار طبیعی یا اندازه بازار کوچک است. مثلا شرکت های راه آهن زیادی در بخش های منطقه ای وجود ندارد، بنابراین دولت معمولا راه آهن را کنترل می کند.

۶. ادغام عمودی

هنگامی که شرکت ها بازار مواد خام برای محصولات خود را تحت تملک درمی آورند، این امر موجب می شود یافتن تامین کنندگان برای شرکت های جدید تر سخت باشد.

۷. قیمت گذاری شکاری (غارتگرانه)

این نوع قیمت گذاری یک عمل غیر قانونی است که در آن یک شرکت غالب قیمت پایین تری برای محصولات خود تعیین می کند و می داند که رقیبانش نمی توانند با قیمت مشابهی محصول تولید کرده و سود ببرند. به همین دلیل، با این روش قیمت گذاری رقیبان خود را از بازار خارج می کنند. پس از خارج کردن رقیبان از بازار، قیمت محصولات خود را بالا می برند. قیمت گذاری یکی از موانع ورود به بازار است.

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar