• اسفند ۸, ۱۳۹۸

موتورهای جستجو : انواع موتورهای جستجو و تمایز آنها

انواع موتورهای جستجو و تمایزات آنها

موتورهای جستجو

گوگل، تنها موتور جستجو نیست !  موتورهای جستجو ی دیگری نیز وجود دارد که آن ها را نمیشناسید.

جالب است که اسم گوگل بر سر همه زبان ها جاری ست. مردم برای جستجوی هر چیزی سریعاً به سراغ گوگل می روند. شاید باخبر باشید که واژه ی “گوگل” وارد بسیاری از لغت نامه های جهان نیز شده است. بله گوگل موتور جستجوی مشهوری ست اما تنها موتور جستجو نیست!

مردم از گوگل بیشترین استفاده را دارند اما موتورهای جستجو ی دیگری نیز وجود دارد که برتری خاص ویژه ی خودشان را دارا هستند.

در این مقاله درباره برخی از این موتورهای جستجو با شما صحبت می کنیم و تمایزاتی که در این موتورها وجود دارند (در گوگل موجود نیست!) را برای شما نام می بریم.

نظرتان چیست؟ در کاشت درختان و زیبایی محیط زیست مشارکت داشته باشید. این کار را با موتور جستجوی Ecosia  انجام می گیرد. این موتور جستجو تبلیغات کاشت درختان سراسر جهان را در اختیارتان قرار می دهد. با هر کلیک روی این تبلیغات می توانید در کاشت یک درخت سهیم باشید.

موتورهای جستجو - ecosia

 

نام این موتور جستجو duckdukgo ست  و حرکات شما را ردیابی نمی کند! بله؛ برعکسِ موتور جستجوی گوگل که تمام حرکات شما را ردیابی می کند این موتور جستجو هیچ اقدامی برای ردیابی شما انجام نمی دهد! تابحال فکر کردید که گوگل چرا این کار را می کند؟ گوگل با ردیابی شما قصد دارد تبلیغاتی که برایتان به نمایش می گذارد به درد مطالبی که مورد علاقه ی شما هستند بخورد! بطور مثال؛ اگر شما به دنبال مطلبی درباره ی تکنولوژی هستید قطعاً گوگل برای شما تبلیغاتی با این عنوان به نمایش خواهد گذاشت.

بنابراین؛ برای موتور جستجوی duckduckgo حریم خصوصی افراد بسیار حائز اهمیت می باشد و از هرگونه فیلتر دوری می کند. از دیگر برتری های موتور جستجوی duckduckgo می توان به خاصیت تغییر رنگ، تغییر حجم و تغییر کشور اشاره کرد.

موتورهای جستجو - duckduckgo

 

شاید تاکنون این نام را شنیده اید و در ذهن تان سؤالاتی را ایجاد کرده باشد. Omgili چیست؟! omgili از اولین حروف Oh My God I Love It ایجاد شده است. در این موتور جستجو، تولیدکننده ی محتوا خودِ کاربران هستند که شامل گروه های مباحثه، انجمن ها، وبلاگ ها و … را شامل می شود. 

این موتور جستجو قادر است میلیون ها مباحثه ها و انجمن های سراسر دنیا را اسکن کرده و مطالب را برحسب موضوع مطلب، عنوان مطلب، تاریخ مطلب گذاری و … تفکیک نماید.

کاربران می توانند از Omgili برای یافتن نظرات مصرف کنندگان، تجربیات شخصی و … استفاده کنند.

موتورهای جستجو - omgili

  • فقط جستجوی انجمن ها

اگر می خواهید موضوعات خاصی را جستجو کنید می توانید از boardreader استفاده کنید. این موتور جستجو مخصوص این کار است. می توانید اطلاعاتی از قبیل تاریخ انتشار، پاسخ ها و سایر اطلاعات را بر روی وبسایت بیابید.

موتورهای جستجو - boradreader

 

 

  • جستجو در شبکه های اجتماعی

این موتور، ویژه ی جستجو در شبکه های اجتماعی ست. نام او socialmention ست و در فیسبوک، توئیتر، یوتیوب و سایر شبکه های اجتماعی جای گرفته است. با استفاده از socialmention می توانید به کلیه ی چیزهایی که افراد درباره ی شرکت شما، محصولات و برندتان می گویند آگاهی یابید. این موتور، قابلیت رسیدگی به بیش از صد شبکه اجتماعی را داراست.

موتورهای جستجو - socialmention

با ادامه آشنایی با موتورهای جستجو همراه باشید

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar