موفقیت در تیم های کسب و کار نیازمند چه چیزی است؟

موفقیت در تیم های کسب و کار

 

موفقیت در تیم های کسب و کار

این راز بر کسی مخفی نیست که با کار گروهی سریع تر از کار فردی به موفقیت دست پیدا می کنیم. یک تیم خوب نیازمند رهبری با تجربه و کار کشته است.

قبل از تشکیل تیم

هدف از تشکیل گروه، تحقق اهداف کسب و کار است. پس می توانیم بگوییم تیم مانند ابزاری ست که شرکت برای رسیدن به موفقیت پروژه از آن استفاده می کند. برای تکمیل نیروی سازمان خود باید عناصری را برگزینید که مهارت های ویژه ای را داشته باشند.

 

چگونه شخص مناسب را انتخاب کنیم

فرد مناسب برای کسب و کار فردی ست که ویژگی هایی را داشته باشد. این ویژگی ها عبارتند از:

داشتن شور و شوق: کارمند شما فقط برای دریافت حقوق پایان ماه کار نمی کند؛ بلکه چون عاشق کارش است دوست دارد کار کند.
قبل از مرحله تشکیل تیم، وظیفه هر کارمند و تعداد آن ها را مشخص کنید. به طور مثال اگر فروشگاه الکترونیکی جدیدی را افتتاح کرده اید به گروهی نیازمند هستید که از کار شما حمایت کند، همچنین گروهی هم به بازاریابی محصولات شما در شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو مشغول شوند. هر تیم در هر تعداد نفرات به رهبری خوب نیازمند است.

برای پروژه خود مدیر انتخاب کنید

نقش مدیر یکی از مهم ترین نقش هاست. متاسفانه برخی به این کار توجه نمی کنند و هر کسی هر کاری دوست دارد انجام می دهد. ممکن است اعضای تیم توسط متخصص آموزش دیده باشند و در انجام کارهای پروژه به شکل موثر موفق شوند؛ اما در پایان شکست خواهد خورد. این امر به دلیل عدم وجود مدیر و یا به دلیل نقطه نظراتی با استراتژی های مخالف می باشد. در نتیجه با نداشتن مدیر کارها هدف خاصی را دنبال نخواهد کرد.
پس مدیری برگزینید که دانش کافی راجع به نیازهای سازمان شما داشته باشد. رهبر خوب باید تجربیاتی مشابه تجربه های سازمان شما کسب کرده باشد. هدف رهبر طراحی و یا تحلیل تمام مهارت ها و توزیع آن به گروه است. حتما مطمئن شوید تمام راه های پیشنهادی رهبر آزمایش شده باشد سپس از آن ها استفاده کنید.

بعد از تشکیل تیم کسب و کار

بعد از تشکیل تیم، مسئولیت ها بر دوش مدیر تیم است پس باید با زیرکی موارد زیر را انجام دهد.

تشکیل جلسه برای تیم

اگر شرکت شما مکانی برای جلسه های کسب و کار دارد، و یا کسب و کاری آزاد دارید و حتی از طریق اینترنت این مکان در دسترس شما نباشد به عنوان مدیر باید این جلسه ها را تشکیل دهید. در غیر این صورت می توانید با مدیران هر بخش در مکانی کوچک جلسه ها را برگزار کنید. می توانیم جلسه ها را به عنوان مکانی برای استراحت در وسط راه تعبیر کنیم با این کار تیم نفس راحتی خواهد کشید تا بتواند با شوق بیشتری به راه خود ادامه دهد.

ارتباط فعال با همه

مدیر پروژه مرجع اساسی کسب و کار است که همه به او مراجعه خواهند کرد. از جمله مشتریان، کارکنان سازمان و هر کسی که کارش مربوط به پروژه باشد. پس مدیر باید راه های ارتباط فعال را برای تصمیم گیری صحیح بکار بگیرد.
اخلاق خوب مدیر باعث می شود کسی از او تنفر نداشته باشد همیشه خنده رو نباشید اما سعی کنید حد وسط را رعایت کنید تا با روشی مناسب با همه برخورد داشته باشید.

مدیریت وظیفه ها و توجیه کردن آن ها

از لحظه ای که پروژه شما شروع می شود، هدفی وجود دارد که تیم برای رسیدن به آن تلاش می کند. بدون شک هدف بزرگ به اهدافی کوچک تقسیم می شود و هر هدف کوچک دوباره به آرزوهای کوچک تری تقسیم بندی خواهد شد.
مدیر، تمام اهداف کوچک را به شکل روشن برای تیم توضیح می دهد سپس آن ها را بین گروه به بخش های مختلف به آن ها محول می کند تا در زمانی محدود به پایان برسند با این وجود مدیر از قوای سه گانه شرکت محافظت خواهد کرد.

اداره اختلافات و حل آن ها

ممکن است تیم شما با اختلافاتی مواجه شود. رهبر گروه باید با زیرکی با این مشکلات مواجه شود تا با ناراحت نکردن کسی هدف اصلی که مدیریت پروژه است را فراموش نکند.

تحریک و مشارکت فعال

وظیفه رهبر گروه تحریک کارکنان است. از سویی آن ها را تحریک کنید و از سوی دیگر به تشویق آن ها بپردازید تا باعث رشد و توسعه ایده های پروژه شوند در نهایت پاداش کارکنان خود را فراموش نکنید.

مدیریت اطلاعات

به عنوان مدیر گروه، تمام اطلاعاتی را که شرکت در جلسه ها مورد نیاز گروه باشند جمع آوری کنید اطلاعات مستقیم را جمع آوری کنید این اطلاعات را شرکت به عنوان ماده ای برای نتیجه گیری اصلی استفاده می کند.

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar