موفقیت : ۷ ترس عظیم که همه افراد موفق باید بر آن غلبه کنند !!

cstland-major-successful-people

موفقیت

اگر می خواهید در زندگی خود موفقیت را تجربه کنید، باید توانایی غلبه بر بزرگ ترین ترس های خود را داشته باشید.

شاید فکر می کنید دیگران در عقب افتادن ما از زندگی نقش دارند اما بهتر است به یاد آورید ترس هایی را که بیش تر از دیگران قادرند ما را به عقب برانند و موفقیت و قابلیت های ما را پس بزنند!

ترسناک ترین ترس ها مانند جلیقه ای هستند که تمام وجود ما را فرا گرفته اند و مانع از اقدامات و بروز توانایی های مان می شوند. با وجود این ترس ها، رؤیاهای ما قالب غیرواقعی به خود می گیرند و غیرممکن بودن آن را به ما تلقین می کنند… بله؛ برای موفق شدن شما نیاز دارید که با آنها روبرو شوید!

۷ ترسی را که در اکثر انسان ها وجود دارد بررسی شده اند. ما امروز قصد داریم بر ترس های خود غلبه کنیم بنابراین این موارد را در اینجا ذکر می کنیم. همراه بمانید.


۱- ترس از انتقاد

اکثر مردم بخاطر ترس از گفته ها و افکار مردم می ترسند که رؤیاهای خود را زندگی کنند! اخیراً نامه ای را از یک دانشجو دریافت کردم بدین مضمون:

“خانواده ام از من می خواهند که قبل از هر چیزی درسم را تمام کنم؛ در حالیکه من آماده ام و توانایی آغاز کسب و کار خودم را از هر لحاظ دارم!” او حتی این جمله را قید کرده است : “آنها فکر می کنند که بسیار احمقانه ست که الان این فرصت را از دست دهم!” و از من درخواست کرده که کمی با او همفکری کنم.

این مسئله ی ایجاد شده تنها برای این دانشجوی ما نیست! بلکه، بسیاری از ما داخل چنین وضعیتی در جنبه های مختلف قرار گرفته ایم. نکته ای که باید همواره به خاطر داشته باشید این است: تصمیم گرفتن براساس آنچه که دیگران فکر می کنند (چه خانواده تان باشد، چه دوست صمیمی شما!) شما را برای ادامه ی زندگی ضعیف خواهد کرد! بجای این تفکر، به این موضوع فکر کنید که همین افراد زمانی که شما به موفقیت رسیدید و خوشحالید چه خواهند گفت؟!

جواب من به این دانشجوی عزیز هم همین بود. به او گفتم : خانواده ات چه خواهند گفت زمانی که کسب و کارت را به موفقیت رساندی! به شما افتخار نخواهند کرد؟ اگر بعدها بدانید که بهترین تصمیم زندگی تان بوده چطور؟ 🙂

 

۲- ترس از فقر

بسیاری دیگر از مردم، در حالت “غرق شدن” زندگی می کنند. با یک مثال، منظورم را روشن تر بیان می کنم.

مرد جوانی برایم ایمیلی را با این محتوا برایم ارسال کرده بود: ۲۶ ساله هستم و ۴۰ ساعت در هفته را گویی داخل اتاقکی محبوس می مانم. قادرم که از عهده ی همه مخارجم بربیایم. سطح زندگی متوسطی دارم. اما حالا فکر می کنم که می توانم شغلی بهتر و زندگی بهتری را برای خودم مهیا کنم تا از همه ی قابلیت هایم استفاده کرده باشم. از کسل بودن و زندگی یکنواخت خسته شده ام. اما کمی ترس دارم … پیشنهاد شما چیست؟

ترس از فقر، فلج کننده است! این جوان در ایمیل خود قید کرده بود که ۱۰٫۰۰۰ دلار سرمایه نیز دارد. این سرمایه، به قدری برایش کافی ست که می تواند شغل کنونی خود را به مدت چندماه رها کند و در جهت شروع کسب و کار خودش برآید.

بسیاری از مردم فکر می کنند که باید در زندگی خود “نجات یابند”! با “حداقل” هر چیزی کنار می آیند. آنها نمی دانند که تنها یک بار به زندگی آمده اند تا رشد و ترقی کنند! ترس از فقر، هرگز نباید شما را از حرکت به جلو بازدارد.

۳- ترس از افزایش سن (مرگ)

مقطعی هست که همه ی انسان ها، به هنگام رسیدن به آن سن با زندگی وداع می کنند. جمله ی مشهوری از بنجامین فرانکلین هست که می گوید: بسیاری از مردم در ۲۵ سالگی می میرند و در ۷۵ سالگی دفن می شوند!

برای برخی انسان ها، این مرگ زودرس زمانی فرا می رسد که تصمیم به داشتن یک زندگی متوسط و معمولی می گیرند!

ترس از افزایش سن، حتی می تواند در زمانی که تحول عظیم حرفه ای را تجربه می کنند مخرب و مضر باشد.

هرگز فراموش نکنید که: سن شما، بسیار کم اهمیت تر از باورهای شما به خودتان است!

 

۴- ترس از شکست

این ترس همان زمانی ست که شما از خود می پرسید : “اگه این کار، جواب نده چی؟ اگه هیچ کس از این کار خوشش نیاد چی؟ اگه شکست بخوره چی؟”  این سؤالات، اشتباه هستند! بجای اینکه به تمام راه هایی که امکان شکست وجود دارد فکر کنید، کاملاً بالعکس! بیندیشید که به چه طرقی به موفقیت دست می یابید؟ حتی اگر شکست خوردید یا مرتکب اشتباه شدید باز هم نوع سؤالات خود را به امثال این تغییر دهید. این سؤالات به شما فرصتی دوباره برای تصحیح آن به شما می دهند. شما باید که قبل از موفقیت، شکست را تجربه کنید.

۵- ترس از درخواست کردن

در اینجا حرفی را نقل قول می کنم که روزی یک نفر به من گفت:

“من به دنبال کار و منابع انسانی نمی رم تا وقتی که خودشون به دنبالم بیان! چون نمی خوام فکر کنن که خیلی آدم نیازمند و محتاجی هستم! من پای تلفن منتظر می شینم تا باهام تماس بگیرن. اگه به یک شغل خوب نرسم، خب حتماً اینطور مقید شده! اگه من با اونا تماس بگیرم احتمالاً فرصت بقیه ی کارها رو هم از دست میدم و هرگز به هیچ شغلی نمی رسم!”

این نظریه کاملاً اشتباه محض هست! من به شدت معتقدم که انسان باید در انجام اعمالش برای رسیدن به رؤیاهایش ثابت قدم و مصمم باشد. بسیاری از مردم فکر می کنند که با درخواست از دیگران باعث تکبر فرد می شوند و شخصیت شان زیرسؤال می رود. خیر! اما فراموش نکنید که “هیچ کس از استعدادهای شما باخبر نمی شود اگر آنها را به نمایش نگذارید!”

 

۶- ترس از احمق جلوه کردن

بسیاری از مواقع، به هنگام آماده شدن برای خروج از منزل، وقتی که قصد تعویض لباس خود را داریم احساس می کنیم که بسیاری از آنها برای پوشیدن در آن روز و برای آن لحظه مناسب نیستند و ما را احمق جلوه می دهند! گاهی فکر می کنیم کاری که قصد انجام آن را داریم کاملاً اشتباه است! شاید در مورد خاصی حق با شما باشد. اما موضوع اینجاست که باید به تصمیمات خودتان ایمان داشته باشید! ما باید بتوانیم توانایی های خود را تقویت کنیم. توانایی ما در سخنرانی، مقاله نویسی، ساخت و ویدئو و … باید تقویت شوند تا به سطح حرفه ای برسیم.

 

۷- ترس از موفقیت

بسیاری مواقع، مردم از اینکه خود واقعی شان باشند، می ترسند! آنها از این که خود واقعی شان را بیان کنند می ترسند! این دقیقاً همان چیزی ست که موفقیت واقعی را از آنِ خود می سازد. آنها موفقیت دیگران را می بینند و می گویند “من هم می تونستم همینکارو کنم” “چرا اون آدم موفق، نباید خودم باشم؟” در واقع، از رسیدن به سطحی از شهرت، عشق و سهام ترس دارند.

 

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar