• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

مولفه های برنامه بازاریابی که می بایست در نظر گرفته شوند؟!

شناسایی مولفه های برنامه بازاریابی در طراحی آن به شما کمک می کند. برنامه بازاریابی باید متناسب با نیازها و وضعیت طراحی شود. با این حال، مولفه های استانداردی وجود دارند که بدون آنها نمی توانید کاری انجام دهید.

 

مولفه های برنامه بازاریابی

مولفه های برنامه بازاریابی

مولفه های برنامه بازاریابی  شامل تحلیل وضعیت، استراتژی بازاریابی، پیش بینی فروش و بودجه مصرفی است.

تجزیه و تحلیل وضعیت:  معمولا این مولفه شامل تحلیل بازار، تحلیل SWOT ( نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدها) و تحلیل رقابتی خواهد بود. تجزیه و تحلیل بازار خود به تنهایی شامل پیش بینی بازار، تقسیم بندی، اطلاعات مشتری، و تجزیه و تحلیل نیازهای بازار است.

استراتژی بازاریابی: این مولفه باید حداقل شامل بیانیه ماموریت، اهداف و استراتژی متمرکز باشد که مورد آخر شامل کانون تقسیم بندی بازار و موقعیت محصول است.

پیش بینی فروش: این مولفه شامل جزئیات کافی برای پیگیری ماه به ماه فروش و دنبال کردن تحلیل برنامه در مقایسه با واقعیت است. به طور معمول یک برنامه همچنین شامل فروش های خاص محصول ، منطقه یا بخش بازاری، کانال ها، مسئولیت های مدیر و سایر عناصر خواهد بود. پیش بینی به تنهایی حداقل ساده و خالص است.

بودجه مصرفی: این مولفه باید شامل جزئیات کافی برای پیگیری ماه به ماه هزینه ها و دنبال کردن تحلیل برنامه در مقایسه با واقعیت باشد. به طور معمول یک برنامه همچنین شامل تاکتیک های فروش خاص، برنامه ها، مسئولیت های مدیریتی، ارتقاء و سایر عناصر می باشد. بودجه ی مصرفی یک حداقل ساده و خالص است.

مطلب مرتبط:

برنامه بازاریابی را چگونه طراحی کنیم؟

تحلیل SWOT چگونه صورت می گیرد؟ بررسی تحلیل SWOT 

تحلیل بازار ! بررسی اهداف و ابعاد تحلیل بازار

پیش بینی بازار چیست؟

پیش بینی افزایش فروش شرکت های نوظهور

چگونه برنامه فروش تان را در شروع کسب و کار بنویسید؟

این مولفه های برنامه بازاریابی کافی هستند؟

الزامات حداقلیِ فوق ایده آل نیستند، بلکه فقط حداقل هستند. در بیشتر موارد، شما یک برنامه بازاریابی را با یک خلاصه اجرایی شروع خواهید کرد. و شرایط و الزمات گفته شده را با بررسی تاثیرات سازمانی، خطرات و احتمالات و مشکلات موجود دنبال خواهید نمود.

محتوای یک برنامه عملی خاص

همچنین باید به یاد داشته باشید که اهمیت برنامه ریزی به نتایج دریافتی مربوط است، نه به برنامه!!! یک برنامه بازاریابی باید با نتایجی که تولید می کند ارزیابی شود. اجرای برنامه بسیار مهمتر از ایده های شگفت انگیز و یا تحقیقات گسترده ی بازار است.

شما می توانید بر مرحله اجرا با ایجاد یک برنامه که پر از طرح های مشخص، قابل سنجش و دقیق هستند تاثیر بگذارید. طرح هایی که می توان پیگیری و دنبال کرد. برای طراحی برنامه بازاریابی می بایست مولفه های بازاریابی را بخوبی تحلیل نمایید. تحلیل برنامه در مقایسه با واقعیت، برای نتایج نهایی بسیار مهم است. و شما باید آن را در برنامه خود داشته باشید.

[تعداد: 4   میانگین:  4.3/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar