مکانیسم خلاقیت در همه یکسان است؟

مکانیسم خلاقیت

بحث ما تا آنجا رسید که قرار شد مواردى در زندگى خود پیدا کنید که کار تحسین برانگیز و دور از انتظارى انجام داده اید. کارى که بر مبناى خلاقیت فردى شما انجام شده است و خودتان هم از انجام آن کار حیرت زده شده اید! در این مطلب قصد داریم از مکانیسم خلاقیت صحبت کنیم.

دوستان من؛ نیازى نیست به دنبال موارد خاص و عجیب بگردید. در همین فهالیتهاى روز مره هم مى توان این چنین حرکاتى را یافت.

نکته ى بسیار مهم:

اگر کار خلاقانه اى که انجام داده اید در دوران کودکى بوده و الان بى اهمیت جلوه مى کند، این مورد را دست کم نگیرید! مهم اینست که ضمیرناخودآگاهِ شما در آن لحظه از قدرت خلاقیت خود استفاده نموده است.

 

اما بنا بر مقتضیات زمان و مکان، کار خارق العاده ى او، الان عادى و بى اهمیت به نظر مى رسد.

او در مقطع کودکى نمى توانسته طور دیگرى رفتار کند. او با همان ظرفیتهاى موجود و منابع درونى آن مقطع سنى حرکت خلاقانه اى از خود بروز داده است. پس اصلاً دست کم نگیرید و به همین فعالیتهاى ظریف هم توجه کنید. مهم اینجاست که قدرت خلاقیت همیشه در ما وجود دارد اما همیشه فعال نیست! بلکه این شرایط بحرانى و موقعیتهاى خاص است که موجب شکوفایى و بروز خلاقیت مى شود.

هنگامى که براى انجام کار مورد نظر شما، مدل و الگویى وجود ندارد؛ بهترین مدل خود شما هستید! این بروز قدرت خلاقیت شماست که به کمک شما مى شتابد. ما داریم در مورد مدلسازى از روى رفتار خودمان، صحبت مى کنیم.

مکانیسم خلاقیت در همه یکسان نیست و تفاوتهاى فردى نقش بسزایى در بروز و شکوفایى آن دارند. اما با این حال روشهایى وجود دارد که براى همه مناسب و قابل استفاده است.

مکانیسم خلاقیت

خوب دقت کنید

یکى از روشهاى شکوفایى خلاقیت اینست که شما در انجام هر فعالیتى، به منابع درونى خود رجوع کنید و اصلاً فکر نکنید کسى قبل از شما، آن کار را انجام داده است.


البته من در جایگاه خود، بحث مدلسازى را بیان کرده ام و از مزایاى آن گفته ام. امشب بحث ما خلاقیت و مدلسازى از خود هست. این فرایند رجوع به منابع درونى، براى شما دو پیامد دارد:

١- خودتان را بیشتر مى شناسید و نقاط عطف زندگیتان را پیدا مى کنید.

٢- وقتى آن کار را انجام مى دهید، کاملا خاص متمایز و منحصر به فرد است.

زیرا مطابق با مدل ذهنى و مکانیسم رفتارى خاص شماست. بنابراین اگر آن کار را هم قبلاً کسى انجام داده باشد، از دیدگاه ناظران و اطرافیان و شاهدان، به شکل جدید و متفاوتى نمایان مى شود.

دوستان خوبم؛ ما همواره نیاز به این داریم که متفاوت باشیم و خاص به نظر برسیم. این صفت منشعب از ذات و شخصیت ماست.


در مبحث اناگرام، ما متوجه مى شویم که هر تیپ شخصیتى، به روش خاص خود متفاوت بودنش را ابراز مى دارد.

ما باید همیشه حرفهاى تازه براى گفتن داشته باشیم، همیشه باید در نظر اطرافیان طورى جلوه کنیم که تا حد زیادى کنجکاوى آنها را براى شناخت خودمان برانگیزیم. ما باید همیشه طورى رفتار کنیم که دیگران مشتاق کشف ابعاد مختلف شخصیت ما باشند! پس همگى باید خاص و متفاوت به نظر برسیم (این مورد مخصوصاً براى متأهل ها بسیار مفید است.) موجب مى شود کانون خانواده همواره گرم و پرانرژى باشد. مخصوصا در دوران نامزدى!

هر دو طرف باید به موازات هم پیش بروند و تبادل اطلاعات از طرفین باید یک معادله منطقى و متناسب باشد. این طور نباشد که یک نفر همه چیز را بگوید و تمام جزئیات خود و خانواده شان را شرح دهد و دیگرى فقط شنونده باشد و کمتر اطلاعات بدهد! براى این منظور شما باید از قدرت خلاقیت خود استفاده نمایید. در تمام امور!

این مثال در مورد ارتباطات شما بود؛ متأهل ها به یک سبک و نامزدها به روشى دیگر.. مجردها هم به روش خودشان!

خب عزیزان؛

بحث ما خلاقیت است که من توانستم آن را به ارتباطات، ربط دهم. ما در تمام امور زندگى به خلاقیت نیازمندیم. رجوع به منابع درونى و کشف نقاط عطف زندگى، یکى از بهترین و سریعترین راههاى بروز خلاقیت است. راه دیگر اینکه: همواره سعى کنید از لحاظ ذهنى خود را در شرایط بحرانى قرار دهید!!!

بعد دقت کنید، ضمیرناخودآگاه، چه راهکارهایى براى خروج از بحران به شما معرفى مى کند!

شرایط بحرانى چیست؟

منظورم مواردى است که همواره مى ترسیم در زندگى مان رخ دهند! خوب دقت کنید:

ترس از عدم موفقیت و عدم حصول شرایط مطلوب، خلاقیتِ ما را سرکوب مى کند. پس، نترسید!

دل به دریا بزنید و وارد معرکه شوید. مطمئناً با قرار گرفتن در شرایط بحرانى، ضمیرناخودآگاه و همچنین سایر ارکان وجود ما، راهکارهاى مناسبى دارند که تا آن شرایط ایجاد نشود، آشکار نمى کنند.

به نقاط عطف زندگى خود بنگرید! شاید با ریسک پذیرى بالایى که در آن لحظه داشتید، موفق به شکوفایى خلاقیت و حصول شرایط مطلوب شدید!

یکى دیگر از راههاى بروز خلاقیت، ریسک پذیرى است.

جمع بندى درس:

مهمترین روشهاى بروز و فعال شدن قدرت خلاقیت در انسان:

١- رجوع به منابع درونى و کشف نقاط عطف زندگى (حتى اگر یک مورد باشد)

٢- قرار دادن خود از لحاظ ذهنى در شرایط بحرانى پیش از وقوع بحران.

٣- افزایش توان ریسک پذیرى

دوستان من؛

کتابى مى خواندم در مورد بیوگرافى افرادى که از طریق سرمایه گذارى در بورس، ثروتمند شده اند.

ثروتمندانى که به رقم هاى چند میلیارد دلارى رسیده اند!

شاید باور نکنید وجه اشتراک اغلب آنها، این بود که در یک مقطع تصمیم گرفته اند با همه سرمایه خود و یا بخش عظیمى از سرمایه خود، یک ریسک معاملاتى بزرگ انجام دهند! و جالب آنکه،

اکثرشان معترف بودند این پیشنهاد از جانب ضمیرناخودآگاه بوده و نتیجه درخشانى هم داشته است.

یک مثال واقعى:

من هم همراه شما تمرین جلسه قبل را خودم انجام دادم و به دستاورد جالبى رسیدم.

من در حدود ٨ سالگى ضبط صوت خراب مادربزرگم را تعمیر کردم و یک بستنى جایزه گرفتم. سشوار خواهرم را تعمیر کردم و هیچ جایزه اى نگرفتم.

الان یک شرکت دارم در زمینه ى تجهیزات الکترونیکى و ایمنى ساختمان که خدا را شکر منفعت مالى خوبى داریم تا چند سال پیش خودم هم براى نصب آیفون تصویرى، میرفتم سر ساختمان. اما الان فقط نظارت مى کنم. به نظرم در لحظه اى این شغل را انتخاب مى کردم که ضمیرناخودآگاهم با رجوع به تجربیات دوران ٨ سالگى، تشخیص داد من براى این کار فنى مناسب هستم. البته از اول ماهر نبودم!

 

بیشتر بخوانید:

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۶/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar