نامزدهای اصولگرا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

وب سایت fararu.com در تاریخ ۳۰ فروردین ۹۶ مطلبی با عنوان زیر منتشر کرد:

 

افزایش تنش میان هواداران دو نامزد اصلی اصولگرایان

قالیباف یا رئیسی؟

 

نامزدهای اصولگرا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
رئیسی یا قالیباف؟

 

نامزدهای اصولگرا

 

بنابراین پرواضح است که تنش میان حامیان دوکاندیدای اصلی اصولگرایان روز به روز افزایش پیدا می‌کند و فعالیت هر دوی آنها به سمت و سویی می‌رود که احتمال کناره‌گیری یکی از آنها را خیلی سخت می‌کند. این به آن معنی است که اتاق فکر جریان اصولگرایی با مشکلات جدی‌تری مواجه است و اگر نتواند هماهنگی لازم میان هواداران رئیسی و قالیباف را ایجاد کند، قربانی تشتت آرا می شوند و دوباره شکست را تجربه می‌کنند.

 

به گفته ی وب سایت Fararu : زمانی که محمدباقر قالیباف نام خود را به عنوان  کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت کرد گمانه‌زنی‌ها در فضای سیاسی کشور افزایش یافت و سوالاتی مطرح شد که نشان دهنده پیچیدگی شرایط اصولگرایان بود. سوالاتی مانند: آیا قالیباف کاندیدای پوششی است؟ آیا به نفع رئیسی کنار می رود؟ نقش او در انتخابات چیست؟

به گزارش فرارو در واپسین ساعات زمان نام‌نویسی شهردار تهران با وجود اینکه بسیاری گمان می‌کردند که در انتخابات حاضر نمی‌شود، وارد وزارت کشور شد و با شعارهای اقتصادی توجه‌ها را به سمت خود هدایت کرد. اما حضور او معنا و مفهوم متفاوتی به وضعیت اردوگاه اصولگرایی داد.
یک سو تحلیل اصولگرایان قرار دارد که معتقدند میان رئیسی و قالیباف توافق‌هایی صورت گرفته است و تولیت آستان قدس به شهردار تهران پیشنهاد معاون اول را داده است. بنابراین در نهایت قالیباف به نفع رئیسی کنار خواهد کشید.
ولی در طرف دیگر اصلاح‌طلبان بر این باورند که قالیباف یا رئیسی به نفع یکدیگر کنار نخواهند رفت و هیچ توافقی میان آنها صورت نگرفته است. مثلا اشرفی اصفهانی تاکید دارد که حضور رئیسی در صحنه انتخابات خیلی مقوله مهمی بود و با توجه به مسئولیت او در آستان قدس رضوی و دیگر سوابق مهمش، یک درصد هم احتمال ندارد، بخواهد به نفع قالیباف کنار برود.
اما بخش اصولگرایان تا این حد قطعی به مسئله کناره‌گیری قالیباف به نفع رئیسی یا بالعکس، نگاه نمی‌کنند. آنها معتقدند که هنوز مشخص نیست کدام یک از این افراد تا پایان انتخابات باقی می‌مانند. به عنوان مثال محمدحسن آصفری عضو ستاد اجرایی جمنا به چند نکته مهم اشاره کرده است. او علاوه بر اینکه تاکید کرده بر روی قالیباف اجماعی وجود ندارد، گفته که معلوم نیست کدام یک از کاندیداها کنار می‌روند و منتظر هستند ببیند شرایط به چه سمتی می‌رود.

افزایش تنش بین حامیان دو نامزد اصول گرا

این در حالی است که هر دو کاندیدا به وضوح از حضور قطعی خود در روند انتخابات خبر داده اند. مثلا ابراهیم رئیسی مشخصا اعلام کرد: «من نیامده‌ام که بروم آمده‌ام که بمانم و موفق شوم ما وظیفه‌مان عرضه کردن درست خودمان است.»
از سوی دیگر فعالیت‌های آقای شهردار هم تا حدودی خبر از آن می دهد که هنوز مشخص نیست به نفع رئیسی انصراف دهد. البته این نکته‌ای است که عباس عبدی هم به آن اشاره کرده بود. وی معتقد است که «این دو نفر اصولا فراتر و برتر از جمنا هستند و طبیعی است که مستقل به این عرصه ورود پیدا کنند و از سایر اصولگرایان حرف‌شنوی نداشته باشند ولی ساختار انتخابات به گونه‌ای است که برای جلو زدن از یکدیگر طرفداران آنها مجبور هستند که علیه دیگری تبلیغ کنند و نمی‌توان همزمان برای دو نفر تبلیغ کرد چراکه این امر بسیار مصنوعی نمود پیدا می‌کند بنابراین طبیعی است که وقتی علیه هم تبلیغ کنند جنگ مغلوبه می‌شود و هیچ‌کدام به نفع دیگری کنار نخواهد رفت ضمن‌اینکه کنار رفتن هم دردشان را درمان نخواهد کرد بنابراین تنها راه ممکن برای این دو نفر کناره‌گیری رئیسی به نفع قالیباف است که در شرایط موجود تصور نمی‌کنم این اتفاق رخ بدهد.
اما عبدی در صحبت‌هایش به نکته دیگری هم اشاره کرده است و آن تبلیغات کاندیداها است و تاکید کرده که نمی توانند هر دو کاندیدا را تبلیغ کنند و این همان مسئله‌ای است که طی این روزها در میان طرفداران این دو کاندیدا دیده می‌شود. گویی آنها همچنان دچار نوعی بلاتکلیفی هستند که این از اتاق فکر جریان اصولگرایی (یا حداقل بخشی از این جریان) نشات گفته است.
این اتاق فکر که طی یک سال گذشته درخصوص طرح برخی ایده‌ها مانند: ردصلاحیت روحانی، فسادمالی برادر رئیس جمهور، حقوق‌های نجومی و… برای تخریب روحانی بسیار منسجم عمل کرده بود در شرایط کنونی دچار بلاتکلیفی شده است. آنها از یک سو اصلاح‌طلبانی را در برابر خود می بینند که کاملا منسجم و مشخص از حسن روحانی حمایت می‌کنند  و از سوی دیگر دو کاندیدا قرار دارند که هر دو صاحب سبدرای  و جایگاه مشخص هستند و این پتانسیل را دارند که در جایگاه کاندیدای نهایی و رقیب حسن روحانی قرار بگیرند. ضمن اینکه تفاهمی هم با یکدیگر ندارند.
این بلاتکلیفی را در اظهار نظر ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا هم می توان دید. زمانی که به صحبت‌های وحیددستجردی اشاره می کند و می گوید: بر فرض اینکه از بین کاندیداهای اصولگرا آقای رئیسی و آقای قالیباف تایید صلاحیت شوند در این صورت ما دو نفر را در صحنه رقابت انتخاباتی خواهیم داشت و دو استراتژی هم در این مورد وجود دارد یکی اینکه قبل از برگزاری انتخابات یکی از این دو نفر با نظر جمنا کنار بکشد و یک نفر در صحنه باقی بماند و استراتژی دیگر را هم که خانم وحید دستجردی مطرح کرده است مبنی‌براینکه ممکن است شرایط به گونه‌ای بشود که هر دو نفر تا روز رای‌گیری در صحنه باقی بمانند.
اما این بلاتکلیفی صرفا در اظهار نظرهای آنها وجود ندارد. بلکه موجب شده است که حامیان این کاندیداها تا حدودی در شرایط رقابتی قرار بگیرند و انتقادهای جدی به نامزد متبوع طرف مقابل وارد کنند. این مسئله را نخستین بار سایت متعلق به احمد توکلی رسانه ای کرد و نوشت: متاسفانه مدتی است برخی بداخلاقی ها در میان هواداران دو نامزد جبهه انقلاب (رئیسی و قالیباف) آغاز شده است که باید از همین امروز نسبت به اصلاح آن اهتمام ویژه داشت. این رقابت متفاوت از گذشته است. باید این سطح از بلوغ در میان هواداران و طرفداران ایجاد شود که اثبات نامزد مورد علاقه شان با تحقیر و تضعیف دیگر نامزدهای اصولگرا میسر نیست. انتظاری که از ستاد انتخابات نامزدها می رود تذکر دادن به سرشبکه‌های تخریب و تضعیف نامزد رقیب است. چه ستاد آقای رئیسی و چه قالیباف.
این تنها دفعه ای نبود که فعالان اصولگرا هشدار داده بودند که هواداران این دو نامزد اصولگرا اخلاق را رعایت کنند از تخریب یکدیگر خود داری کنند. مهدی محمدی عضو شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی نیز درباره این رفتارها هشدار داد و گفت:  یکی از اقدامات تخریبی این است که برخی سعی خواهند کرد به اسم حمایت از آقای رئیسی علیه آقای قالیباف یا بالعکس مطلب منتشر کنند درحالی‌که حتی این افراد نه‌تنها دل‌بسته انقلاب نیستند بلکه در ایران هم حضور ندارند که باید با این افراد با هوشیاری برخورد کرد.
با اینحال هیچ کدام از تذکرها نتیجه نداد و در نشست غیررسمی و خصوصی رئیسی با دانشجویان که سه شنبه هفته جاری برگزار شد برخی از هواداران قالیباف با حضور در این مراسم تلاش کردند جلسه را ملتهب کنند و مداوم می‌پرسیدند که چرا رئیسی به نفع قالیباف کنار نمی‌رود.
اما این عرض و طول اختلافات میان هواداران رئیسی و قالیباف نیست و ماجرا بسیار عمیق‌تر است و سایت اصولگرا نیوز هم آن را علنی کرد. این سایت در مطلبی به نکات مهمی اشاره کرده و بر قالیباف تاخت. در آن مطلب آمده بود «آقای رئیسی مراقب باشید؛ ساز و کار چند ماه… جمنا، در یک شوی سیاسی، دنبال علم کردن کاندیدایی است که سراب رئیس جمهوری شدنش ۱۲ ساله شده. طرفداران قالیباف این روزها خوشحالند؛ از این جهت که در روزهای واپسین مانده به انتخابات که هجمه رسانه‌های وابسته به پول نفت دولت تشدید می‌شوند؛ این رئیسی است که سیبل انتقادات قرار گرفته و قالیباف به کمک رسانه‌های پرشمار و پرخرجش از زیر بار املاک نجومی و پلاسکو و استخدام‌های بی ضابطه، مجوزهای بی حساب و کتاب و پول‌های ماده ۱۰۰ و… خلاص خواهد شد.»
این سایت اصولگرا در ادامه نوشت: «در بازی پشت پرده، دست‌اندرکاران همیشه بازنده جمنا به دنبال تعریف ساز و کاری هستند که چگونه رئیسی را مجاب کنند تا به نفع قالیباف کنار بکشد و به سراب رئیس جمهوری دکتر- خلبان نزدیک‌تر شوند. آقای رئیسی… چنگ زدن به هر بهانه‌ای برای مجاب کردن رئیسی به کنار کشیدن از عرصه انتخابات بسیار راحت‌تر از آن چیزی است که گمان می‌شود. آقای رئیسی باید مراقب باشد قالیبافی که بنابر توجیه اطرافیانش و جمنا به خاطر اینکه سپر رئیسی باشد قصد کاندیداتوری دارد، در واقع همان کاندیدای اصلی این جماعت است. آقای رئیسی باید… منتظر تخریب‌ها و فحش خوردن‌های گرگ‌های درون پوستین میش باشد. آقای رئیسی باید مراقب جمعیت کاسبی باشد که تا دیروز در ساختمان‌ها و سایت‌ها و ادارات شهرداری تهران ارتزاق می‌کردند و امروز در لباس بعضی یاران رئیسی دیده می‌شوند.»
بنابراین پرواضح است که تنش میان حامیان دوکاندیدای اصلی اصولگرایان روز به روز افزایش پیدا می‌کند و فعالیت هر دوی آنها به سمت و سویی می‌رود که احتمال کناره‌گیری یکی از آنها را خیلی سخت می‌کند. این به آن معنی است که اتاق فکر جریان اصولگرایی با مشکلات جدی‌تری مواجه است و اگر نتواند هماهنگی لازم میان هواداران رئیسی و قالیباف را ایجاد کند، قربانی تشتت آرا می شوند و دوباره شکست را تجربه می‌کنند.
ضمن اینکه این معضل عوارض جانبی خاص خود را دارد. شاید یکی از این عوارض بلاتکلیفی هواداران است که هنوز نمی دانند که باید چه کنند. آیا همه از رئیسی حمایت کنند یا پشت قالیباف بایستند.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *