نحوه درخواست ریفرال (Referral) برای جذب مشتریان بیشتر

نحوه درخواست ریفرال (Referral)

نحوه درخواست ریفرال (Referral)

ارجاعات یکی از راههای برتر برای رشد کسب و کار شماست. مشتری در صورتیکه از عملکرد شما راضی باشد، از طریق ارجاع (ریفرال) دوستان، خانواده، همکاران و آشنایان خود می تواند کمک شایانی به تبلیغ کسب و کارتان بکند. با انجام یک کار ساده، می توانید تعداد ارجاعاتی که دریافت می کنید، به طور قابل ملاحظه ای افزایش داده، و مشتریان خود را افزایش دهید و این کار ساده، یادگیری نحوه درخواست ریفرال است.

به هر دلیلی، بسیاری از افراد در کسب و کارهای کوچک در فکر درخواست ریفرال از مشتری نیستند. شاید آنها تصور می کنند که مشتریانشان خودبخود تبلیغ دهانی خوبی درباره آنها انجام خواهند داد. شاید آنها درخواست های ریفرال را دشوار می دانند. مطمئنا آنها امید به گرفتن ارجاع دارند، اما به طور آشکارا هیچ کاری برای آن انجام نمی دهند.

فرض کنید که شما کار خوبی انجام داده اید و مشتری از عملکرد شما راضی است. اما هر مشتری دغدغه خاص خود را دارد – و هیچکدام از آنها به فکر کمک به رشد کسب و کار شما و افزایش مشتریان شما نیستند. نه اینکه نخواهند به شما کمک کنند، بلکه به فکرشان خطور نمی کند که کمک کنند. در نتیجه باید خودتان از آنها درخواست ارجاع کنید.

بنابراین آیا می خواهید مشتریان بیشتری کسب کنید؟ پس نازک طبعى خود را کنار گذاشته و خود را مجبور کنید که به درخواست ریفرال از هر مشتری راضی عادت کنید.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه مشتریان را به تیم بازاریابی خود تبدیل کنیم

نحوه درخواست ریفرال :

  • بر ترس از درخواست خود غلبه کنید
  • به یاد داشته باشید که اکثر مردم دوست دارند به دیگران کمک کنند (اگر هزینه منفی برای آنها وجود نداشته باشد).
  • به یاد داشته باشید که بدترین چیزی که ممکن است هنگام درخواست ریفرال اتفاق بیفتد این است که مشتری می گوید، “نه”. این خیلی وحشتناک نیست، آیا هست؟
  • درخواست ارجاع را بخشی از روال پروژه خود قرار دهید. در اکثر پروژه ها، یک جلسه نهایی با مشتری وجود دارد که این جلسه، زمان مناسبی برای درخواست ریفرال است.
  • از یک دست نوشته برای برای درخواست ارجاع استفاده کنید. حداقل تا زمانیکه درخواست ریفرال به یک عادت برای شما تبدیل شود و احساس راحتی بکنید.
  • هنگامی که درخواست ریفرال می کنید، صادقانه و صریح باشید. مثلا بگویید:

من واقعا خوشحالم که شما از کار من راضی هستید. من واقعا متشکر می شوم که کسب و کار من را به کسانی که می شناسید معرفی کنید. آیا می توانم کارت بیزنس بیشتری به شما بدهم که به آشنایان خود بدهید؟!

دادن کارت های کسب و کار اضافی به یک فرد، باعث می شود نام و اطلاعات شما به شخص دیگری انتقال یابد.

نکاتی که هنگام درخواست ریفرال باید رعایت کنید:

  • درخواست ریفرال همیشه باید به صورت مستقیم و چهره به چهره انجام شود. این کار نه تنها نشان دهنده احترام بیشتر به مشتریان است، بلکه موفق تر نیز هست. مردم همیشه بیشتر تمایل دارند برای کسی که در مقابل شان ایستاده (در واقع کسی که او را می بینند) کار انجام دهند.
  • در صورتی که تحت شرایطی کار می کنید که ملاقات چهره به چهره، معمول نیست و یا بسیار دشوار است، می توانید درخواست ریفرال را از طریق ایمیل یا تلفن انجام دهید. (برای مثال، یک طراح وب سایت که ممکن است یک وب سایت برای یک مشتری در خارج از کشور طراحی کند، مسلما نمی تواند با مشتری ملاقات حضوری داشته باشد).
  • در صورت امکان هرگز در هنگام ارائه صورتحساب، درخواست ریفرال نکنید. زمان درخواست ریفرال بسیار مهم است. مناسب ترین زمان برای اینکار هنگام قطعی شدن فروش است. زمانی مشتری اقدام به خرید می کند که از محصول شما راضی باشد بنابراین از این فرصت استفاده کرده و درخواست ارجاع ( ریفرال )خود را مطرح کنید.

یادتان باشد هرچه درخواست ریفرال بیشتری داشته باشید، ارجاع بیشتری دریافت خواهید کرد. اجازه ندهید خجالت و ترس شما مانعی در سر راه کسب و کارتان شود. درخواست ارجاعات به شما مشتریان بیشتری می دهد. و این یک تلاش کوچک برای پاداش عالی است. پس با یادگیری نحوه درخواست ریفرال و به کارگیری آن با کمترین هزینه کسب و کار خود را تبلیغ کنید و بیشترین سود را ببرید.

[تعداد: ۶    میانگین: ۳.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
Ehsan rezaie
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Ehsan rezaie
مهمان
Ehsan rezaie

عالی است