نخستین سفر “بزرگترین قدرت آسیایی” به تهران، پس از ۱۴ سال!

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، رابطه با چین را حائز اهمیت دانست و گفت: ما امروز درباره روابط راهبردی دو کشور، تنظیم یک سند جامع ۲۵ ساله و همچنین ارتقای سطح روابط دوجانبه ظرف ۱۰ سال آینده تا ۶۰۰ میلیارد دلار گفتگو و تبادل نظر کردیم.

نخستین سفر "بزرگترین قدرت آسیایی" به تهران، پس از ۱۴ سال!

رئیس‌جمهوری چین دو شب گذشته وارد ایران شد.

این نخستین سفر بزرگ‌ترین قدرت آسیایی و یکی از ۵ قدرت بزرگ جهان به تهران پس از ۱۴ سال است.
ﺑﺮاﺳﺎس آﻣﺎرهای رسمی، در ﺳﺎل ۲۰۱۴، ﻣﯿﺰان رواﺑﻂ ﺗﺠﺎری دوﺟﺎﻧﺒﻪ ﭼﯿﻦ و اﯾﺮان ﺑﻪ مبلغ ۵۱ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۸۵۱ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر رﺳﯿﺪ ﮐﻪ در ﻣﻘﺎﯾﺴﻪ ﺑﺎ دوره ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺳﺎل ﮔﺬﺷﺘﻪ ۵/۳۱ درﺻﺪ اﻓﺰاﯾﺶ داﺷﺖ. از اﯾﻦ ﻣﯿﺎن، ﻣﯿﺰان واردات ﭼﯿﻦ از اﯾﺮان ۲۷ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۵۰۶ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر و ﻣﯿﺰان ﺻﺎدرات ﭼﯿﻦ ﺑﻪ اﯾﺮان ۲۴ ﻣﯿﻠﯿﺎرد و ۳۴۵ ﻣﯿﻠﯿﻮن دﻻر عنوان شده اﺳﺖ.
شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری خلق چین دو شب گذشته در صدر هیات بلندپایه وارد فرودگاه مهرآباد شد و صبح شنبه در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد مورد استقبال رسمی دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری قرار گرفت.
رئیسان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین با تاکید بر اینکه فصل نوینی در روابط پایدار و راهبردی تهران – پکن آغاز شده است، تسریع در تدوین سند جامع همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور را ضروری دانستند.
آقای روحانی و شی جین پینگ، صبح شنبه و در نشست هیات‌های عالیرتبه دو کشور با اشاره به جزئیات بیانیه مشترک مشارکت جامع راهبردی، اشتراک نظر تهران و پکن در زمینه ضرورت همکاری و هماهنگی نزدیک برای مبارزه با تروریسم و حل‌وفصل مسائل کشورها و اختلافات منطقه‌ای از طریق سیاسی و گفتگو را مورد تاکید قرار دادند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با استقبال از تدوین سند جامع و اجرایی همکاری‌های ۲۵ ساله میان دو کشور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در تدوین این سند، همکاری‌های لازم را تسریع کند تا این سند هرچه زودتر نهایی و امضا شود.
رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های مختلف توسعه همکاری‌های تهران و پکن در همه بخش‌ها از جمله صنعت، معدن، حمل‌ونقل، راه آهن، بنادر، فناوری‌های نو، فرهنگی و دانشگاهی، گردشگری، مسائل زیست‌محیطی و انرژی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همچنین آمادگی دارد در زمینه‌های مختلف از جمله بخش‌های پتروشیمی و پالایشگاهی نیز در چین سرمایه‌گذاری مشترک داشته باشد.
ضمن اینکه ایران از لحاظ جغرافیایی این استعداد را دارد که به هاب فعالیت‌های اقتصادی چین در منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی و قفقاز تبدیل شود. روحانی همچنین از لزوم ایجاد تحول بزرگ در روابط اقتصادی دو کشور در فضای پسابرجام و رفع تحریم‌ها خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌کنیم رقم مبادلات اقتصادی تهران و پکن در ۱۰ سال آینده به ۶۰۰ میلیارد دلار ارتقا یابد.
پکن از نقش سازنده تهران در امور منطقه حمایت می‌کند

شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری خلق چین نیز در این دیدار با تبریک توافق بزرگ هسته‌ای به دولت و ملت ایران و اظهار خرسندی از سفر به تهران اظهار داشت: روابط تهران و پکن از جایگاه بسیار مهم و استراتژیکی برخوردار است و امروز اراده راسخ چین توسعه روزافزون روابط و همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف است.
وی با بیان اینکه امروز برای توسعه روابط راهبردی تهران و پکن فرصت جدیدی ایجاد شده است، اظهار داشت: چین در همکاری و روابط خود با ایران به دنبال سود متقابل بوده و در مسیر برد – برد حرکت کرده است و آمادگی داریم با استفاده از فرصت به‌وجود آمده، چشم‌انداز درازمدتی را در زمینه روابط دوجانبه منطقه‌ای و بین‌المللی ترسیم کنیم.
وی در ادامه با تاکید بر حمایت چین از حق استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای اظهار داشت: پکن آمادگی دارد در زمینه انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای همکاری‌های خود را با جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد.

یادداشت تفاهم تقویت همکاری‌های صنعتی، معدنی و سرمایه‌گذاری بین وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران و کمیسیون ملی توسعه و اصلاحات چین، توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و رئیس کمیسیون توسعه و اصلاحات چین به امضا رسید. در این مراسم و در حضور روسای جمهور ایران و چین، همچنین یادداشت تفاهمی در زمینه همکاری‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین و یادداشت تفاهم تامین اعتبار مالی پروژه خط آهن سریع‌السیر تهران – مشهد بین وزارت راه و شهرسازی ایران و بانک صادرات و واردات «اگرزیم» چین توسط وزیر راه و شهرسازی ایران و رئیس اگرزیم بانک چین امضا شد.
یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و وزارت بازرگانی چین در زمینه تحکیم همکاری‌های سرمایه‌گذاری و یادداشت تفاهم توسعه همکاری توسعه نیروی انسانی بین وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران و وزارت بازرگانی چین از دیگر تفاهماتی بود که توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر بازرگانی چین به امضا رسید.

برنامه مبادلات فرهنگی، هنری و آموزشی برای سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزیر امور خارجه چین و مشارکت راهبردی بین گمرک دو کشور برای اجرای موافقتنامه در زمینه همکاری‌های گمرکی توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و وزیر گمرک چین امضا شد.
از دیگر اسناد امضا شده می‌توان به یادداشت تفاهم میان سازمان بازرسی کل کشور ایران و وزارت نظارت چین توسط رئیس سازمان بازرسی کل کشور و وزیر امور خارجه چین اشاره کرد.
در این مراسم همچنین تفاهمنامه همکاری درباره تاسیس صندوق علمی راه ابریشم میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و آکادمی علوم چین توسط معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری و رئیس آکادمی علوم چین، تفاهمنامه همکاری و تبادلات رسانه‌ای بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و نهاد اطلاع‌رسانی شورای دولتی چین توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزیر نهاد اطلاع‌رسانی شورای دولتی چین و تفاهمنامه جهت توسعه روابط همکاری مشترک فی‌مابین سازمان منطقه آزاد قشم و دفتر منطقه آزاد تجاری پایلوت گوآنجو چین توسط رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و استاندار گوآنگ دونگ به امضا رسید.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar