نشانه هایی که می گوید از کمبود هوش هیجانی رنج می برید

 

هوش هیجانی

این پست نشانه های رفتاری را برای شما بیان می کند که می خواهید از مجموعه رفتارهای خود دور کنید.

 

نشانه هایی که می گوید از کمبود هوش هیجانی رنج می برید

 

۱- به راحتی استرس بر شما غلبه می کند

وقتی سرشار از احساسات تان باشید به سرعت به احساسات ناراحت کننده ی تنش زا، استرس و عصبانیت بدل می شوند. احساسات ابراز نشده در ذهن و بدن باقی می ماند. مهارت هوش هیجانی شما باعث می شود تا استرس را مدیریت کنید و شرایط سخت را قبل از تشدید شدن شان برخورد کنید.

۲- در اثبات و اظهارنظر خودتان، با مشکل روبرو می شوید

مردم با هوش هیجانی بالا، رفتارهای خوب، مهربانی و دلسوزی را با تواناییِ ابراز کردن خودشان به تعادل می رسانند. این ترکیب سنجیده، برای مدیریت کردن مغایرت ها، مشاجره ها و ناسازگاری ها ایده آل است. وقتی بسیاری افراد از حدو مرز عبور می کنند و رفتارهای خشونت آمیز سر می دهند افراد با هوش هیجانی بالا قادرند خودشان را به خوبی کنترل کرده و متعادل باقی بمانند و از هرگونه رفتارها و واکنش های غیرفیلتر شده ی احساسی دوری می جویند.

۳- واژگان عاطفی محدودی دارید

همه ی انسانها عواطف را تجربه می کنند اما تعداد کمی از آنها می توانند به درستی، همانطور که احساسات رخ داده اند شناسایی کرده و بیان نمایند. تحقیقات نشان می دهد که تنها ۳۶ درصد افراد قادر به انجام اینکار هستند که مشکل ساز است. زیرا احساساتی که برچسبی نخورده باشند اغلب باعث سوءتفاهمات می شوند که در نتیجه به انتخابات غیرمنطقی و اقدامات معکوس می انجامد.

افراد با ای کیو و هوش هیجانی بالا، در احساسات خود مهارت دارند زیرا آنها را به خوبی می شناسند و قادرند از واژگان گسترده ای از احساسات استفاده کنند.

۴- به سرعت فرضیه می سازید و به شدت دفاع می کنید

کسانی که از کمبود ای کیو یا همان هوش هیجانی رنج می برند به سرعت نظری را ارائه می دهند سپس تمایل به تصدیق آن دارند. یعنی شواهد و مدارکی را گردآوری می کنند تا از نظرشان حمایت کند و در مقابل، هر مدرک خلافِ آن را رد می کنند. جرو بحث می کنند تا همه آن را قبول کنند. این ویژگی رفتاری خصوصاً برای رهبران وحشتناک است! زیرا ایده های آنها تبدیل به استراتژی کل تیم می شود!

افراد با هوش هیجانی بالا اجازه می دهند تا افکارشان بپزد. زیرا می دانند که عکس العمل های اولیه از احساسات افراد ناشی می شوند. به افکارشان زمان می دهند تا پخته تر شوند و توسعه یابند.

۵- از اشتباهات دوری نمی کنید!

مردمی که هوش هیجانی بالایی دارند، بدون اینکه اشتباهات شان را فراموش کنند از آنها فاصله می گیرند. اشتباهات شان را در یک فاصله ای مشخص قرار می دهند و در یک محل قابل دسترس برای اوقات لازم به آنها رجوع می کنند. آنها قادرند انعطاف پذیر باشند و برای موفقیت های آینده آماده شوند. یک بینش خودآگاهی لازم است تا فرد بتواند بینِ فراموش کردن و فراموش نکردن اشتباهات قرار بگیرد. پافشاری و زندگی کردن در اشتباهات برای مدت زیاد فرد را عصبی کرده و ترسو بار می آورد. فراموش کردن آنها نیز باعث می شود بطور مداوم مرتکب همانها شوید. کلید اصلی نقطه ی مابینِ این دوحالت است و شمایی که ادعای هوش هیجانی بالایی دارید باید بتوانید مابینِ این دو حالت قرار بگیرید.

 

۶- اغلب احساس سوءتفاهم شدن دارید!

وقتی شما از کمبود هوش هیجانی رنج ببرید، درک شدنِ شما توسط دیگران مشکل می شود! شما احساس می کنید به درستی درک نمی شوید، چون نتوانسته اید پیام تان را به روشی که مردم می فهمند انتقال دهید. حتی با تمرین، افراد با هوش هیجانی بالا درمی یابند که قادر نیستند هر فکری را بطور کامل منتقل کنند. سپس روش شان را تغییر می دهند و مجدداً ارتباط را به روشی که توسط مردم قابل فهم باشد برقرار می کنند.

۷- محرک های خود را نمی شناسید!

هر کسی محرک هایی دارد. موقعیت ها یا مردمی هستند که با فشار دادنِ دکمه هایی باعثِ رخ دادن اتفاقاتی از جانب این افراد می شوند. افراد با هوش هیجانی بالا درباره ی محرک های خود آگاهند و از این دانش، برای موقعیت های صحیح و مردمی درست استفاده می کنند.

۸- عصبانی نمی شوید!

کسی که هوش هیجانی بالایی دارد، لزوما بدین معنی نیست که همیشه خوب و مهربان باشد! بلکه هوش هیجانی بالا، یعنی مدیریت احساسات تان برای دستیابی به بهترین نتایجِ ممکن! این می تواند گاهی به این معنی باشد که ناراحت بودن، ناامید بودن و یا عصبانی بودن خود را به دیگران نشان دهید. از طرف دیگر، ماسکِ خوشبختی و مثبت بودن زدن به عواطف تان، چندان هوشمندانه و خلاقانه هم نیست! افراد با هوش هیجانی بالا، احساسات مثبت و منفی را در شرایط درست، از روی هدف، به کار می گیرند.

۹- دیگران را بخاطر احساسی که در شما ایجاد کرده اند سرزنش می کنید!

احساسات از درون سرچشمه می گیرند. خیلی راحت است که احساسات خود را به اقدامات دیگران نسبت دهیم. اما موضوع اینجاست که شما باید مسئولیت احساساتِ شخصیِ خود را به عهده بگیرید. هیچ کس نمی تواند در شما احساسی را پدید آورد که خودتان نمی خواهید! فکر کردن به این موضوع غیر این حالت، باعث پسرفتِ ما می شود.

۱۰- خیلی راحت دلخور می شوید!

اگر صاحب یک شرکتی هستید که به سختی بدست آوردید، برای یک شخص دیگر خیلی سخت است که چیزی بگوید یا کاری کند که شما برآشفته نشوید! افراد با هوش هیجانی بالا، اعتماد به نفس و ذهن بازی دارند. اجازه می دهند دیگران راحت باشند و با گفتن جوک و شوخی کردن محیط را شاد نگاه دارند. زیرا شما (فردی با هوش هیجانی بالا) قادرید خط فاصل بین شوخی و تنزل را تشخیص دهید.

 

 

[تعداد: ۹    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریبهرام جهانگیری
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
بهرام جهانگیری
مهمان
بهرام جهانگیری

سپاسگزارم خانم اعتباری مطلبتون خیلی مفید بود
حتما سعی میکنم ازش استفاده کنم