نشانه های خطری که می گوید نباید در حوزه فروش باشید!

حوزه فروش از شما توانمندی هایی را می طلبد. اگر در دارا بودن این قابلیت ها دچار تردید هستید، بهتر است اصلاً زمان و انرژی خود را برای فروش هدر ندهید!

 

نشانه های خطری که می گوید نباید در حوزه فروش باشید!

 

حوزه فروش

 

در بین بسیاری از حوزه های کاری، مهارت های فروش از اهمیت شایانی برخوردارند. خواه شما برای استارتاپ تان در حال جذب سرمایه باشید، خواه پیشگامانی در تولید محصولی جدید، یا قانع کردن شرکای داخلی برای بازگرداندن کمپین تان، آگاهی از اینکه “چطور ارزشِ ایده و راهکار خود را به دیگران نشان دهید” می تواند تأثیر عظیمی در حوزه ی کاری شما داشته باشد.

اساساً بسیاری معتقدند که نحوه ی فروش را هر کسی می تواند بیاموزد. در عین حال، برخی افراد در امر فروش مهارت بیش تری نسبت به دیگران دارند. به هرحال، تفاوت عظیمی هست بین در معرض فروش قرار گرفتن و یاد گرفتن تکنیک های فروش، و انتخابِ “کار در امر فروش” برای ادامه ی زندگی تان!

سه نشانه ی خطری که اگر شامل آنها هستید نباید وارد حوزه ی “فروش” شوید در این پست ذکر می شود. اگر هم اکنون در حوزه ی فروش مشغول به کار هستید و به هر یک از این نکات، مربوط می شوید شاید بخواهید دوباره به گزینه های دیگر فکر کنید.

۱- اگر، بیش تر به “ساختن” علاقمند هستید تا “اثر گذاشتن”

اگر به ساختنِ چیزها علاقه دارید مثل ساخت اپلیکیشن، نرم افزار یا محصولات فیزیکی از لوازم منزل گرفته تا اتومبیل، کارِ فروش برای شما متناسب نخواهد بود!

بسیاری از مردم دوست دارند هفته ها را روی یک پروژه ای کار کنند که در پایان، با دست خودشان به خلقِ یک چیزِ زیبا یا مبتکرانه دست زده باشند. پس اگر “سازندگی” جزوِ خواسته های درونی شماست، سمتِ فروش نروید!

البته این حرف به این معنی هم نیست که نتوانید در حین سازنده بودن، در فروش هم مشارکت کنید. اما کمی برایتان سخت تر خواهد بود. فروش، نیازمند این است که اثربخشی خود را به حد عالی برسانید و در طول تعاملِ رودر رو و یا مجازی با مشتریان بالقوه از روانشناسی استفاده کنید. اگر فردی با ذهنیتِ “سازندگی” هستید احتمالاً این موارد کمی شما را آزار دهد!

۲- اگر با چک ها ارتباط خوبی ندارید

جدا از این سوال که آیا شخصیت شما، متناسب با فروش هست یا خیر، این نقطه ی هدف است: با چک ها ارتباط خوبی دارید یا خیر؟!

در بسیاری از شرکت ها، نسبتاً پول کمی بدست می آورید -مقدار پولی که در هر ماه با خود به منزل می برید به میزان کمیسیون شما بستگی دارد- که همین امر بدین معنی ست که عدم قطعیت قابل توجهی درباره ی پولی که ماهان بدست می آورید وجود دارد.

یعنی شاید ماه هایی را تجربه کنید که نتوانید کرایه های خود را بپردازید. شاید هم در برخی روزه بتوانید همه ی دوستان خود را شام دعوت کنید. بله اگر با عدم قطعیت ها در امور مالی، راحت نیستید، اضطراب و استرس به سراغ تان خواهد آمد.

حتی مواردی بوده که در آن، فرد فروشنده همیشه تجربیات خوبی را در فروش بدست آورده اما همین اضطراب و استرسِ اینکه آیا در این ماه، می تواند صورتحساب های خود را بپردازد یا خیر، وی را از پای درآورده است. البته این نگرانی ها، با گذشت زمان و تبدیل شدن شما به یک فروشنده ی حرفه ای و افزایش پایه ی دستمزدتان کاهش می یابند. اما این شمایید که به یک پوستِ کلفت برای رویارویی با مراحل اولیه ی آن نیازمندید.

۳- اگر از “رد شدن/ نادیده گرفته شدن” می ترسید

البته به نظر می رسد که همه در آغاز فروش، از رد شدن و بی اعتنایی ترس داشته باشند. بسیاری از فروشندگان هنوز هم، نتوانسته اند بر این ترس فائق بیایند. اما دقت کنید که اگر بر این حس غلبه نکنید، احتمالاً به زودی تصمیم بگیرید  که کلاً حوزه ی کاری خود را تغییر دهید.

به قول یکی از مدیران، “شما در بخش فروش قرار گرفته اید تا ۹۰ درصد مواقع رد شوید، اما ۱۰ درصد باقی مانده مشتریان واقعاً شما و محصول تان را دوست دارند”! رد شدن در امر فروش، هر زمانی ممکن است رخ بدهد. حتی بسیاری مواقع، مردم بخاطر کاری که دارید از دست شما عصبانی می شوند نه بخاطر چیزهایی که می گویید یا انجام می دهید!

اگر از چنین شرایطی می ترسید، راه سختی را پیش رو خواهید داشت. اما برخی از فروشندگان، نسبت به دیگران در این امر برترند.

متناسب نبودن با فروش، خیلی هم چیزِ بدی نیست و حتی به این معنی هم نیست که هرگز فروش را تجربه نخواهید کرد! فقط بدین معنی است که نباید در حوزه ی فروش، پیش بروید. برای اینکه موفقیت بیش تری را کسب کنید نقش هایی را بیابید که برای آنها بهینه سازی شده اید.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar