نشانه های یک مدیر شبکه های اجتماعی ضعیف

نشانه های یک مدیر شبکه های اجتماعی ضعیف

نشانه های یک مدیر شبکه های اجتماعی ضعیف

این روزها قطعاً اگر صاحب کسب و کار هستید از اهمیت رسانه های اجتماعی آگاهید. ما مقاله های بسیاری را در این خصوص ” نقش شبکه های اجتماعی، نحوه ی مدیریت و میزان تاثیرگذاری آنها و …” در وب سایت حاضر پدیده فکر مهتر گنجانده ایم که امیدواریم با مطالعه و پیاده سازی آنها بهبودی موردنظرتان حاصل شود. اما از جمله موارد حائز اهمیت در این موضوع این است که رسیدگی به فعالیت های رسانه های اجتماعی یک کسب و کار بسیار زمانبر بوده و انرژی زیادی را می طلبد. بنابراین شاید بسیاری از صاحبان کسب و کار زمان انجام آن را نداشته باشند. بدین منظور نیاز به کسی که فعالیت های شبکه های اجتماعی کسب و کار را مدیریت کند احساس می شود که اصطلاحاً او را “مدیر اجتماعی” می نامیم. اگر بتوانید یک مدیر اجتماعی صحیح استخدام کنید در حین حال که زمان خود را آزاد کرده اید می توانید برند خودتان را نیز بسازید. سوالی که در اینجا ایجاد می شود چنین است: از کجا بدانیم که مدیر اجتماعی درستی را انتخاب می کنیم؟

شرکت های مختلف؛ با استخدام یک مدیر اجتماعی به دنبال اهداف گوناگونی هستند و انتظارات شان از او ممکن است متفاوت باشد. اما در حالت کلی برخی نشانه های اخطاردهنده ای وجود دارند که اگر آنها را در کاندیدای مدیر اجتماعی دیدید بدین معنی ست که شخص اشتباهی را بعنوان مدیر اجتماعی استخدام کرده اید.

در این پست به توصیف برخی از این نشانه ها می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

ویژگی های یک مدیر شبکه های اجتماعی بد

در شبکه های اجتماعی حضور نداشته باشند

نیازی به گفتن نیست! طبیعی ست که کسی را که برای مدیریت شبکه های اجتماعی استخدام می کنید باید بتواند با شبکه های اجتماعی آشنا بوده و توانایی هدایت و مدیریت آنها را نیز داشته باشد. گاهی اوقات، برخی از کسب و کارها بدون اینکه ببینند آیا این شخص قادر بوده نتایج خوبی را از فعالیت هایش بدست آورد یا خیر، تنها به تخصص داشتن او در این حوزه توجه می کنند ! بنابراین اگر دیدید که مدیر شبکه های اجتماعی کاندیدتان، تنها ۴۰ نفر فالوور را در فیسبوک خود داشته و هیچ فعالیتی در هیچ یک از پلت فرم های دیگر نداشته باشد نمی تواند برای شما نتیجه ای را حاصل کند. آنها باید پروژه هایی را که با مشتری از طریق استفاده از شبکه های اجتماعی داشته و به اتمام رسانده اند را به شما به عنوان نمونه نشان دهند. اگر اینکار را نکنند، شما چطور باید از آنها انتظار داشته باشید که به با موفقیت فعالیت های شبکه های اجتماعی شما را مدیریت کنند؟

بر روی شبکه های اجتماعی صحیح تمرکز نکرده اند

حتی اگر فعالیت های خوبی در شبکه های اجتماعی دارند، لزوماً بدین معنی نیست که برای کار شما مناسب باشند. به طور مثال اگر قصد دارید جوانان این نسل جدید را به عنوان بازار هدف خود قرار دهید نباید به دنبال کسی باشید که در بازاریابی شبکه فیسبوک موفق بوده و در استفاده از برنامه های اینستاگرام و اسنپ چت (که در کشورهایی مثل آمریکا پرکاربردتر است) تجربه ای ندارد! مدیران شبکه های اجتماعی وجود دارند که در سایر انواع پلت فرم ها تمرکز می کنند اما در برخی از این پلت فرم ها نقش بیش تری دارند. زمانی که به دنبال مدیر شبکه های اجتماعی می گردید باید نیاز کسب و کارتان را بعلاوه ی بازار هدف تان مدنظر داشته باشید.

استراتژی آنها با اهداف کسب و کار شما مطابقت نداشته باشد

رشد فالوورهای شبکه های اجتماعی شما تنها با افزایش اعداد و یا چند هدف کوچک دیگر مشخص نمی شود. کسب و کارهای مختلف اهداف گوناگونی را از بازاریابی شبکه های اجتماعی شان دارند. مدیر شبکه های اجتماعی شما نیز باید این اهداف شما را مدام در ذهن خود داشته باشد. به طور مثال، اگر هدف شما افزایش فالوور است می توانید در بلندمدت به افزایش ارتباطات مشتریان بالقوه بپردازید اما اگر مشاهده کردید که مدیر شبکه های اجتماعی شما در حال لینک کردن و پست کردن مطالبی ست که ترافیک وب سایت شما را افزایش دهد، یعنی چیز اشتباهی در حال رخ دادن است! اگر متوجه نشدید که آنها در حال انجام چه کارهایی هستند که با هدف شما مرتبط است، از آنها سوال کنید. اگر پاسخ مناسبی برای این سوال خود دریافت نکردید احتمالا بدین معنی ست که خودشان هم نمی دانند در حال انجام چه کاری اند!

ارتباطات موثر نداشته باشند

شبکه ی اجتماعی در کلمه ی “ارتباط” خلاصه می شود. اگرچه فرمت آن با بسیاری از کانال های بازاریابی سنتی دیگر متفاوت است اما مدیر شبکه های اجتماعی شما همچنان باید بتواند پیام ها را از طریق آن به خوبی و وضوح دریافت و ارسال کند. بنابراین اگر دریافتید که ارتباطات آنان گیج کننده، غیرحرفه ای و مناسب برای برند نیست احتمالاً بدین معنی ست که برای کار کردن در استراتژی شما ساخته نشده است.

مرتکب انواع اشتباهات نگارشی، نوشتاری و … شوند

بدون توجه به اینکه مدیر اجتماعی شما در حال صحبت کردن با چه کسی ست؛ پیام هایش باید عاری از هرگونه اشتباه و خطا باشد. در برخی موارد ممکن است آنها قادر به دوری کردن از برخی جملات پراکنده و حتی کلمات اختصاری باشند. اما اگر مشاهده کردید که مرتباً دچار اشتباهات غیرعمدی می شوند مطمئن باشید که مخاطب و مشتریان بالاخره متوجه آن شده و کسب و کار شما را جدی نخواهند گرفت.

شنونده ی خوبی نباشند!

رسانه های اجتماعی مثل یک خیابان دوطرفه هستند. بنابراین مدیر اجتماعی شما نباید تنها در پست و مطلب گذاری مهارت داشته باشد. بلکه باید قادر باشد تا به صحبت های دیگران در این پلت فرم ها گوش فرا دهد. برای مثال؛ بسیاری از مشتریان وجود دارند که از شبکه های اجتماعی تنها برای سوال پرسیدن و رفع نگرانی های شان درباره ی شرکت ها و برندها استفاده می کنند. اگر مدیر شبکه های اجتماعی شما این پست ها از طرف مردم را نادیده گرفته و یا به طریقی بپیچاند (بدون اینکه واقعاً به آنها گوش دهد) یه هیچ عنوان نشانه ی خوبی نیست!

تنها، کاری را که شما به آنها می گویید را انجام بدهند

البته که شما می خواهید مدیر شبکه های اجتماعی به سخنان شما گوش کند، درخواست های شما را عملی سازد تا کسب و کار با استفاده از این استراتژی ها به اهداف برسد؛ او هم می بایست که این موارد را جدی بگیرد. اما اگر، تنها به کارهایی که شما از او می خواهید اکتفا نموده و از خود چیزی برای ارائه نداشته باشد در واقع چیزی را به حفظ و خاص بودن جایگاهش نیفزوده است. یک مدیر شبکه های اجتماعی خوب باید به همراه ایده های خودش و راه هایی که باعث شود اهداف شما به واقعیت بدل شوند در کنار شما حضور یابد. اما اگر او دقیقاً کاری را که شما از او می خواهید انجام می دهد (نه بیش تر!) احتمالاً برای این کار مناسب نیست!

نتایجی را به ارمغان نیاورند!

بازاریابی شبکه های اجتماعی یک فرآیند همیشه در حال تغییر است. بنابراین ضروری و بدیهی نیست که بتوانید در طول یک شب کسب و کار خود را به موفقیت برسانید. اما در همه حال، فعالیت های مدیر شبکه های اجتماعی شما باید نتایجی را به همراه داشته باشد. این نتایج می تواند در جهت افزایش ترافیک برای وب سایت، فروش و … باشد. اگر اینطور نیست، احتمالاً تلاش های آنان برای سرمایه گذاری شما سودمند نخواهد بود!

امیدوارم مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar