• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

نشانه های مصاحبه استخدامی ساختگی چیست؟

نشانه های مصاحبه استخدامی ساختگی

نشانه های مصاحبه استخدامی ساختگی

تاکنون عنوان ” مصاحبه ی استخدامی ساختگی ” را شنیده اید؟

در این مقاله با مصاحبه های استخدامی ساختگی ، نشانه های آن و علت ایجاد آنها آشنا خواهیم شد.

شاید از اطلاعات بیش تری هم در این خصوص برخوردارید که در چنین شرایطی از شما می خواهیم تا در انتهای صفحه از طریق کامنت نظرات خود را با ما در میان بگذارید. اما در صورتی که تیتر مقاله نظرتان را جلب کرده به شما پیشنهاد می دهیم تا مطالعه ی این مطلب را از دست ندهید. زیرا شما به عنوان فردی که یا در حال جستجوی کار است؛ یا قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارد باید از چنین حقایقی در محیط کار، آگاه باشید. امیدوارم که از مطالعه ی این مطلب، اطلاعات و دانش جدیدی را کسب کنید که نقشی را در موفقیت تان ایفا کند. لطفا با مثالی که در قالب داستان بیان شده همراه باشید:

ما با الکس دیدار کردیم؛ که برای دوبار با یک شرکت مصاحبه ی شغلی داشته است. الکس می گوید: برای اولین بار که با این شرکت مصاحبه داشتم؛ دیدم که مدیر بخش منابع انسانی شرکت بسیار مهربان و خونگرم بوده و با من هم بسیار مکالمه ی خوبی ایجاد کرده بود. او به من گفت که شغلی که من بخاطرش مصاحبه می شوم یکی از اولویت های اول این فرصت های شغلی ایجاد شده است. با مدیر استخدام شرکت هم مکالمه ی بسیار خوبی داشتم. اما در آخر؛ آنها شخص دیگری را استخدام کردند؛ زیرا به کسی نیاز داشتند که تجربه و سابقه ی کاری بیش تر از من را دارا باشد.

همچنان الکس، این مصاحبه را با احساس خوبی که داشت ترک کرده بود. مدیر منابع انسانی Allison به الکس گفته بود که مطمئناً به هنگام ایجاد فرصت شغلی جدید وقتی که به کسی به اندازه ی سابقه ی کاری تو نیاز داشته باشیم با تو تماس خواهیم گرفت.

الکس تمام وقت در حال کار کردن بود اما همچنان به دنبال کار دیگری هم می گشت. سه ماه پس از اولین مصاحبه ای که الکس با Allison داشت، الکس ایمیلی را با عنوان دعوتنامه دریافت کرد که با مطالعه ی آن دریافت که شرکت Allison مجدداً او را برای مصاحبه دعوت کرده است. Allison در ایمیل خود قید کرده بود که فرصت شغلی جدیدی در شرکت فراهم شده است. الکس هم درباره ی احساسات خودش بیان می کند: با دیدن این ایمیل هیجان زده شدم اما وقتی که به محل مصاحبه ی شرکت رسیدم Allison به نظرم فرد دیگری آمد. انگار خانمی که سه ماه قبل دیدم نبود!

در دومین مصاحبه ی الکس، Allison بسیار رسمی بوده و مکالماتی سرد و بی روح جریان گرفته بود. گویی Allison سعی داشته باشد احساساتش را بروز ندهد. الکس می گوید: او حتی یک سوال هم در طول مصاحبه از من نپرسید. چندبار هم به ساعتش نگاه کرد. همه ی مصاحبه ی ما تنها ۲۶ دقیقه به طول انجامید و من اصلاً متوجه اوضاع نبودم! در ادامه ی روز مصاحبه، الکس حتی مدیر استخدام را ملاقات هم نکرد.

اکنون، الکس از ما می پرسید که مرتکب چه اشتباهی شده است؟

ما در پاسخ به الکس گفتیم: ما کاملاً مطمئنیم که هیچ اشتباهی از جانب تو رخ نداده، منتها موضوع اینجاست که این شغل؛ قبل از شما پر شده است. شرکت ها و موسسات با کسانی مانند الکس مصاحبه می کنند تا لیست سیاهی که فقط برای گرفتن تائید ایجاد شده را به انجام رسانیده و بتوانند کسی را که از قبل برای این نقش انتخاب شده را وارد کار کنند. آنها با انجام این کار، هیچ اهمیتی به زمانِ کاندیدا (کسی که به دنبال کار می گردد) قائل نیستند و حاضرند بخاطر پیروی و انجام سیاست های شرکت، مصاحبه های ساختگی را ترتیب دهند.

بله؛ بسیار نادرست و غیراخلاقی ست. اما این اتفاق هر روز در حال رخ دادن است.

بسیار غم انگیز است که کارفرمایان جستجوکنندگان کار را آزار داده و باعث هدر رفتن زمان شان شوند تنها به این خاطر که سیاست های نامفهوم شرکت ها را بجا آورند. اما خب، متاسفانه این روند بسیار رایج است.

در این پست ۵ نشانه ای را که بیان می کند مصاحبه ی شما ساختگی ست را خدمت شما عزیزان عنوان می کنیم. این مصاحبه ها را “ساختگی” می نامیم چون شرکت از قبل تصمیم خود را گرفته است که چه کسی را استخدام کند.

۱- مصاحبه شما ممکن است ساختگی باشد اگر مصاحبه کننده در طول انجام مصاحبه به چهره ی شما نگاه نکند و سوالات زنجیره ای که مرتبط با پاسخ قبلی شما باشد را نپرسد و به سادگی و سرعت از پاسخ هایی که ارائه می دهید عبور کند.

۲- ممکن است مصاحبه کننده به شما بگوید: “تعداد زیادی از افراد داخلی و خارجی واجدشرایط وجود دارند که برای این شغل درخواست داده اند.” با خودتان اندیشیده اید که چرا این حرف را به شما می زند؟ قطعاً هر کسی که وارد یک مصاحبه ی استخدامی می شود می داند که تنها کسی نیست که به دنبال آن کار راه افتاده است.

۳- اگر مصاحبه کننده به شما بگوید: “اگر از این مصاحبه موفق خارج نشدید ما فرصت های شغلی دیگری هم داریم که شاید برای پیش زمینه، رزومه و سابقه ی کاری شما بهتر بوده و برای شما مناسب تر باشد.” آنها چرا باید حتی قبل از شروع فرآیند مصاحبه، به خودشان اجازه دهند که کاخ امید شما را نابود سازند؟

۴- یک مصاحبه می تواند ساختگی باشد اگر شما تاکنون با این شخص کارفرما (که قصد مصاحبه کردن دارد) برخورد و تعاملی نداشته باشید اما این فرد شما را مستقیماً به سمت مصاحبه بکشاند؟ برای مثال، شاید با ارسال ایمیل و یا تماس تلفنی در روز سه شنبه به شما بگوید که برای روز چهارشنبه (فردا) باید برای مصاحبه حاضر شوید. – سپس بعد از مصاحبه ساکت شود –

۵- یک مصاحبه می تواند کاملاً نمایشی باشد اگر شما با مدیر استخدامی ملاقات کنید – کسی که احتمالاً بیش ترین رنج را از محدود بودن افراد بامهارت موردنیاز در تیم می برد – سپس به سمت مصاحبه هجوم آورده و تمرکز کافی را برای مکالمات نداشته باشد.

 

شما باید بتوانید همان ماهیچه هایی را که الکس به خوبی پرورش داده رشد دهید. اگر قادر به گفتن این باشید که این مصاحبه ساختگی ست، احساس بدی را به هنگام دریافت یادداشت “عدم تشکر” تجربه نخواهید کرد. اما می توانید از این نوع کارفرمایان در آینده جلوگیری کنید.

در ذهن خود بسپارید :

هر کارفرمایی لیاقت شما را ندارد! هرکسی که شما را به یک مصاحبه ی ساختگی دعوت کرده، فقط بخاطر کاغذبازی های شرکت دست به چنین کاری زده است. و چنین شخصی لیاقت استعدادها و توانایی های شما را نخواهد داشت.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar