نشست سران OPEC برای افزایش قیمت نفت!

MW-CY301_opec_1_ZG_20141104114200

در روز پنجشنبه قبل از جلسه، کشورهای عضو این سازمان گزارش دادند که در گیر هستند تا قیمت نفت را افزایش دهند و تولید را کم کنند.

یک روز پیش از نشست رسمی این گروه، رزم آراهای نفتی و مقامات دولتی ۱۲ کشور عضو OPEC در هتلی در پایتخت اطریش طی جلسه ی غیر رسمی با یکدیگر ملاقات داشتند. 

با قیمت های پایین نفت خام در این شش سال، کشورهایی مانند ونزوئلا، اکوادور و الجزایر از عربستان سعودی (بزرگترین صادر کننده ی نفت در جهان)، خواست تا تولید را کم کند. با این حال، عربستان سعودی به طور محکمی مدعی شده است دیگر تولیدکنندگان که عضو OPEC نیستند مانند روسیه و مکزیک باید با کاهش تولید موافق باشند تا با عرضه کردن بیش از حد مقابله کند.

هنگامی که Riyadh با کاهش تولید موافقت نکرد، این وضعیت نسبت به سال پیش کمی تغییر کرده است و باعث شد قیمت هر بشکه نفت خام از ۱۰۰ دلار به ۴۲ دلار کاهش یابد.

وزیر نفت اکوادور، Carlos Pareja، به بلومبرگ گفت که جلسه ی غیر رسمی به جای مقر OPEC، در یک هتل برگزار شد و شرایط سخت بود و همچنین هنوز نتوانسته ایم که به توافق برسیم. این گروه همچنین تصمیم ایران را مبنی بر افزایش فراورده بعد از برداشتن تحریم های غرب بر سر برنامه هسته ای خود، بررسی می کنند.

وزیر نفت ایران، بیژن زنگنه، طی گزارشی گفت: کشور او از موکول کردن مذاکره در مورد تولیدات خود به بعد از لغو تحریم ها خودداری کرده است. او در وین گفت: «این حق ماست و هیچ کس نمی تواند ما را به انجام آن محدود کند و ما از همکاران خود در OPEC انتظلر نداریم تا ما را تحت فشار بگذارند، چون قابل قبول و منصفانه نیست».

به خاطر اختلاف نظر در میان اعضای OPEC طی یک سال گذشته، تحلیلگران گفتند قیمت نفت می تواند بعد از نشست جمعه ی OPEC پایین تر نیز بیاید. 

کشور های عضو OPEC حدود ۷۳ درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و سالهاست که با هم کار کرده اند. با این حال، وضع دشوار سال گذشته بدان معنی است که کارتل تصمیم گرفت در برابر عرضه کردن بیش از حد نفت جهانی، برای سهم بازار در برابر کاهش جهانی مبارزه کند.

رهبران OPEC پیش بینی کردند که بازار به حالت عادی خود باز می گردد و آنها نمی خواهند که آن را از طریق محدودیت تولید، دستکاری کنند.

بیانیه ای است که دیگر مقامات صنعت، از جمله آژانس بین المللی انرژی (IEA) و سازمان دولتی نظارت بر انرژی پاریس بر سر این موضوع اعتراض داشتند.

بنا بر گزارش منتشر شده توسط IEA در نوامبر، عرضه کردن نفت مقدر شده است که به خوبی تا سال ۲۰۱۶ ادامه یابد و بهبود آرام آن  تا سال ۲۰۲۰ مشاهده شود.

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

درباره نویسنده

Avatar

کارشناس ارشد مهندسی شیمی،که علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar